کتاب نیوز  شناسنامه

عاشقانه‌های آلمانی با هرمان هسه

شعرهای عاشقانه هرمان هسه، شاعر و نویسنده آلمانی منتشر شد و در نمایشگاه کتاب توزیع می‌شود. این کتاب اولین جلد از مجموعه‌ای به نام «عاشقانه‌های آلمانی» است که توسط علی عبداللهی ترجمه می‌شود.

به گزارش ایبنا، مجموعه «عاشقانه‌های آلمانی» با ترجمه عبدللهی توسط نشر هیرمند منتشر می‌شوند. اولین جلد از این مجموعه با نام «عاشقانه‌های هرمان هسه» هم‌اکنون منتشر شده و در نمایشگاه کتاب تهران (15 تا 25 اردیبهشت) توزیع می‌شود.

عبداللهی، مترجم این کتاب، به «ایبنا» گفت: در این مجموعه، شعرهای عاشقانه، غنایی و انسان‌گرایانه هرمان هسه گنجانده شده است. ترجمه چیزی بیشتر از 50 قطعه شعر در این کتاب وجود دارد که مربوط به سال‌های مختلف زندگی هسه هستند.

وی ادامه داد: مجموعه‌ای با همین نام در آلمان منتشر شده که هم‌اکنون درصدصد ترجمه بخشی از این مجموعه در ایران هستم. مجموعه اصلی شامل ده‌ها شاعر آلمانی می‌شود، اما برخی از آن‌ها به راحتی قابل ترجمه به فارسی نیستند. بعد از هرمان هسه و در ادامه همین مجموعه شعرهای عاشقانه هاینه و ریلکه، دو شاعر دیگر آلمانی، منتشر خواهند شد.

به گفته عبداللهی، در ترجمه فارسی این مجموعه تنها برخی از قطعه‌های شعر به این علت که ترجمه ناپذیر بودند، کنار گذاشته شده اند و هیچ شعری برای محتوایش حذف نشده است.

این مترجم شعرهای هرمان هسه را سروده‌های با تاثیر از جنبش رمانتیک‌ها و اکسپرسیونیست‌ها دانست و ادامه داد: سروده‌های هسه اکثرا وزن و قافیه دارند. نیز این شعرها از نظر محتوایی، همانند سایر آثار هسه، گرایش‌های شرقی و انسان دوستانه دارند.

«عاشقانه‌های هرمان هسه» توسط نشر هیرمند با شمارگان دو هزار و 500 نسخه منتشر شده و این انتشارات قیمت 2300 تومان را برای آن برگزیده است. این کتاب در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (15 تا 25 اردیبهشت) عرضه خواهد شد.

هرمان هسه ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی و برنده جایزه نوبل در ادبیات، در 2 ژوئیه 1877 میلادی در شهر کالو واقع در کشور آلمان در خانواده‌ای فرهنگی دیده به جهان گشود. وی به‌واسطه مادرش که فرزند یک استاد هندشناس بود با فرهنگ شرقی از جمله فلسفه هندوستان آشنا شد؛ به همین دلیل نیز رد فلسفه مشرق‌زمین در تمام آثار او به چشم می‌خورد.

هسه اولین نوشته‌اش را با نام ترانه‌های رومانتیک (Romantische Lieder) در بیست‌و‌یک سالگی منتشر کرد که شامل سروده‌های کوتاهی می‌شد و سایر آثارش یکی پس از دیگری منتشر شدند.

رمان زیر چرخ (Unterm Rad) از محوری‌ترین نوشته‌های این نویسنده در سال 1906 میلادی منتشر شد که منعکس‌کننده نشان‌های موجود در مجموعه آثار اوست. این کتاب، نمایشی از تضاد بین آزادی‌های فردی و فشارهای تخریبی در جوامع مدرن است. هسه در این رمان سایه‌روشن‌هایی از دوران کودکی خود و برادرش هانس را ترسیم کرده است که همانند شخصیت اصلی داستان، دست به انتحار می‌زند. زندگی در مدرسه کلیسای ماول برون، دوران کار‌آموزی و تصویر مناظر رویایی شهر زادگاهش، تجربه‌ها و دیدگاه نویسنده ‌است که در کتاب «زیر چرخ» جان گرفته‌اند. عده‌ای این کتاب هسه را دادگاهی دانسته‌اند علیه نظام آموزشی، که سعی در سرکوب کردن استعدادهای جوانان دارد.

او در سال 1922 با انتشار رمان «سیذارتا»، وفاداری‌اش به فرهنگ و فلسفه شرق را بار دیگر اثبات کرد و پس از آن لقب «ادیب شرق‌پژوه» به او تعلق گرفت.

رمان‌های هسه یکی پس از دیگری به انتشار رسیدند تا فعالیت‌های ادبی او در نهایت در برایش جایزه نوبل ادبیات را به ارمغان آورد. او علاوه بر جایزه نوبل، هشت جایزه ادبی دیگر از جمله جایزه جهانی گوته را به دست آورده است.

هسه تا سال 1962 زندگی کرد و طی عمر 75 ساله خود، زندگی پر فراز و نشیبی را تجربه کرد. او در جنگ جهانی دوم شرکت کرد و به بحران‌های روحی و بیماری‌های روانی شدید دچار گشت و طعم فقر را چشید، اما علی‌رغم همه این‌ها، بیش از 25 رمان، مجموعه شعر و یا کتاب داستان کوتاه از خود به یادگار گذاشت.

در ایران بیش از 10 اثر از این نویسنده به ترجمه رسیده‌اند که از میان آنها می‌توان به کتاب‌هایی چون «سیذارتا»، «بازی مهره شیشه‌ای»، «داستان دوست من»، «از عشق و جدایی»، «گرترود»، «آخرین تابستان کلینگزور»، «اگر جنگ ادامه یابد» و «سفر به سوی شرق» اشاره کرد.

مترجمانی همچون پرویز داریوش، سروش حبیبی، رضا نجفی و جاهد جهانشاهی در ترجمه آثار این نویسنده به زبان فارسی فعالیت کرده‌اند.
۱۳۸۹/۰۱/۲۸
 مطالب مرتبط 
سفینه زندگی:بخشی از زندگی هرمان هسه
اعترافات یک نقاش برای هرمان هسه
عاشقانه‌های هسه در پایتخت ادب
"تیزهوش" دوباره به کتاب‌فروشی‌ها می‌آید
"رزالده" با ویرایش و بازنگری مجدد
تجدید چاپ "سفر به شرق" پس از 20سال
اشعار هسه و مجموعه داستان‌های گوتیک
رضا نجفی "هرمان هسه" درس می‌دهد
112 کتاب "هرمان هسه" در ایران
بازخوانی تفسیری و انتقادی آثار هسه

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام