کتاب نیوز  شناسنامه

یادهایی رها در باد: ساختارزبان مردم صفاشهر

کتاب «یادهایی رها در باد» تالیف کاووس حسن‌لی با همکاری خسرو رشیدی به زودی از سوی انتشارات تخت جمشید و با همراهی انتشارات قشقایی منتشر می‌شود. این کتاب ساختار زبان و شیوه سخن ترکی مردم صفاشهر استان فارس را بررسی می‌کند.

حسن‌لی در گفت‌و‌گو با ایبنا گفت: بررسی و شناسایی زبان‌ها، گویش‌ها و فرهنگ‌های اقوام گوناگون ایرانی از بایسته‌ترین اقدامات فرهنگی است. به‌ویژه آن‌که بسیاری از این سرمایه‌های گران‌بها و درخشان در هجوم زبان‌ها و فرهنگ‌های غالب و مسلط، رنگ می‌بازند، کم‌فروغ می‌شوند و از میان می‌روند.

وی در ادامه توضیح داد: در آینه فرهنگ‌ها و زبان‌های حاشیه‌ای و با بررسی چند و چون آن‌ها، می‌توان بسیاری از راز و رمزهای ناشناخته بشری را بازیافت و پرده از روی بسیاری از آن‌ها بازگرفت.

این استاد دانشگاه به گویشی که مردم ترک‌زبان صفاشهر در استان فارس، امروزه با آن گفت‌و‌گو می‌کنند اشاره و تصریح کرد: این گویش از راه درازی باز آمده، از پیچ‌وخم‌های فراوان تاریخی عبور کرده، در گردنه‌ها و گریوه‌های گوناگون سخت‌جانی کرده و فراز و فرودهای بسیاری را آزموده است.

وی افزود: اما در حال حاضر نیز با تمام فشارهایی که این گویش پذیرفته و تمامی دگردیسی‌هایی که یافته، هنوز زنده است و نفس می‌کشد.

حسن‌لی با تاکید بر کم‌توجهی و فراموشی گویش منطقه صفاشهر اظهار داشت: از سالیان دور، شاهد کم‌توجهی بسیاری از گویش‌وران ترک‌زبان مردم صفاشهر و شهرستان کنونی خرم‌بید، نسبت به زبان خود و فراموشی آن هستم و آشکارا می‌بینم که این گویش متاسفانه رو به خاموشی و فراموشی است.

وی توضیح داد: همواره در این اندیشه بوده‌ام که اگر زبان‌شناسان و پژوهش‌گران آینده بخواهند درباره شیوه سخن گفتن این مردم و سیر تحول و دگرگونی زبان آن‌ها تحقیق کنند، اگر این گویش خاموش شده باشد و گویش‌وری از این زبان باقی نمانده باشد، چه اقدامی در این زمینه می‌توان انجام داد.

این پژوهش‌گر به موضوع و ساختار کتابش در این زمینه اشاره و تصریح کرد: برهمین اساس تصمیم گرفتم کتابی را با موضوع ساختار زبان و شیوه سخن ترکی مردم صفاشهر تدوین کنم، تا دست‌کم یک اثر از این گویش در تاریخ به ثبت برسد. البته در تدوین این اثر خسرو رشیدی، از گویش‌وران زبان ترکی صفاشهر و مقیم این شهر نیز با من همکاری داشت.

وی گفت: در کتاب «یادهایی رها در باد» لهجه مردم صفاشهر با ترکی قشقایی و ترکی آذربایجانی را تطبیق داده‌ام و تفاوت‌های آن‌ها مشخص شده است. این کتاب در حقیقت دستور زبان(صرف و نحو) است.

حسن‌لی در تیر گذشته نیز در گفت‌و‌گویی با ایبنا از تدوین و نگارش این اثر خبر داده و گفته بود: در این کتاب از دیدگاه قوم‌شناسی به بررسی ویژگی‌های فرهنگی مردم صفاشهر و تشریح ویژگی‌های شیوه گفتار در آن منطقه پرداخته‌ام. باتوجه به این‌که تاکنون هیچ سند مکتوبی از شیوه گفتار و سخن ترک‌زبانان منطقه صفاشهر در شهرستان خرم‌بید استان فارس تهیه نشده است این احتمال وجود دارد که تا حدود 200 سال دیگر زبان ترکی در این منطقه به دست فراموشی سپرده شود.

وی در ادامه به مقدمه کتاب اشاره کرد و یادآور شد: در مقدمه این کتاب به‌طور مفصل درباره تاریخ ورود ترک‌ها به مناطق مرکزی ایران و استان فارس توضیحاتی ارائه کرده‌ام.

کتاب «یادهایی رها در باد» تالیف کاووس حسن‌لی با همکاری خسرو رشیدی به زودی از سوی انتشارات تخت جمشید و با همراهی انتشارات قشقایی منتشر می‌شود.
۱۳۸۹/۱۰/۲۶
 مطالب مرتبط 
جادوسخن جهان: نظامی
نقد فرمالیستی داستان‌های دهه هفتاد
پرفروشترین نویسندگان جهان و بریتانیا
کاخ سخن: همان فارسی عمومی سابق
"محمودخان ملک‌الشعرا" در 104صفحه
وزن شعر فارسی از دیروز تا امروز
"ادینبورگ" اسکاتلند: ادبی‌ترین! شهر جهان
نسخه دست‌نویس "سالار مگس‌ها" در آکسفورد
سجده بر محراب: به یاد محمدرضا آقاسی
آچه به: تاثیرگذارترین چهره‌ی آفریقا شد
شرح حالی مختصر از 23 شاعر معاصر
فرهنگ اوزان شعر فارسی در 752صفحه
مقالات همایش انجمن زبان و ادب فارسی
ضرب‌المثل‌های فارسی ـ عربی در 660صفحه
خالق "جیمز باند" صدوسه‌ ساله شد
برای سال‌روز تولد خالق "شرلوک هلمز"
جلال آل احمد از مجموعه‌ی مشاهیر ایرانی
پژوهشی در آواشناسی و واج‌شناسی
انتشار ویژه‌نامه‌ی نوروزی مجله‌ی "بخارا"
فرهنگنامه کج و کوله: سم به سم با حیوانات
توزیع شماره‌ی نوروزی "همشهری داستان"
بزرگترین کتاب دنیا با ضخامت 60 سانتی‌متر
برزخ تن: خاطرات یک جراح از بیماران دوجنسی
فرهنگ جامع مثل‌ها و حکمت‌ها منتشر شد
دوره‌ 22جلدی فرهنگ موضوعی شعر فارسی
گاردین 100 کتاب پرفروش تاریخ را معرفی کرد
راهکارهای پرورش خلاقیت ادبی دانش‌آموزان
یازدهمین شماره‌ی "خوانش" ادبی
نویسندگان بیش از همه افسرده می‌شوند
"فرهنگ مردم" ویژه‌‌ی قصه، رمانس و روایت
"نگارش مطلوب" به چاپ دوم می‌رسد
"کتاب ماه ادبیات" ویژه نقد ادبی
رونمایی تدریجی از ارج‌نامه‌های میراث مکتوب
قصه‌های سندبادنامه و قابوسنامه را بشنوید
سرقت برای ارتقای معرفت/ فریده مهدوی
"صد سال شعر فارسی" به انتخاب سهیل محمودی و ساعد باقری
زندگی‌نامه 110شاعر معاصر: سیمرغ سخن
فرهنگ‌نویسی ما خیلی دقیق نیست
یک مجموعه‌ گفت‌وگو با نویسندگان غربی
دفترهای دانایی درباره‌ی شاعران ایرانی
جلد دیگری از فرهنگ"سخن"منتشر می‌شود
"داستان کوتاه در ایران" به روایت پاینده
"ژانر"و "پیکارسک" از 25جلدی اصطلاحات ادبی
تجدیدچاپ چشم‌انداز شعر امروز تاجیکستان
شماره‌ی جدید رودکی منتشر شد
خاک عشق: زندگی ادبی منیژه آرمین
درباره‌ی تنی چند از شاعران دهه 40
نخستین شماره‌ی "مطالعات ادبیات کودک"
داستان‌های فولکلور فارسی و آذری
آثار از ایران در بهترین داستانها وشعرهای‌جهان

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ
 این لیست 
یک لیست برای تهران بیست و چهار
"آتش به اختیار" بایرامی؛ "جانستان کابلستان" امیرخانی؛ "تهران در بعدازظهر" مستور؛ "دو تخم مرغ در مه" شکیبا؛ "غلاغه به خونه‌ش نرسید" زرویی نصرآباد؛ "خاطرات من از استاد شهید مطهری" دوانی؛ "پایان دفاع؛ آغاز بازسازی" هاشمی رفسنجانی و "اقلیم خاطرات" فاطمه ‌طباطبایی...
۱۳۹۰/۰۲/۱۸
"این لیست" حضرت زهرا سلام الله علیها
این چند کتاب را لیست کردیم تا اگر کسی خواست، قصه نامکرر آن بانو و غصه‌ی ابدی آن حق مغصوب را بخواند؛ راحت‌تر بیابد. بر ذیل هر کتاب هم چند خطی به توضیح نوشتیم تا شاید به انتخابتان کمکی کرده باشیم.
۱۳۸۸/۰۳/۰۷
این لیست مشروطیت
سال‌های سال است که در میانه‌ی این ماه گرم، اندیشمندان ایرانی درباره‌ی "کلمه‌ی حقی که مراد باطل یافت" به اقتراح می‌نشینند. در این بین عده‌ای هنوز هم برای برنج بریتانیایی سفره پهن می‌کنند و معدودی، روضه‌خوان بر دار شدن شرع مقدس می‌شوند، اما...
۱۳۸۷/۰۵/۱۷
این‌لیست حضرت روح‌الله
جامه‌ی زهد و ریا کَندم و بر تن کردم / خرقه‌ی پیـر خراباتى و هشیار شدم؛ واعظ شهر که از پند خود آزارم داد / از دم رند مـى‏آلوده مددکار شدم؛ بگذارید که از بتکده یادى بکنم / من که با دستِ بت میکده، بیدار شدم...
۱۳۸۷/۰۳/۱۴
این‌لیست‌‌نمایشگاه21
در راه خدا می‌توان خیلی کارها کرد، هدیه دادن کتاب به دوستی قدیمی یا تنظیم پایان‌نامه و مقاله‌ای که مدت‌هاست موعدش سرآمده یا تهیه‌ی لیستی برای خرید. و اینچنین بود که ما هم برای خدا! بیست و یک عنوان از میان بهترین‌های امسال پیشنهاد کرده‌ایم.
۱۳۸۷/۰۲/۱۴
این‌لیست امام‌در‌حصار
این لیست یکی از سخت‌ترین و تأثرانگیزترین فهرست‌های کتابشناسی‌ ماست. سختی و تأثری که بی‌تردید نشان از کم‌کاری شیعیان درباره‌ی امام یازدهمشان است. در حین آماده‌سازی این لیست، آنچه بیشتر نمود داشت، نبود کتاب‌شناسی تخصصی و البته کتاب‌های چشم‌گیر به زبان فارسی بود.
۱۳۸۷/۰۱/۲۷
این‌لیست"ماه"‌ترین‌ماه
اگر از میان دوازده پسر رشید یعقوب نبی یکی یوسف شد، در بین ماه‌های دوازده‌گانه خدای کریم هم یکی به پایه‌ی رمضان‌الکریم رسیده است. ماهی که یوسف ماه‌های قمری خداست. راستی! یوسف را به چه می‌شناسید؟ جمال، کرامت یا عزیزی و پادشاهی!
۱۳۸۶/۰۶/۲۷
این لیست "عین.صاد"
روزهای ملتهب روشنفکری دهه‌ی چهل و پنجاه، شاهد نام رمزآلود یک منتقد ادبی قهّار بود که با چهره‌ا‌ی ناشناس، در نقش انسانی دین‌مدار، چاه چپ‌گرایی را از راه دین‌باوری تمیز می‌داد.
۱۳۸۶/۰۴/۲۰
این لیست چمران
او در عین حال که یک دانشمند مطرح در رشته‌ی فیزیک پلاسمای دانشگاه‌های آمریکا بود، یک چریک تمام عیار لبنانی هم بود، یک دولتمرد انقلابی برای کشورش هم شد و تا روز آخر یک همسر عاشق‌پیشه هم ماند.
۱۳۸۶/۰۴/۰۲
این لیست سیدالشهدا علیه صلوات‌المصلین
این قافله، قافله‌ی عشق است و این راه، راه تاریخ است و هر بامداد این بانگ از آسمان می‌رسد که: الرحیل، الرحیل. و بدان که سینه‌ی تو نیز آسمانی لایتناهی است با قلبی که در آن، چشمه‌ی خورشید می‌جوشد و گوش کن که چه خوش ترنمی دارد در تپیدن: حسین، حسین، حسین...
۱۳۸۵/۱۱/۰۳
این لیست "امام رئوف"
یازدهمین روز از یازدهمین ماه قمری، سالروز تولد "خورشید" است. خورشید همه‌ی خورشیدها، حضرت شمس الشموس ابوالحسن علی بن موسی الرضا المرتضی علیه آلاف التحیة و الثناء.
۱۳۸۵/۰۹/۱۱
"این‌لیست"حضرت‌حجت‌عج
چند روز بعد و درست در شب استقرار ماه، در تخت جبروتی آسمان زمین ما، موعد میلاد مردی خواهد رسید که از همه کس به این دو نفر شبیه‌تر است. "او" پیر جوان منتظری است، که هزار و صد و هفده سال از تولدش می‌گذرد
۱۳۸۵/۰۶/۱۴
این لیست امیرالمومنین‌ علیه صلوات‌المصلین
...در این که همه این اشعار از حضرت امیر؛ انشاد شده باشد اختلافاتی هست؛ ولی بسیاری از اشعار این کتاب بدون شک از ایشان است. قابل توجه کسانی که برای ساختن شعر و تواشیح، له‌له می‌زنند.
۱۳۸۵/۰۵/۱۶
"این لیست" گوهرشاد
غیوران ارض طوس در دفاع از تمامیت عفاف، در مسجدی گرد آمدند که نام یکی از عفیف‌ترین زنان ایرانی را برخود دارد. این لیست منتخب برترین آثار مرتبط با واقعه گوهرشاد است:
۱۳۸۵/۰۴/۲۱

بایگانی
امکان محکومیت زندان برای برنده جایزه «بوکر»
فرهنگ ریشه‌شناختی زبان فارسی
فانوس دریایی؛ برنده جایزه بوکر در ایران
انتشار "دنیای آشنا"ی برنده پولیتزر
جایزه ادینبورگ برای «در پرتو آن‌چه می‌دانیم»
فراخوان دومین جایزه «داستان تهران»
نامزدهای نهایی جایزه پروین اعتصامی معرفی شدند
آخرین مهلت ارسال اثر، به جشنواره ادبی تکنیکی‌ترین رمان سال 93
نامزدهای نهایی جایزه 25 هزار یورویی فرانک اوکانر
جایزه ادبی پروین، نامزدهای بخش «ترجمه» را معرفی کرد
برنامه "با من بخوان" «موسسه تاریخ ادبیات کودکان» نامزد جایزه آساهی شد
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) فراخوان داد
فراخوان کتاب سال، برای سی و سومین دوره
برندگان پولیتزر 2015


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام