کتاب نیوز  شناسنامه

من از طعم دوبیتی‌های باران‌خورده لبریزم / فرزاد جمشیدی

محسن حدادی mohsen@ketabnews.com

نزدیکی‌های خانه‌شان که رسیدیم، تماس گرفت و گفت: کمی ناخوش احوالم، تا سری به درمانگاه بزنم و برگردم، شما تشریف ببرید داخل. خانه کوچکی در شهرک شهران، آپارتمانی که پر است از کتاب های جور واجور. از ادبیات گرفته تا فلسفه. از شعر تا نجوم. از تاریخ تا ... خلاصه همه آنچه که او باید بداند تا اینچنین مردم را شادمان پای جعبه جادو بنشاند...زنگ در خانه به صدا درمی آید و دخترک کوچکی که با آمدن ما به تلویزیون تماشاکردنش ادامه می‌داد و انگار نه انگار ما آمده ایم، رفت تا در را بازکند. آقای دکتر بود. سلام و علیکی کردیم و همین جا 2ریالی افتاد که فرزاد جمشیدی جعبه جادو با فرزاد جمشیدی خانه هیچ تفاوتی ندارد؛ همان ادبیات، همان ادب اجتماعی والا، همان رفتار نجیبانه و دوست داشتنی و همان تواضع گفتاری... به هرحال قدم زدن میان افکار مردی که عاشقانه کارش را ستایش می کند و مردم را خردمندترین مخاطبان و مشتریان دانش و بینش رسانه‌ای می‌داند که باید برایشان حرف تازه داشت و پرمغز، خوش گذشت...

 

فرزاد جمشیدی، متولد خرداد 1349 در تهران است. دوران ابتدایی اولین روزهایی بوده که روزه می‌گرفته و رمضان را درک کرده. آپارتمان کوچکی در شهرک شهران دارد و خانه اش با دردانه دخترهای هفت و چهارساله‌اش پر از رحمت است؛ زهرا و مریم.
تا به حال سه کتاب "شرح بی نهایت"، "آبی به رنگ خاطره " و "هنرنامه مردان خدا" در حوزه دفاع مقدس منتشر کرده و 2 کتاب «پویه و پرواز» و «رهاورد» قطعاتی ادبی به قلم او به زودی منتشر می شود.

 

¤¤¤

 

-چرا تلویزیون ماه رمضان یاد خدا می افتد؟
فکر نمی کنم این طوری باشد. در واقع تلویزیون موظف است برای مخاطب جهت سازی کند. برنامه سازی یک خیابان دوطرفه است، هم مخاطب باید خودش را در این خیابان ببیند و هم برنامه ساز باید بگه که مخاطب چی ببیند. نباید بگیم که فقط تابلوها و تابلودارها را بین. باید آنقدر خوب کار کنیم که خودش خوب را انتخاب کند.

 

- منظورم این است که آیا ما در طول سال سریال مذهبی که دل را به یاد خدا بیاندازد، نیاز نداریم که ماه مبارک باید 40 تا سریال پشت سرهم ببینیم و دائم هم استغفرالله بگوییم و گریه کنیم و متحول بشویم!
من منکر برخورد مناسبتی در رسانه نیستم، مطمئناً در روزنامه‌ها همین اتفاق می‌افتد، ولیکن نکته اصلی این است که در ماه مبارک ذهن‌ها آماده ترند. فضای دوری از دنیا، اجازه می دهد که مردم کمی بیشتر به حرف هایی که مال زمین نیست، توجه کنن.

 

-اما نه اینکهmp3 کلی برنامه مذهبی به خوردشان بدهیم، فکر کنم تأثیر منفی داشته باشد!
قبول دارم که نباید بمباران برنامه ها باشه ولی در ماه های دیگه چقدر می تونیم درباره گناه، اثرات غیبت، تأثیر قرآن در زندگی و... حرف بزنیم، شاید بگین وظیفه رسانه است که این آمادگی رو ایجاد کنه، قبول دارم ولی ما در آموزه های دینی هم داریم که در این ماه بیشتر برای رسیدن به قرب الهی تلاش کنید. با این همه قبول دارم و معتقدم که ما الآن داریم جبران کم کاری های قبلی رو می کنیم.

 

-چرا برنامه های مذهبی ما اغلب ضعیف است؟

متأسفانه ما هنوز ابتدای راهیم و عرصه های بسیاری را امتحان نکرده ایم. من به عنوان یک بیننده پاسخ شمارو می دم که کلیشه ها باعث شده بین پخش فوتبال و یک برنامه مناسبتی، فوتبال انتخاب می شه. درواقع هنوز خیلی از کارهایی که می شه برای جذاب کردن برنامه های مذهبی کرد، انجام نمی شه. استفاده از موسیقی، نور مناسب، دکور خوب، تصویربرداری حساب شده و... در حقیقت ما هنوز طبق برنامه های 15-10 سال پیش داریم حرکت می کنیم. گرچه به تازگی حرکت های خوبی آغاز شده و مطمئن باشید 4-3 سال دیگه برنامه ای مثل سحر اون چیزی هست که انتظارشو دارین.

... من معتقدم که برنامه های مذهبی باید به قدری قوی باشه که بتونه روی پای خودش بایسته.شما اگر مسلمانان کشورهای دیگر رو در حج ببینید، اونها اینجوری فکر نمی کنن. برنامه‌های شبکه سحر و جام جم ما رو بهترین برنامه های رسانه‌ای تلقی می‌کنن. پخش اذان موذن‌زاده اردبیلی خیلی از اونها رو به ایران بازگردانده. برنامه سازی مذهبی در کشورهای دیگه هم از قوت بالایی برخوردار نیست، من می گم برنامه های مذهبی برای خودشون، حریف هایی دارن که الزاما دشمن هم نیستن، باید «این برنامه» خودش رو نشون بده.

 

- چه کسی مقصر است؟
سوال خوبیه، خیلی از این سوال ها و انتقادها به مدیران و ریاست سازمان بر نمی گردد، همه مدیران دنبال برنامه خوب هستن، خیلی از این مشکلات به «من» برنامه ساز برمی گردد، به رخوت و تنبلی و کم فروشی من. به من گفته می شه این حدیث رو بخوان می توانم بگم قال الصادق(ع) ... و می توانم یک زنهاری بدهم به خودم که از روی متن نخوانم چرا که این حق‌الناسه، باید مطالعه کنم، باید برای مخاطب ارزش قائل بشم. حضرت آقا به رئیس سازمان فرمایش کرده بودند «من به عنوان یک مبلغ دینی می گم که اگر در تمام سال فقط یک ماه مبارک رو آنتن داشتم، به عنوان مبلغ نه رهبر- کار خودم رو از جهت اینکه فکر مردم رو جهت بدم، انجام می دادم، چون هم فضا، فضای خوبیه و هم مخاطب آماده است.» این حساسیت برنامه سازی در ماه مبارکه! پس کم فروشی ها به برنامه‌سازها بر می گرده.

 

- یعنی مدیریت هیچ نقشی نداره؟
چرا ولی همون بحث همیشگی از طرح تا اجرا کار رو خراب می کنه و گرنه مدیران همواره از طرح‌های خوب استقبال می کنن. ولی قبول دارم که بعضی اوقات مدیران هم آدم ها رو خوب گزینش نمی کنن یا اصلا خودشون سفارش کار خوب نمی‌دهند و کار به شان تحمیل می شود. شما مطمئن باشید اشکال بیشتر از برنامه سازهاست.

 

- سیمای قرآن رو می بینید؟
نه زیاد.

 

- چرا؟
شاید تصور می کنم، جاذبه بصری زیادی نداره.

 

- شاید هم مخاطب نداره!
نه مخاطب خودش را دارد. ببینید یک آمار بین‌المللی می گوید برنامه موفق 32 درصد بیننده دارد، یعنی یک سوم مخاطب، شاید سیمای قرآن از این آمار هم کمتر بیننده داشته باشد، ولی طبق رسالت خودش، مخاطب خودش را دارد. هدف این است که شما در یک اغذیه فروشی هستید باید انتخاب کنید، شاید یک استاد حوزه، سیمای قرآن را انتخاب کنه و شما مثلا شبکه...

 

- یعنی ضعف از برنامه ها نیست؟
اینها ضعف نیست، اینها نارسایی است که با تقویت کردن می شه جبرانش کرد.

 

- اجرای خوب چه تعریفی برای شما داره؟ هر کی بیشتر قربون و صدقه مردم بره؟
ببینید مجری اولین سطح تماس با بیننده است. مجری فقط نماینده یک شبکه نیست، نماینده رسانه نیست، نماینده یک ملته. طرز نشستن، پوشش، صحبت کردن و... باید موید رفتاری باشد که نهایتا فرهنگ این مردم رو تشکیل می دهد.
اون چیزی که الان شما از اجرا می بینید، اصلا اسمش اجرا نیست؛ من مجموعه‌ای از مقالات مختلف در مورد اجرا رو جمع کردم و الان در شبکه یک به عنوان مشاور مدیر شبکه یک و مسئول مجری‌های این شبکه انتخاب شدم و سعی کردم که کار خودم را در این فضایی که گفتم ادامه بدهم. این ضعف در اجرا از نارسایی‌های اصلی سازمان است که همه مدیران قبول دارند. ما الان در تلویزیون چیزی به عنوان مجری کم داریم، قوال و گوینده- صدای خوب- داریم، اما سواد خوب، سیمای خوب، بیان خوب و... مجموعه ای است که اجرا رو دیدنی و دلنشین و تاثیرگذار می کند. شاید اگر الان به خیلی از مجری ها بگیم
Body langUage چیه؟، نتونن جواب بدن. میل و اشتهای خیلی از مجری‌ها برای مطالعه اصلا خوب نیست.

 

- در مورد این ضعف بزرگ چه کردید؟
الان یک حرکت‌های جدیدی آغاز شده و می توانم به شما اطمینان بدهم که در یک سال آینده خیلی از مجری‌هایی که الان دارید می بینید را نخواهید دید، مجری‌های بسیار خوبی در راهند و این را مخاطب از ما خواسته است.

 

- چقدر تلویزیون تماشا می کنید؟
خیلی کم. سریال ها رو ک