کتاب نیوز  شناسنامه

فضیلت زیارت عاشورا بر سایر عبادات

چاپ نخست کتاب «کنز‌ مخفی (مباحثی پیرامون زیارت عاشورا)» تالیف آیةالله‌العظمی عبدالنبی اراکی؛ تحقیق ناصر باقری بیدهندی از سوی انتشارات مسجد مقدس جمکران منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش ایبنا، زیارت عاشورا که یکی از زیارات مأثور و روایت شده از معصوم(ع) است، از اهم امور شرعیه و از بزرگترین عبادت‌ها، محسوب می‌شود.

یکی از زیارت‌های ماثور و روایت شده از حضرت معصومین(ع) زیارت عاشوراست. در فرهنگ تشیع، این زیارت از جایگاهی رفیع و ویژه‌ای برخوردار است و دارای آثار و برکات شگفتی است و تاکید بسیاری به خواندن آن در همه اوقات شده است و ثواب و خواص فراوانی برای مداومت بر آن نقل شده است. این گنجینه معارف از جمله زیارت‌هایی است که در طول تاریخ، صالحان و عالمان شیعه به آن عنایت فوق‌العاده‌ای داشته و در پرتو زمزمه عاشقان این منشور آسمانی، به مراد و مقصود خود دست یافته و در هر دو سرا کامیاب شده‌اند و پرچم پر افتخار برائت از مشرکان را به اهتزاز درآورده‌اند. این مجموعه سیاسی - عرفانی توسط امام باقر(ع) به شیعیان تعلیم داده شده و در کتب دعا و زیارات منعکس شده است. بدون تردید زیارت عاشورا از برترین اسباب طاعت و تقرب به درگاه ربوبی و جلب رضای حق است.

در بخشی از مقدمه محقق، درباره آشنایی با مولف کتاب آمده است: «به دلیل آثار و برکات این منشور، تولی و تبری و مضامین بلند و مفاهیم والای آن، شماری از علما و دانشمندان به شرح آن اهتمام خاص داشته‌اند. و اهل معرفت آن را به عنوان ذکر و ورد خویش داشته و در دشواری‌ها و سختی‌های خود به خداوند متوسل می‌شده‌اند. یکی از دانشمندانی که به شرح عالمانه زیارت عاشورا پرداخته، ‌فقیه بزرگوار آیت‌الله‌العظمی حاج عبدالنبی اراکی –علیه رضوان‌الباری– است که در این مقدمه به صورت فشرده به معرفی آن جناب می‌پردازیم:

آیت‌الله عبدالنبی اراکی در سال 1307 هجری قمری در اراک دیده به جهان گشود و در رجب 1385 هجری قمری پس از عمری تلاش و کوشش و خدمات ماندگار، چشم از جهان فرو بست و بدرود حیات گفت.

او تحصیلات خود را در اراک‌، همدان و نجف اشرف به اتمام ‌رساند، و به درجه رفیعه اجتهاد نائل آمد. در نجف اشرف به تدریس ‌پرداخته و در کنار آن به تالیف و تصنیف روی ‌آورد.

آن مرجع بزرگوار پس از سال‌ها بهره‌وری از محضر آیات عظام؛ ملا فتح‌الله نمازی معروف به شیخ‌الشریعه اصفهانی (متوفای 1339 هجری قمری)، سیدابوالحسن اصفهانی (متوفای 1365 هجری قمری)، میرزا محمدحسین نائینی (متوفای 1355 هجری قمری)، آقا ضیاء‌الدین عراقی (متوفای 1361هجری قمری) و حاج شیخ علی قوچانی و حاج میرزا علی‌آقا قاضی،‌ با کوله باری عظیم از دانش به کشور مراجعت کرد و در سال 1366 هجری قمری وارد حوزه علمیه قم شده و علاوه به اقامه جماعت در مسجد عشقعلی به تدریس و تربیت فضلا پرداخت.»
 
تالیفات فراوانی در موضوعات مختلف از وی به یادگار مانده است از جمله: معالم‌الزلفی، افاضةالقدیر، غوالی‌اللئالی، اعلام‌العامة فی صحةالحج مع ابناء‌العامة، کتاب‌المحاکمات، حاشیه بر وسیله، روح ایمان، رساله عملیه و انیس المقلدین. وی علاوه بر تخصص در فقه و اصول، در کلام و علوم غریبه و تعبیر خواب مهارت داشت.
 
سرانجام این عالم عامل، پس از ارتحال در جوار کریمه اهل‌بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) در مسجد بالاسر به خاک سپرده شد.

مولف بزرگور این اثر، رساله خود را چنین آغاز می‌کند: «و اما بعد: چنین گوید: عبدالنبی نجفی عراقی که این رساله‌ای است در زیارت عاشورا، و نامیده شده است به "کنز مخفی" و مشتمل است بر یک مقدمه و چندین مقاصد و خاتمه. اما مقدمه، پس در وی انواری است.

نور اول: مخفی نیست بر احدی از فقهاء امامیه -رضوان‌الله علیهم- بر این که زیارت عاشورا از اهم امور شرعیه است و مطابق اخباری که بعدا ذکر خواهد شد، از بزرگترین عبادت‌ها است. بلکه برتری دارد از نظر ثواب و فضیلت بر تمام عبادات واجبه مثل حج و نماز و روزه و جهاد و غیره ... و از برای تلاوت این زیارت، فوائد غریبه و آثار عجیبه دنیوی و اخروی مسلم شده است، چنانچه جمع کثیری هم ادعای تجربه نموده‌اند که مقداری از آن را در خاتمه می‌نگاریم.

و لذا بنای اصحاب -رضوان‌الله علیهم- از صدر اول الی الآن بر مداومت این عمل شریف است در هر روز، بلکه این دعوی مسلم شیعه است اگر ضرورت ادعا نشود، پس همان کبریت احمر و یا کنز مخفی و یا توبه نصوح، همین زیارت شریف است ... .

نور دوم: در بیان اختلاف اصحاب در وجوب عینی زیارت و عدم آن است. و جماعتی مانند: صاحب حدائق، مجلسی و شیخ حر عاملی -رضوان‌الله علیهم- قائل به وجوب عینی می‌باشند و اشخاصی مانند: محدث نوری و غیر ایشان قائل به وجوب کفائی آن شدند و مشهور از فقها اختیار کرده‌اند استجاب را و اقوی همین است. منشا این اختلافات اخبار است، زیرا آنها دو طائفه هستند: یکی دال بر وجوب و دیگری دال بر استحباب و انظار هم در جمع بین این اخبار مختلف شده ... .

نور سوم: در بیان آن که شکی نیست در قتل و شهادت در روز عاشورا و در ماه محرم ... .

نور چهارم: در بیان زمان شهادت بر حسب فصول سال می‌باشد ... .

نورپنجم: در بیان آن که زیارت عاشورای معروف، کلام‌الله است و از منشآت حضرت احدیت می‌باشد، و نیز از احادیث قدسیه به‌شمار می‌رود. و سایر زیارت‌ها این مرتبه را ندارد، فقط فرق آن با قرآن مجید همان فرق بین احادیث قدسی و قرآن است. بدان معنی که اگر لفظ و معنی به داعی اعجاز مال خداوند باشد آن را "قرآن" گویند و اگر همان لفظ و معنی به داعی غیر اعجاز از خداوند باشد، آن را "حدیث قدسی" گویند و اگر معنی به داعی غیر از اعجاز از خداوند و لفظ از غیر باشد، آن را "احادیث" گویند و ظاهرا فرقی نکند این مراحل در کیفیت استفاده نبی در خواب یا بیداری دیدن و یا شنیدن ملک یا جبرئیل(ع) و یا به الهام، ولی بر حسب تصریح جماعتی، بلکه اخبار و آثار، قرآن مختص است به تلاوت جبرئیل و دیدن وی. و حدیث قدسی و سایر احادیث به غیر آن طریق یا الهام. در هر صورت شکی نیست که این زیارت عاشورا از احادیث قدسیه است ... .

نور ششم: در بیان این که جهت صدوری این زیارت قطعی است از نظر اجماع عملی قدیما و حدیثا از اکابر مشایخ امامیه به تمام فرق، از فقها و اصولیین و حکما و عرفا و مفسرین، و ادبا و غیر این‌ها از فرق مختلفه ... .

نور هفتم: در بیان خواندن زیارت عاشورا برای درک ثواب و فضیلت و قضاء حوائج ... .

نور هشتم: در آداب و شرایط زیارت ... .

نور نهم: در بیان ثواب و فضایل زیارت عاشورا است که خود مقدمه‌ای برای نور دهم که مقصود اصلی این رساله بوده، می‌باشد. چون زیارت عاشورا بخصوصه و به عنوان عام هریک ثوابی دارد،

لذا ما مقداری از ثواب مترتب بر زیارت عاشورا را به عنوان خاص و عام ذکر می‌کنیم:

1. روایتی از امام محمد باقر(ع) است که فرموده‌اند: "هرکه زیارت کند حسین‌بن علی(ع) را در روز عاشورا یا هر روز،‌ ثواب دو هزار هزار حج و دو هزار هزار عمره و دو هزار هزار جهاد با پیغمبر(ص) دارد و من این ثواب‌ها را ضامن می‌شوم."

2. در روایت دیگری از همین امام نقل شده که فرمودند: ‌"از برای خواننده، ثواب مصیبت هر پیغمبر و صدیق و شهیدی که مرده باشد یا مقتول شده باشد از اول دنیا تا روز قیامت."

و نیز خداوند به زائرین هزار هزار حسنه عطا فرموده و هزار هزار سیئه از آنها نابود کند و قاری مانند اشخاصی است که با حسین‌بن‌علی(ع) شهید شده باشد.

3. روایت صفوان از امام جعفر صادق(ع): "هرکس زیارت عاشورا را بخواند، داخل بهشت می‌شود و هرکس بخواهد در قیامت شفیع می‌شود و حاجت وی در دنیا برآورده خواهد شد و من خودم و پدرانم و پیغمبر(ص) و جبرئیل ضامن آن هستیم" ... .

نور دهم: در بیان رفع دو اشکالی است که بر این زیارت شده ... .

نور یازدهم: در بیان اقدام حضرت سیدالشهدا(ع) است بر شهادت. چه آنکه در صدر اول به علت اختلاط شیعه و سنی بر اقدام آن بزرگوار ایراد می‌کردند و این اشکال که چرا حسین‌بن علی(ع) اقدام به این عمل کرد، از صدر اول تا به حال باقی است و جواب‌هایی نیز داده‌اند و رسائلی نیز در این خصوص نگاشته‌اند از جمله رساله‌ای است که مرحوم سیدمرتضی علم‌الهدی(ره) در دفع از اشکال نوشته است».

این اثر، علاوه بر این یازده نور، دربردارنده 25 مقصد نیز است.

چاپ نخست کتاب «کنز‌ مخفی (مباحثی پیرامون زیارت عاشورا)» در شمارگان 2000 نسخه، 200 صفحه و بهای 14000 ریال از سوی انتشارات مسجد مقدس جمکران راهی بازار نشر شد.
۱۳۸۸/۱۰/۲۰
 مطالب مرتبط 
زینب فریاد فرمند ترجمه شد
تفسیر المرتضی از زبان امام رضا(ع)
سیری در عتبات و اماکن مقدسه
نیمروز عاشورای آقاتهرانی
منشور ستایشگری؛ رهنمودهایی به ذاکران اهل بیت(ع)
به بلندای خاتون کبریا
ابوالفضل(ع) به روایت ابوالفضل زرویی
جشنواره ادبی طهورا به نام امام هادی(ع)
بررسی مهدویت از دیدگاه ادیان دیگر
گلچینی از بهترین آموزه‌ها در "گنجینه گهر"
سوختن آفتاب: شعر آیینی در سروده‌های جوانان
داستان‌های عاشورایی در "طنین عطش"
اعجازهای علمی در سخنان امام علی(ع)
آموزش و ترجمه مفاهیم خطبه غدیر
داستان‌های برگزیده جشنواره امام رضا(ع)
مصابیح‌الانوار فی حل مشکلات الاخبار
کلیدهای اخلاقی از زندگی معصومان(ع)
چاپ دهم"حق باعلی(ع) است"در1200نسخه
فرهنگ‌نامه‌ی "غدیر" در 172 صفحه
وصف فاطمه زهراء(س)در "دردانه دلداده"
آموزه‌های اخلاقی و اجتماعی نهج‌الفصاحه
محمد(ص) در شعر فارسی: از ولادت تا رحلت
شرح هزار واژه نهج‌البلاغه به زبان عربی
احادیث امام رضا(ع) در تاثیر داروهای گیاهی
آهی سوزان از امیرمومنان علی علیه‌السلام
بررسی فوائد دعا برای امام زمان (عج)
سیمای اهل‌بیت(ع) در عرفان اسلامی
مهدی(عج) ده انقلاب در یک انقلاب!
زندگی‌نامه تاریخی امام علی(ع) در 296صفحه
جایگاه اهل بیت(ع) در نزد امام فخر رازی
100حکایت از متون کهن درباره امام حسین(ع)
علل به وجود آمدن تحریف در واقعه عاشورا
زیارت امام رضا(ع) به روایت اهل سنت
نامه امیرالمومنین(ع) به شیعیان درباره خلفا
120حدیث فریقین در منقبت فاطمه زهرا(س)
"محمد(ص) مقتدای نکو" برای همگان
300 حکایت درباره‌ی امام حسین (ع)
نگاهی به سیره اجتماعی پیامبر اعظم(ص)
چاپ چهارم ترجمه و شرح صحیفه سجادیه
آموزه‌های طبی و بهداشتی امام رضا(ع)
روایت هایی از "اخلاق" امام علی(ع)
چاپ‌پنجم لحظاتی از زندگانی امام‌مجتبی(ع)
"سنن‌النبی(ص)" اثر علامه‌ی طباطبائی
چاپ سوم مدیریت و سیاست: فرمان امیرالمومنین(ع) بر مالک‌اشتر
کتاب گویای "صحیفه سجادیه" در ایران صدا
اهل بیت(ع) از دیدگاه مولوی در 4 فصل
عدالت امام علی(ع) از نگاه یک مسیحی
سیمای دمشق: تاریخ شهر دمشق
چاپ چهارم دوستی در کلام امیرمومنان(ع)
آموزه‌های بعثت درخطبه‌های فاطمه(س)

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

ادبیاتتاریخ و سیاستدین و فلسفهعلوم انسانیهنرمرجع

بایگانی  
شما در زباله‌دان تاریخ / عبدالله جوادی ‌آملی
این چنین نیست که اگر کسی خواست خدای ناکرده از راه خلاف به مقصد برسد، خدای غیور صبر کند، این چنین نیست... حتی بدهای شما را هم با «یا ایها الذین آمنوا» می‌گویم، پرده‌دری نمی‌کنم، اسرار را فاش نمی‌کنم... من دین خودم را به دست شماها حفظ نمی‌کنم. شما را می‌برم در زباله‌دان تاریخ، یک عده انسان مؤمن را می‌آورم.
۱۳۹۲/۰۳/۲۶
"پایان تک صدایی" در صدا و سیمای ملی
نکته قابل تامل درباره این مراسم، عدم پوشش خبری آن توسط طیف وسیعی از رسانه های دولتی است. خبر برگزاری این مراسم که دو روز قبل به تمام رسانه‌ها ارسال شده بود؛ متاسفانه فقط در برخی _ که غالبا غیر دولتی هستند_ منتشر شد. جالب اینکه "خبرگزاری مهر" با وجودی که تنها رسانه‌ی دولتی بود که این خبر را منتشر کرد؛ اما ساعتی بعد آن را از روی خروجی حذف کرد!
۱۳۹۲/۱۲/۰۶
شهید مطهری مخالف بی‌کار شدن کارگران مشروب فروشی بود
چقدر فرق است بین کسی که می‌گوید این روزنامه، یک مقاله‌ی نادرست نوشته است پس روزنامه را تعطیل کنید؛ یعنی صد نفر، یعنی هزار نفر نان‌خور بیچاره‌ای که کارگر آنجا هستند و ربطی هم به آن مقاله ندارند؛ از راننده و تایپیست تا غلط گیر و ورزشی‌نویس و غیره، تمام این‌ها را متلاشی کنید؛ با شهید مطهری که به بی‌کار شدن کارگران مشروب فروشی هم راضی نبود. آقای مطهری می‌گفت اول یک فکری به‌حال کارگرانی که بی‌کار می‌شوند بکنید، بعد کارخانه مشروب‌سازی را ببندید.
۱۳۹۳/۰۸/۱۱

بایگانی
کنسرت فرمان در وحدت
گیشه سینما در سال 92
برندگان اسکار2013 معرفی شدند
تمشک‌ طلایی برای ویل اسمیت و پسر
شب‌های روشن دوباره اکران شد
"بوسیدن روی ماه" فقط در 10سینما
گورگیر: قصه بهرام گور، در تئاترشهر
33 درصد نیل سایمون در ایرانشهر
"کلکسیون" در فرهنگسرای نیاوران
"داستان گرگ خیالباف" ویژه کودکان
به دهکده‌جهانی خوش اومدی پینوکیو!
شاه عالمتاب در فرهنگسرای نیاوران
"عالی جناب‌کرم" در سالن مولوی
تئاتر شهر میزبان "خواجه نصیرالدین"
بابک حمیدیان با "مکبث" در ایرانشهر
«چمران» در قاب تصویر حاتمی‌کیا

بایگانی  
بانوی خانه که نباشد!
سید علی موسوی
از دفترچه‎ی خاطرات یک دوشیزه
چخوف/ رضا آذرخشی، هوشنگ رادپور
ساعت تولد بچه‌ی سیزدهم
راد والاس / ملیسا وفایی کیا
حمام
سید علی موسوی
اژدهای پنجاه و یکم
هی وودبرون
سه فصل از سقای آب و ادب
سید مهدی شجاعی
دو شاه و دو هزارتو
خورخه لوئیس بورخس/م.طاهرنوکنده

بایگانی  
چشم تو غزل عامیانه خوبی‎ست
حسن صادقی پناه
زندگی آهنگ زیبای النگوهای توست
رضا نیکوکار
ما روزهای جمعه تعطیلیم ...
ابوالفضل زرویی نصرآباد
اصلا چه مرگتست؟
مهرداد نصرتی
دعوا سر لحاف است
امید مهدی نژاد

بایگانی  
همه را شکل یار می‌بینم
محمد نظری ندوشن
گام به گام درمان یک بیماری
رویا صدر
پیامهای تبریک رئیس‌جمهور
شهرام شکیبا
مناظره‌ی فردوسی‌پور با ده‌نمکی
محسن حدادی

بایگانی  
نشستن با کتاب
برای غربت فتح
میان اشک و لبخند
10جلد برگزیده‌ی 2008

بایگانی  
و اینک آخر الزمان...
سمیه کاووسی
مبادا خون سیاوش بر زمین بریزد
مرجان فولادوند
بوی پیراهن یوسف
حسین شرفخانلو

       


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام