کتاب نیوز  شناسنامه

خواص دارویی حیوانات با کمک آیات و روایات

خواص دارویی و طبی حیوانات به همراه تفاسیر قرآنی و روایات وارده در این زمینه در کتاب «خواص حیوانات» برگرفته از کتاب «حیوه‌الحیوان دمیری» منتشر می‌شود.

مهدی قربانی، مدیر انتشارات قاف مشهدالرضا(ع) در گفت‌وگو با ایبنا، ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: موضوع خلقت و دنیای اسرارآمیز حیوانات از موضوعاتی است که در تاریخ و معارف اسلامی، تفاسیر قرآنی، احادیث و روایات وارده از معصومین(ع) گاهی مورد بحث و بررسی و تفسیر قرار گرفته و از دیرباز تاکنون کتاب‌های متعددی نیز در این باره به چاپ رسیده است.

وی افزود: آنچه همواره برای نفوس انسانی مورد سوال بوده و هست، این که انسان می‌‌خواهد حقیقت اشیا را بداند. در این مجموعه خواص درمانی و طبی حیوانات ارایه می‌شود.

مسوول انتشارات قاف مشهدالرضا(ع) عنوان کرد: این کتاب برگرفته از ترجمه کتاب «حیوه‌الحیوان دمیری» است که با عنوان «خواص الحیوان»، همراه با ویرایش، تصحیح و تعلیق و توضیحات لازم درباره معانی لغات، منتشر خواهد شد.

قربانی افزود: این کتاب درباره رمز و راز خلقت و خواص حیوانات، مستند به تفاسیر قرآنی و احادیث و روایات وارده در این باره تدوین شده است.

نویسنده کتاب «سخن دل» تاکید کرد: البته برای استنباط احکام شرعی و فقهی، حلال و حرام بودن حیوانات و کاربرد‌های طبی حیوانات نیاز است که علما، فقها و دانشجویان رشته‌های زیست‌شناسی، دامپزشکی، داروسازی، پزشکان طب تجربی و سنتی در این زمینه آزمایش‌ها و تحقیقات لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: برای تنوع بخشیدن به موضوع مورد بحث بخشی از داستان‌ها و قصه‌هایی از آثار و تالیفات علمای معاصر و گذشته نیز استفاده شده است.

قربانی اظهار داشت: این کتاب برای نخستین بار در سال 1305 هجری قمری به دستور شاه عباس دوم توسط خواجه محمدتقی‌ابن خواجه محمد تبریزی در 28 باب و 112 صفحه ترجمه شد که در تنظیم کتاب حاضر نیز از این نسخه استفاده شده است.

کتاب «خواص حیوانات» از سوی انتشارات قاف مشهد‌الرضا(ع) در شمارگان 2000 نسخه، 685 صفحه و بهای تقریبی 100000 منتشر خواهد شد.

۱۳۸۸/۰۴/۳۱
 مطالب مرتبط 
مسائل توسعه جهان اسلام در 412 صفحه
حقوق معنوی آثار فرهنگی در فقه و حقوق
برداشتی از واقعیت تا خلسه‌ی "اوشو"
مبانی دینی و روانشناختی صبر
روشهای بهتر زیستن با بررسی مرگ 190 فیلسوف
راهکارهای برخورد با بحران‌های دوره جوانی
"زن در آیینه جمال و جلال" به چاپ هجدهم رسید
رفتگان
دین‌پژوهی سنتی در کتاب نقد44
اهمیت نظریه‌ی بدن تکه‌تکه‌شده!

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

بایگانی  
تنبیهی برای شرق و غرب/ عبدالله جوادی آملی
گاهی انسان با توپ و گوی و چوگان بازی می‌کند، گاهی با اندیشه‌های غیر عقلی و مخالف وحی بازی می‌کند... "لَعب" را از آن جهت لَعب گفتند که ریشه لغوی‌اش لُعاب است ؛ لُعاب همان آب دهان است که هیچ کس با آب دهان سیراب نخواهد شد.
ارباب ‌و رعیت‌فرهنگی / عبدالله‌جوادی‌آملی
بعد از اینکه کسی آدم شد، حرف او می شود "بیان"... «بَهیمه» را که بَهیمه گفتند، چون حرفش مبهم است؛ حرفی برای گفتن ندارد... اگر کسی بخواهد مردم را به خود دعوت کند، بگوید: رأی من این است، تابع رأی من باشید؛ این یک ارباب و رعیتی فرهنگی است که منحوس است... شما اگر عالم ربانی نشدید، با مردم کوی و بازار فرقی ندارید! فقه فروشی کردید، فلسفه فروشی کردید،‌ تفسیر فروشی کردید... اگر کسی فخر کرد که من مقلّدم، خُب این چه فخری است عوامانه زندگی کردن؟!
مسأله مسأله‌ی دل است
او ایمان دارد به اینکه خداوند ولیّ بندگان است و در عین حال جز در برابر خدا، در برابر همه خضوع و خشوع می‌کند... اگر دنیا برای اهل خود ماندگار و نعمت‌ها و لذات آن زوال ناپذیر بود و دردها و رنج‌ها از آن برچیده می‌شد، چیزی از رغبت این زاهد مجاهد کم نمی‌گشت و دنیا را ول نمی‌کرد... هر کجا باشید او با شماست... هیچ عذابی نزد محبان و مشتاقان مثل عذاب دوری و هجران از محبوب، نیست... نفس را در این مسأله مستقل نمی‌داند و برای آن توانایی آنچنانی قائل نیست و اعتماد به نفس ندارد بلکه اعتماد به خدا دارد...
مرجع تحقیق و نه تقلید / محمد اسفندیاری
مراجع تحقیق در همه رشته‌های علوم دینی، جز فروع دین، تحقیق می‌کنند؛ قرآن، حدیث، تاریخ کلام، عرفان و ... مخاطب مراجع تقلید، مقلدان هستند و حاصل کارشان، رساله عملیه است اما مخاطب مراجع تحقیق، محققان هستند و ثمره کارشان، رساله علمیه است.
خدمات خواجه‌ی طوس / نجمه کیخا
خواجه کوشیده است با جایگزین کردن برهان به جای جدل و فلسفه، علم کلام را تا آنجا که امکان پذیر بود فلسفی نماید و نه تنها در پیشرفت علم کلام موثر باشد، بلکه فلسفه را نیز از مهجوری و انزوا خارج کند.
نویسنده‌ای که "کمی" شیطان است/رضا امیرخانی
پوشیدنِ ردای تحقیق متدلوژیک بر اندامِ لمپنیزم، بسی موهن‌تر از دشنامی است که از دهانِ یک لمپن خیابان‌گرد بیرون می‌آید... فتوای قتل رشدی به دلیل "ساب‌النبی" صادر شده بود، نه بر مبنای ارتداد... آن‌هم در روزگاری که هر سریالِ تلویزیونی در هر شبکه‌ای جرات می‌کند به مقدساتِ مسیحیت و سایرِ ادیان توهین کند.
40سال ذلت / استاد شهید مرتضی مطهری
همین‏ علی بن ابیطالب که ما اظهار تشیع او را می‏کنیم و نسبت به او حساسیت‌های‏ بی‌معنی و دروغین نشان می‏دهیم فرمود: اگر یک مرد مسلمان با شنیدن این خبر دق کند و بمیرد، سزاوار است و مورد ملامت نیست... شمر 1300 سال پیش مرد، شمر امروز را بشناس... الآن فقط یهودیان مقیم امریکا روزی یک میلیون دلار به اسرائیل کمک می‏کنند.
فلسفه به روایت کربن/ انشاءلله رحمتی
او مسیحیت را به خوبی می‌شناسد و شناخت خوبی از فلسفه‌ی غرب دارد... کربن خود را مورخ فلسفه‌ی ابن‌سینا نمی‌داند، بلکه تلاش می‌کند تا به تعبیر خود ارتباطی وجودی با ابن‌سینا برقرار کند، یعنی می‌خواهد ببیند ابن سینا برای انسان امروزی چه حرفی دارد.
کدام فرایند تکامل؟ / عبدالله ایماگر
«من که کتاب را کامل نخوانده‌ام ولی می‌گویند وجود امام زمان را زیر سؤال می‌برد و ...». سید حسین‌مدرسی مقدمه‌ای کوتاه بر ترجمه‌ی فارسی کتاب نوشته به نام «حکایت این کتاب». او آگاه از بلواهایی که به پا خواهد کرد، تلاش کرده تا از هرگونه آشوب غیر علمی جلوگیری کند که البته نتوانسته است.
فرزند ابراهیم خلیل / عبدالله جوادی آملی
در مکتب امام صادق آن مستضعفی می‌تواند پیروز بشود که فقط مستضعف در زمین باشد. اگر کسی هم مستضعف در زمین بود، هم مستضعف در آسمان، او پیروز نمی‌شود! تنها کسی پیروز می‌شود که استضعافش فقط در زمین باشد. مؤمن اگر مستضعف است، استضعافش در زمین است، وگرنه در ملکوت عالم او عظیم است.
اقتصاد اسلامی / سید محمد باقر صدر
به خطر کلی گویی‌ها و تعمیم‌های بی‌فائده در باب رابطه‌ی اسلام با عدالت اجتماعی توجه داده؛ و به اجمال متذکر می‌شود که مفهوم عدالت اجتماعی به دو اصل فرعی "تکافل عمومی" و "توازن اجتماعی" منقسم می‌شود.
شیعه در اسرائیل / معتز احمد
رسانه‌های گروهی این پدیده را خطرناک‌ترین تهدید علیه اسرائیل توصیف نمودند. شماری از گروه های "شیعی مذهب" در اسرائیل فعال هستند که به شکلی طبیعی در حال رشدند و با نهادها و گروه‌هایی ارتباط برقرار کرده‌اند که از نظر رژیم صهیونیستی بسیار خطرناک‌اند.
تو هستی، تو نمی‌میری / محمدعلی شاه‌آبادی
سؤال کردند چه هدیه و تحفه‌ای برای ما آورده‌ای؟ عرض کردم: بحارالانوار. جوابی برای آن داده نشد. اما گفتند: پیش ما چیزی داری و آن سیبی است که به آن بچه‌ی یهودی دادی برای رضای ما... دنیا دوباره تکرار نمی‌شود...
در مسیر انسانیّت / عبدالله جوادی آملی
مأموریت جوشش این است که این آب جوشیده را می‌گوید‌: تو که داغ شدی، نوبت تو تمام شد. تو باید بالا بروی، آنها که سردشان هست باید بیایند، گرم بشوند... حضرت فرمود: من حکومت را پذیرفتم برای اینکه همگان بجوشند. هیچگاه انجماد و یخ بستگی را ما امضاء نکرده‌ایم.

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام