کتاب نیوز  شناسنامه

آموزه‌های طبی و بهداشتی امام رضا(ع)

چاپ نخست کتاب «آموزه‌های طبی و بهداشتی امام رضا(ع)، تحلیل‌های علمی طب‌الرضا(ع) بر اساس طب نوین» تالیف دکتر محمد دریایی، متخصص علوم زیستی و گیاهان داروئی از سوی نشر سفیر اردهال منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش ایبنا مجموعه حاضر، مباحث گسترده‌ای از رساله گرانقدر ذهبیه امام رضا(ع) است که شامل مطالب ارزشمند علمی و پزشکی ایشان می شود که در آن با شرح خواص اغذیه و اشربه، راهکارهای بهزیستی و بهداشت و سلامت را به انسان می‌آموزد.

رعایت آموزه‌های بهداشتی در خوردن و آشامیدن، از مهم‌ترین عوامل سلامت، شادابی و طول عمر است. اگر مردم بدانند که چه باید بخورند، چه اندازه بخورند و چگونه بخورند و نیز آموخته‌های خود را به کار ببندند، بی‌تردید بیماری‌ها از جوامع بشری رخت بر خواهد بست و انسان‌ها لذت و طراوت زندگی را خواهند چشید.

نخستین نکته برای رعایت دستورهای بهداشتی درباره خوردن، توجه به این حقیقت است که در نظام آفرینش، «خوردن»، ابزاری برای زندگی است، نه زندگی، ابزاری برای خوردن؛ چنان‌که در آموزه‌ای منسوب به امام علی(ع) آمده است: «زندگی را برای خوردن مخواه؛ بلکه خوردن را برای زندگی بخواه.»

بسیاری از مردم، سلامت، شادابی و زندگی خود را فدای شکم خود می‌کنند؛ از این‌رو، هیچ‌گاه به فکر این نیستند که چه بخورند، چگونه بخورند و چه اندازه بخورند. بنابراین هرچه را مزه بهتری دارد، به هر اندازه که میل دارند و به هر شکلی که پیش بیاید، مصرف می‌کنند و از این‌رو، گرفتار انواع بیماری‌ها می‌شوند، چنان که امام علی(ع) می‌فرماید: «هرکس در دل خود، درخت علاقه به انواع غذاها را بکارد، میوه گونه‌های بیماری را می‌چیند».

آموزه‌های اسلام در این زمینه، فوق‌العاده مهم و ارزشمندند و با در نظر گرفتن عصر صدور آنها، معجزه علمی پیشوایان دین، محسوب می‌شوند، لذا مولف این اثر در این‌باره، توجه به دو نکته را دارای اهمیت می‌داند:
1. آموزه‌های اسلام درباره تغذیه، تنها سلامت جسم را تضمین نمی‌کنند؛ بلکه تضمین کننده سلامت تن و روان انسان هستند.
2. از آن جا که خرد و دانش بر همه رازهای آفرینش احاطه ندارند، چه بسا حکمت برخی از آموزه‌های اسلام برای دانش امروز، مجهول باشد؛ ولی بی‌تردید، این به معنای بی‌دلیل بودن آن آموزه‌ها نیست، چنان‌که فلسفه بسیاری از احکام اسلام در گذشته مجهول بود و امروزه خرد بشری به راز آنها پی برده است.

دانش و خرد امام رضا(ع)
سخن از عظمت تابناک هشتمین اختر آسمان ولایت بلکه جاذبه استوار کهکشان هدایت بشری بسی دشوار است. امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) فرزند برومند امامت اصیل در صبر و استقامت، الگوی راستین رزمندگان علوی‌تبار بوده، در پهنه هستی نمونه شاخص علم و فقاهت و تفسیر کلام وحیانی و دین مبین و محور عقلانیت انسانی است.

در میان ائمه بزرگوار شیعه، امام رضا(ع) به عنوان آل محمد(ص) ویژگی خاصی یافته است. در مجموعه حاضر مباحث گسترده‌ای از رساله گرانقدر ذهبیه به رشته تحریر و تحلیل درآمده است. این مجموعه در 14 فصل به تبیین سرفصل‌های عنوان شده در کتاب می‌پردازد و گوشه‌هایی از حیات بالنده و بارور امام رضا(ع) را به تصویر می‌کشد سپس درباره ویژگی ماه‌ها و فصول سال پرداخته، مزاج آدمی را بر حسب طبایع تقسیم و تشریح می‌کند.

رساله ذهبیه امام رضا(ع) مجموعه بیانات ارزشمند علمی و پزشکی امام است که در آن با شرح خواص اغذیه و اشربه، راهکارهای بهزیستی و بهداشت و سلامت را به انسان می‌آموزد و تکنیک‌های مقابله با بیماری‌ها و آسیب‌های روحی و روانی را مورد توجه و نقد و بررسی قرار می‌دهد. این رساله با اهمیت پزشکی، به درخواست مامون خلیفه عباسی، توسط امام تقریر و تحریر شده است که امام، آن را بزرگوارانه ظاهرا خطاب به مامون تقریر فرموده؛ اما در متن بیانات، افاضات جنبه خطاب عمومی داشته و از مفاد آن شمیم افادات همگانی به مشام می‌رسد، بخشی از آن رساله گرانمایه به بحث درباره اهمیت حیاتی حجامت و فصد(شکافتن رگ بیمار) پرداخته و این راهکار حیاتبخش را درمانگر بسیاری از بمیاری‌های لاعلاج رقم زده است.

تردیدی در صحت و اصالت سند رساله ذهبیه نیست زیرا برخی از روایت‌ها، سند آن را به «محمد‌بن جمهور» و در بعضی از این سندها نام «حسن‌بن محمد نوفلی» به چشم می‌خورد که نجاشی او را توثیق کرده و درباره او گفته است: «ثقه و جلیل‌القدر است و از امام رضا(ع) رساله‌ای را روایت کرده است که منظور او همان رساله ذهبیه است».
شاید شهرت این رساله میان دانشمندان و اجماع آنها درباره نسبت آن به امام رضا(ع) در دوران‌های مختلف و عدم ورود خدشه‌ای از جانب احدی بر این انتساب، از جمله اسبابی است که به پژوهشگر اطمینانی نزدیک به یقین ‌بخشیده که این رساله از عطایای شخص امام رضا(ع) است. این رساله بلیغ علمی از نفیس‌ترین و گران‌بهاترین مواریث اسلامی، در زمینه دانش پزشکی است و به طور مختصر مشتمل بر رشته‌هایی از علوم پزشکی مانند علم تشریح، زیست‌شناسی، وظایف‌الاعضا و علم‌الامراض و بهداشت و جز آن بوده و بخش زیادی از طب پیشگیری را نیز بیان فرموده است و نیز شامل دانش شیمی و تغذیه و بسیاری از گرایش‌های علمی و دانش بشری است.

امام رضا(ع) این رساله گران‌بها را در حدود سال 201 هجری قمری، برای مامون خلیفه عباسی فرستاد و تاکید فرموده تا همه مسلمین آن را مورد عمل و آزمون قرار دهند. امام در این رساله مهم بهداشتی، بر نحوه مصرف مواد غذای سنتی و اصیل نیز تاکید فراوان دارد. این رساله در ظاهر ساده و هماهنگ با درک مردم آن زمان می‌باشد ولی در باطن، عمیق و پیچیده است و نیازمند به بررسی‌های علمی و آزمون و مفاهمات طولانی است تا نکات و اسرار آن مکشوف و با حقایق جدید علمی سنجیده و تطبیق شود.

بخشی از این کتاب به تحلیل‌های طب نوین درخصوص حجامت و شیوه‌های درمانی، رژیم‌های غذایی، فرهنگ صحیح تغذیه، نقش اثرگذار مصرف سبزی‌ها و میوه‌ها و آب‌های آشامیدنی و معدنی و سود و زیان آب‌های آشامیدنی، تقویت امور جنسی مردان و زنان و آداب صحیح زناشویی و بهره‌گیری از خوراکی‌های مفید در راستای تامین سلامت و تضمین بهداشت و تقویت عمومی بدن، تاثیر قانونمند نور ماه بر هنجار رفتاری انسان، ارتباط جزر و مد و تاثیر نور و امواج الکترومغناطیس ماه بر سیستم‌های عصبی، قلبی ـ عروقی و سیستم هورمونی و دوران قاعدگی زنان، اثرات نور ماه بر جرایم بشری، تعدیل و تعادل قوای نفسانی و اعتدال مزاج انسان و نیز بحث مبسوطی در خصوص خواص خوراکی‌ها از دیدگاه تیزبین امام هشتم شیعه و نیز تعریف از مفهوم غذایی سویق از نظر دین و دانش و اثر آن در تقویت ساختارهای فیزیولوژیک آدمی و سرانجام چای‌های گیاهی مورد تایید ائمه معصومین(علیهم‌السلام) و دانشوران فرهنگ و طب ایرانی مانند: ابوعلی سینا، سیداسماعیل جرجانی، محمدمومن حکیم و محمدبن زکریای رازی را مورد بحث و نقد و بررسی قرار می‌دهد. و در پایان بخش اول این مجموعه، خلاصه‌ای از زندگانی پربرکت امام رضا(ع) به زبان انگلیسی برای آنان که علاقه‌مند معرفی حضرتش به جهانیان هستند به رشته تحریر درآمده است.

در بخش دوم این مجموعه مفردات گیاهی، حیوانی و معدنی طب‌الرضا مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است که شامل نکات جذاب علمی و پژوهشی در مورد مفردات است.

در انتهای این اثر، 96 عکس رنگی از گیاهان و میوه‌ها، که دارای خواص پزشکی‌اند نیز به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی درج شده است.
چاپ نخست کتاب «آموزه‌های طبی و بهداشتی امام رضا(ع)، تحلیل‌های علمی طب‌الرضا(ع) براساس طب نوین» در شمارگان 1100 نسخه، 768 صفحه و بهای 120000 ریال راهی بازار نشر شد.
۱۳۸۹/۰۷/۱۹
 مطالب مرتبط 

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

ادبیاتتاریخ و سیاستدین و فلسفهعلوم انسانیهنرمرجع

بایگانی  
شما در زباله‌دان تاریخ / عبدالله جوادی ‌آملی
این چنین نیست که اگر کسی خواست خدای ناکرده از راه خلاف به مقصد برسد، خدای غیور صبر کند، این چنین نیست... حتی بدهای شما را هم با «یا ایها الذین آمنوا» می‌گویم، پرده‌دری نمی‌کنم، اسرار را فاش نمی‌کنم... من دین خودم را به دست شماها حفظ نمی‌کنم. شما را می‌برم در زباله‌دان تاریخ، یک عده انسان مؤمن را می‌آورم.
۱۳۹۲/۰۳/۲۶
"پایان تک صدایی" در صدا و سیمای ملی
نکته قابل تامل درباره این مراسم، عدم پوشش خبری آن توسط طیف وسیعی از رسانه های دولتی است. خبر برگزاری این مراسم که دو روز قبل به تمام رسانه‌ها ارسال شده بود؛ متاسفانه فقط در برخی _ که غالبا غیر دولتی هستند_ منتشر شد. جالب اینکه "خبرگزاری مهر" با وجودی که تنها رسانه‌ی دولتی بود که این خبر را منتشر کرد؛ اما ساعتی بعد آن را از روی خروجی حذف کرد!
۱۳۹۲/۱۲/۰۶
شهید مطهری مخالف بی‌کار شدن کارگران مشروب فروشی بود
چقدر فرق است بین کسی که می‌گوید این روزنامه، یک مقاله‌ی نادرست نوشته است پس روزنامه را تعطیل کنید؛ یعنی صد نفر، یعنی هزار نفر نان‌خور بیچاره‌ای که کارگر آنجا هستند و ربطی هم به آن مقاله ندارند؛ از راننده و تایپیست تا غلط گیر و ورزشی‌نویس و غیره، تمام این‌ها را متلاشی کنید؛ با شهید مطهری که به بی‌کار شدن کارگران مشروب فروشی هم راضی نبود. آقای مطهری می‌گفت اول یک فکری به‌حال کارگرانی که بی‌کار می‌شوند بکنید، بعد کارخانه مشروب‌سازی را ببندید.
۱۳۹۳/۰۸/۱۱

بایگانی
کنسرت فرمان در وحدت
گیشه سینما در سال 92
برندگان اسکار2013 معرفی شدند
تمشک‌ طلایی برای ویل اسمیت و پسر
شب‌های روشن دوباره اکران شد
"بوسیدن روی ماه" فقط در 10سینما
گورگیر: قصه بهرام گور، در تئاترشهر
33 درصد نیل سایمون در ایرانشهر
"کلکسیون" در فرهنگسرای نیاوران
"داستان گرگ خیالباف" ویژه کودکان
به دهکده‌جهانی خوش اومدی پینوکیو!
شاه عالمتاب در فرهنگسرای نیاوران
"عالی جناب‌کرم" در سالن مولوی
تئاتر شهر میزبان "خواجه نصیرالدین"
بابک حمیدیان با "مکبث" در ایرانشهر
«چمران» در قاب تصویر حاتمی‌کیا

بایگانی  
بانوی خانه که نباشد!
سید علی موسوی
از دفترچه‎ی خاطرات یک دوشیزه
چخوف/ رضا آذرخشی، هوشنگ رادپور
ساعت تولد بچه‌ی سیزدهم
راد والاس / ملیسا وفایی کیا
حمام
سید علی موسوی
اژدهای پنجاه و یکم
هی وودبرون
سه فصل از سقای آب و ادب
سید مهدی شجاعی
دو شاه و دو هزارتو
خورخه لوئیس بورخس/م.طاهرنوکنده

بایگانی  
چشم تو غزل عامیانه خوبی‎ست
حسن صادقی پناه
زندگی آهنگ زیبای النگوهای توست
رضا نیکوکار
ما روزهای جمعه تعطیلیم ...
ابوالفضل زرویی نصرآباد
اصلا چه مرگتست؟
مهرداد نصرتی
دعوا سر لحاف است
امید مهدی نژاد

بایگانی  
همه را شکل یار می‌بینم
محمد نظری ندوشن
گام به گام درمان یک بیماری
رویا صدر
پیامهای تبریک رئیس‌جمهور
شهرام شکیبا
مناظره‌ی فردوسی‌پور با ده‌نمکی
محسن حدادی

بایگانی  
نشستن با کتاب
برای غربت فتح
میان اشک و لبخند
10جلد برگزیده‌ی 2008

بایگانی  
و اینک آخر الزمان...
سمیه کاووسی
مبادا خون سیاوش بر زمین بریزد
مرجان فولادوند
بوی پیراهن یوسف
حسین شرفخانلو

       


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام