کتاب نیوز  شناسنامه

درباره‌ی اهمیت شیر و فرآورده‌های لبنی

«شیر و فرآورده‌های لبنی» از جمله کتاب‌هایی است که در حوزه سلامت و معجزات غذایی و درمانی به قلم دکتر محمد دریایی، متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی از سوی انتشارات سفیر اردهال منتشر شد.

به گزارش ایبنا، بی‌گمان، شیر با آغاز تولد انسان از کودکی تا سنین کهنسالی نقشی اساسی و کلیدی دارد. اگر به جای نوشابه‌های رنگارنگ زیانمند، شیر این ماده حیاتی در سبد غذای روزانه فرزندان قرار گیرد، سلامت و صلابت نسل‌ها بیمه می‌شود.

توجه به سلامت شیر در فرآیند تولید نیز مهم است. در کشورهایی که سرانه مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی به میزان قابل توجهی است، بیماری‌هایی چون پوکی استخوان، قلبی ـ عروقی، گوارشی و عصبی بسیار کم است.

در این کتاب مخاطب با انواع شیرهای حیوانی، کفیر (دوغ کفیر)، شیر گیاهی، سویا و فرآورده‌های جانبی شیرهای گوناگون آشنا و با مطالعه موضوعات متنوع کتاب از الگوی تغذیه بهره‌مند می‌شود.

قائم‌مقام سازمان نظام پزشکی کشور در نیمه دوم سال 88 اعلام کرد که 70 درصد دانش‌آموزان یکی از استان‌های بزرگ کشور براساس تحقیقات انجام شده به نوعی به بیماری‌های ستون فقرات مبتلا هستند و هشت درصد جمعیت کشور یعنی حدود 500 هزار نفر روماتیسم مفصلی دارند.

شیر دارای دو نوع میکروب‌ مولد بیماری برای انسان و میکروب‌های غیرمولد بیماری است. میکروب‌های مولد بیماری یا به وسیله حیوان به شیر منتقل می‌شوند و یا از خارج وارد می‌شوند. میکروب‌هایی که به وسیله حیوان به شیر منتقل می‌شوند،‌ عبارت‌اند از میکروب‌ سل، میکروب تب مالت، آفت، هاری و شاربن.

در پایان این نوشتار نیز نویسنده توصیه‌های مهمی درباره پیشگیری از پوکی استخوان، دردهای مفصلی، بیماری‌های اسکلتی، کمردردها و آسیب‌های ستون فقرات می‌کند. ورزش‌های مناسب، نرمش‌های مداوم، تحرک و عدم استفاده از وسایل ماشینی، سامان بخشیدن به وضعیت خودروها و رعایت اصول ارگونومی در محیط کار، خانه و علاوه بر رعایت تمامی این قواعد فیزیک، تغذیه سالم، جلوگیری از استرس‌ها و مصرف مورد نیاز و حتمی شیر و ماده لبنی در برنامه‌های غذایی، مهمرین عوامل پیشگیری از فرسایش و آسیب‌های استخوانی است.

سهم گروه شیر در سبد غذایی خانوار ایرانی فقط 10 درصد بوده و رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. میانگین کلسیم دریافتی و مورد نیاز مردم کشور نیز اختلاف قابل توجهی را با کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد و باید با فرهنگ‌سازی، روند مصرف شیر در کشور اصلاح شود، چرا که در 90 درصد خانوارهای کشور، میزان دریافت کلسیم مناسب نیست و این مساله با بیماری‌هایی که زمینه‌ساز آنها کمبود کلیسم است،‌ ارتباط زیادی دارد.

کتاب حاضر دارای پنج بخش با عناوین «شیر و ویژگی‌های آن»، «کفیر و ویژگی‌های آن»، «شیر سویا و ویژگی‌های آن»، «آب پنیر و ویژگی‌های آن» و «شیرهای مخصوص و ویژگی‌های آن» است.

«شیر و فرآورده‌های لبنی» در 384 صفحه، 1100 نسخه و بهای 55 هزار ریال از سوی انتشارات سفیر ادهال منتشر شد.
۱۳۸۹/۱۰/۲۹
 مطالب مرتبط 
3 مدخل دیگر از دانشنامه استنفورد ترجمه وچاپ شد
کتاب مجموعه مشاهیر با عنوان «عبدالحمید ابوالحمد»
مدخل جدید دائره المعارف بزرگ اسلامی با موضوع خانواده
مدخل جدید دانشنامه فلسفه استنفورد؛ نسبی‌انگاری اخلاقی
سرگذشت خُرّم‌آباد به روایت سید فرید قاسمی
«دانشنامه اسلامیکا» در گام پنجم
«نهج‌البلاغه» با ترجمه جعفری در ایستگاه ششم
فرهنگ ریشه‌شناختی زبان فارسی
قرآن 365 صفحه‌ای برای ختم در یک سال
یک میلیون عنوان کتاب در ایران
آموزش رانندگی با موتورسیکلت
از آب تا باران در فرهنگ مردم ایران
باستان‌شناسی در تل ابلیس
جادوسخن جهان: نظامی
100 سال آینده در «چشم‌اندازها»
انتشار دو دانشنامه ریاضی و پزشکی
شیوه‌نامه‌های آرشیوی قوانین و مقررات اسناد ملی ایران
آمادگی خرمشاهی و فخرالدینی با دو کتاب، برای نمایشگاه
حکمت‌نامه پیامبر 16 جلدی شد
«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسراها» در ایتالیا
نقد فرمالیستی داستان‌های دهه هفتاد
سیری در عتبات و اماکن مقدسه
بیا جلو می‌خوام خلاقیتت رو زیاد کنم
صرفه‌جویی یا بچه اون شیرو ببند!
وایلی قبل از ما چاپ کرد!
فرهنگ فرش دستباف در 453 صفحه
امان از این موسولینی کتاب‌خوان
دانشنامه فلسفه استنفورد در 4جلد
اینجا، اونجا؛ همه جا با «واحدی»
کتیبه‌ها و سنگ نوشته‌های کرمان
نهم ربیع؛ جهالت‌ها و خسارت‌ها
چین به روایت هنری کیسینجر
تهران از زبان همه: روبرو آماده باش!
پرفروشترین نویسندگان جهان و بریتانیا
زمان مجازی، تحول مجازی، نهاد مجازی
بازی‌های نمایشی در ایران
مجموعه قوانین و مقررات حجاب
تمرینات دونفره ورزشی
طراحی در معنای هنر به روایت موناری
نیم قرن تاریخ فوتبال از روی سکوها
وقتی یک مشتزن شاعر می‌شود
بلدی بسازی؟! نشین؛ پاشو بساز!
کاخ سخن: همان فارسی عمومی سابق
قلم‌های فارسی در «سرو نقره‌ای 92»
آشنایی با موسیقی نواحی ایران
مرجع سیاست‌گذاری اجتماعی در دوجلد
خانه‌ی کتابفروش اهوازی حراج می‌شود!
منتخبی از پوسترهای 1340 تا 1370
یک میلیون برای این کتابفروشان بی‌چاره!
فرهنگ جامع امثال‎الحکم: از قرآن و نهج‎البلاغه تا آثار دهخدا

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

بایگانی
برهان قاطع
برهان جامع


یک لیست برای تهران بیست و چهار
"آتش به اختیار" بایرامی؛ "جانستان کابلستان" امیرخانی؛ "تهران در بعدازظهر" مستور؛ "دو تخم مرغ در مه" شکیبا؛ "غلاغه به خونه‌ش نرسید" زرویی نصرآباد؛ "خاطرات من از استاد شهید مطهری" دوانی؛ "پایان دفاع؛ آغاز بازسازی" هاشمی رفسنجانی و "اقلیم خاطرات" فاطمه ‌طباطبایی...
"این لیست" حضرت زهرا سلام الله علیها
این چند کتاب را لیست کردیم تا اگر کسی خواست، قصه نامکرر آن بانو و غصه‌ی ابدی آن حق مغصوب را بخواند؛ راحت‌تر بیابد. بر ذیل هر کتاب هم چند خطی به توضیح نوشتیم تا شاید به انتخابتان کمکی کرده باشیم.
این لیست مشروطیت
سال‌های سال است که در میانه‌ی این ماه گرم، اندیشمندان ایرانی درباره‌ی "کلمه‌ی حقی که مراد باطل یافت" به اقتراح می‌نشینند. در این بین عده‌ای هنوز هم برای برنج بریتانیایی سفره پهن می‌کنند و معدودی، روضه‌خوان بر دار شدن شرع مقدس می‌شوند، اما...
این‌لیست حضرت روح‌الله
جامه‌ی زهد و ریا کَندم و بر تن کردم / خرقه‌ی پیـر خراباتى و هشیار شدم؛ واعظ شهر که از پند خود آزارم داد / از دم رند مـى‏آلوده مددکار شدم؛ بگذارید که از بتکده یادى بکنم / من که با دستِ بت میکده، بیدار شدم...
این‌لیست‌‌نمایشگاه21
در راه خدا می‌توان خیلی کارها کرد، هدیه دادن کتاب به دوستی قدیمی یا تنظیم پایان‌نامه و مقاله‌ای که مدت‌هاست موعدش سرآمده یا تهیه‌ی لیستی برای خرید. و اینچنین بود که ما هم برای خدا! بیست و یک عنوان از میان بهترین‌های امسال پیشنهاد کرده‌ایم.
این‌لیست امام‌در‌حصار
این لیست یکی از سخت‌ترین و تأثرانگیزترین فهرست‌های کتابشناسی‌ ماست. سختی و تأثری که بی‌تردید نشان از کم‌کاری شیعیان درباره‌ی امام یازدهمشان است. در حین آماده‌سازی این لیست، آنچه بیشتر نمود داشت، نبود کتاب‌شناسی تخصصی و البته کتاب‌های چشم‌گیر به زبان فارسی بود.
این‌لیست"ماه"‌ترین‌ماه
اگر از میان دوازده پسر رشید یعقوب نبی یکی یوسف شد، در بین ماه‌های دوازده‌گانه خدای کریم هم یکی به پایه‌ی رمضان‌الکریم رسیده است. ماهی که یوسف ماه‌های قمری خداست. راستی! یوسف را به چه می‌شناسید؟ جمال، کرامت یا عزیزی و پادشاهی!
این لیست "عین.صاد"
روزهای ملتهب روشنفکری دهه‌ی چهل و پنجاه، شاهد نام رمزآلود یک منتقد ادبی قهّار بود که با چهره‌ا‌ی ناشناس، در نقش انسانی دین‌مدار، چاه چپ‌گرایی را از راه دین‌باوری تمیز می‌داد.
این لیست چمران
او در عین حال که یک دانشمند مطرح در رشته‌ی فیزیک پلاسمای دانشگاه‌های آمریکا بود، یک چریک تمام عیار لبنانی هم بود، یک دولتمرد انقلابی برای کشورش هم شد و تا روز آخر یک همسر عاشق‌پیشه هم ماند.
این لیست سیدالشهدا علیه صلوات‌المصلین
این قافله، قافله‌ی عشق است و این راه، راه تاریخ است و هر بامداد این بانگ از آسمان می‌رسد که: الرحیل، الرحیل. و بدان که سینه‌ی تو نیز آسمانی لایتناهی است با قلبی که در آن، چشمه‌ی خورشید می‌جوشد و گوش کن که چه خوش ترنمی دارد در تپیدن: حسین، حسین، حسین...
این لیست "امام رئوف"
یازدهمین روز از یازدهمین ماه قمری، سالروز تولد "خورشید" است. خورشید همه‌ی خورشیدها، حضرت شمس الشموس ابوالحسن علی بن موسی الرضا المرتضی علیه آلاف التحیة و الثناء.
"این‌لیست"حضرت‌حجت‌عج
چند روز بعد و درست در شب استقرار ماه، در تخت جبروتی آسمان زمین ما، موعد میلاد مردی خواهد رسید که از همه کس به این دو نفر شبیه‌تر است. "او" پیر جوان منتظری است، که هزار و صد و هفده سال از تولدش می‌گذرد
این لیست امیرالمومنین‌ علیه صلوات‌المصلین
...در این که همه این اشعار از حضرت امیر؛ انشاد شده باشد اختلافاتی هست؛ ولی بسیاری از اشعار این کتاب بدون شک از ایشان است. قابل توجه کسانی که برای ساختن شعر و تواشیح، له‌له می‌زنند.
"این لیست" گوهرشاد
غیوران ارض طوس در دفاع از تمامیت عفاف، در مسجدی گرد آمدند که نام یکی از عفیف‌ترین زنان ایرانی را برخود دارد. این لیست منتخب برترین آثار مرتبط با واقعه گوهرشاد است:

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام