کتاب نیوز  شناسنامه

چاپ پنجم "شگفتی‌های خلقت جانوران"


کتاب «شگفتی‌های خلقت جانوران» (چهار جلدی) نوشته هارون یحیی، ترجمه علیرضا عیاری، از سوی موسسه فرهنگی منادی تربیت به چاپ پنجم رسید.

به گزارش ایبنا، این اثر که مجموعه داستان‌های خداشناسی برای کودکان به حساب می‌آید، دربردارنده مطالب و حقایق مهمی درباره موجودات زنده است که خوانندگان با مطالعه آن، به شگفتی‌های موجودات پی خواهند برد.

بچه‌ها با مطالعه این کتاب به این باور و نتیجه خواهند رسید که بزرگی و عظمت مخصوص خداوند متعال است و همه باید شکرگزار محبت‌های بی‌دریغ خداوند بی‌همتا باشند.

نشانه‌های خدا را در هر گوشه جهان می‌توان دید؛ کافی است چشم بگشاییم، اما آن‌چه به نام «توحید مفضل» مشهور است، باریک‌بینی‌هایی است که حضرت امام صادق(ع) برای یکی از شاگردان خود به نام «مفضل» نسبت به پدیده‌های جهان صورت داده و او را از این طریق با آفریننده جهان آشنا کرده است.

این احادیث که از زبان مبارک امام صادق(ع) صادر شده؛ روایتى طولانى است در توحید، معروف به «توحید مفضل» که به واسطه یکى از شاگردان ممتاز امام صادق(ع) به جاى مانده است.

راوى این کتاب یکى از تربیت یافتگان حوزه شکوفاى شیعه، به نام «مفضل‌بن عمر جعفى کوفى» است. این دانشمند نامى، کمال و فضیلت فراوان داشته و عمرى با حضور در محفل امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) از مکتب سعادت‌بخش ایشان درس معرفت آموخت. مفضل در زمره اصحاب خاص امامان(علیهم‌السلام) و در نزد آنان از موقعیت ویژه‌اى برخوردار بوده است که از این راوى نور، آثار ماندگارى به جای مانده است.

‏ نامش «مفضل» و کنیه‌اش «ابومحمد» یا «ابوعبدالله» است. در ‏اواخر قرن اول یا آغاز قرن دوم هجرى در شهر کوفه به دنیا آمده است. وى از اصحاب جلیل‌القدر امام صادق و امام کاظم(ع) بود. او در ‏نزد ائمه(ع) جایگاه رفیع و منزلت عظیمى داشته و از اصحاب ‏خاص آنان به شمار می‌رفته است. در عصر امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) در کوفه وکیل آنان بود و نیز از جانب امام ‏صادق(ع) وظیفه داشت با اموالى که از طرف او در اختیارش گذاشته شده بود یا ‏اجازه اخذ آنها را از مردم داشت، میان مردم را اصلاح کند و اختلاف‌ها را بردارد.

براساس مطالب کتاب، مهمترین دلیل عظمت این شخصیت کم‌نظیر اسلامى، روایات بسیارى است که در ‏فضیلت و برترى او از خود امامان(ع) رسیده است. این روایات به قدرى زیاد ‏است که ذکر همه آنها در معرفی یک مقدمه کتاب نمی‌گنجد، اما چون مهمترین دلیل در اعتبار ‏این مرد به شمار می‌رود، به برخى از آنها اشاره می‌شود.

«کتاب توحید مفضل» با «قرآن کریم» مشابهت‌های استدلالی دارد که به بعضی از آنها اشاره می‌شود. دعوت مردم به تأمل و تدبر درباره اشیا و موجودات پیرامونی، یک شیوه قرآنى است. با ‏یک نگاه در می‌یابیم که قرآن کریم بارها و بارها مردم را به تدبر و نگریستن در چیزهایى ‏فراخوانده که مردم در طول روز و بلکه هر لحظه و هر ساعت با آن در تماسند.

غالب مردم از شگفتی‌هایى نظیر کهکشان‌ها، آسمان، موشک، هواپیما، سفر انسان به ‏کرات دیگر، شکافته شدن اتم و دیگر امور خارق‌العاده، بهت‌زده، عبارت «جل‌الخالق» را ‏بر زبان جارى می‌کنند، در حالى که «جلیل» و «حکیم» بودن خدا در همه چیز، جارى و ‏سارى است و این همان چیزى است که امام صادق(ع) از مفضل و همه انسان‌ها می‌طلبد.

‏ هنگامى که امام(ع) درباره عجایب آفرینش «ماهى» سخن می‌گویند، می‌فرمایند: ‏‏«ماهى، آب را از دهان می‌گیرد و از دو گوش بیرون می‌کند تا چون دیگر حیوانات از فواید ‏هوا بهره ببرد.» این سخن به روشنى بیانگر تنفس و استفاده ماهى از «اکسیژن» است که قرن‌ها پس از ‏سخن امام(ع) کشف شده است.

‏توحید مفضل؛ معجزه‌ امام صادق(ع) است. «معجزه» عملى است که دیگران از آوردن آن عاجز باشند. همیشه وقتى مردم ‏بخواهند از معجزه‌هاى ائمه(ع) نام ببرند، فکرشان به سوى زنده کردن مرده، ‏برگرداندن خورشید، شفا دادن بیمار لاعلاج و دیگر امور می‌رود، در حالى که «نهج‌البلاغه» معجزه است، «صحیفه سجادیه» معجزه است، و «توحید مفضل» نیز معجزه است و ‏ضرورتى ندارد که آنها را بکاویم تا یک سخن از آینده و یک پیشگویى ببینیم.

این کتاب یک معجزه است. امام صادق(ع) به فلسفه و اسرار آفرینش ‍ کاملا احاطه ‏داشته و در القاى این درس‌ها به صورت فیلسوفى الهى، دانشمندى کلامى، پزشکى ‏حاذق، تحلیلگرى شیمیدان، تشریح کننده‌اى متخصص، کارشناس کشاورزى و درختکارى ‏و به یک کلام، «عالم و آگاه از همه پدیده‌هاى میان آسمان و زمین» جلوه‌گر شده ‏است.

«هارون یحیی» نویسنده کتاب، امروزه در بازار کتاب ایران، به نامی آشنا و پرفروش بدل شده است. اکنون کتاب‌های متعددی از این نویسنده‌ 54 ساله‌ ترک در ایران، در هر دو حوزه‌ بزرگسال و کودک منتشر و از سوی خوانندگان ایرانی، با استقبال رو به ‌رو شده است. اما این نویسنده‌ سرشناس، که نه تنها در ایران که در جهان، آوازه‌ای به هم زده است، به ‌واقع کیست؟

کسی را که به نام «هارون یحیی» می‌شناسیم، سال 1956 میلادی در شهر آنکارا به دنیا آمد. نام واقعی او عدنان اکتار (Adnan Oktar) و «هارون» نام مستعار اوست. پاره‌ اول این اسم، نام هارون، برادر حضرت موسی(ع) است و بخش دوم، نام حضرت یحیی(ع)؛ پیامبری که پیش از حضرت عیسی‌‌(ع) آمد و مردم را به آمدن او بشارت داد و در راه مبارزه با ظلم و فساد، سر مبارکش را از دست داد.

«هارون یحیی» در دو رشته‌ دانشگاهی درس خوانده است؛ هنر و فلسفه. از 24 سالگی نوشتن و انتشار کتاب‌هایش را آغاز کرد و تا به امروز (به گواهی وبگاه رسمی خود او) بالغ بر 228 کتاب در موضوعات مذهبی، علمی و سیاسی نوشته است.

چنانچه سری به  وبگاه کودکان او بزنید، با 13 جلد از کتاب‌هایی روبه‌رو خواهید شد که او برای کودکان و نوجوانان نوشته است. از این کتاب‌ها نیز تاکنون، تعداد زیادی توسط علیرضا عیاری ترجمه و توسط ناشران مختلف منتشر شده است که از آن جمله‌اند: «شکوه و عظمت آسمان‌ها»، « دنیای شگفت‌انگیز زنبور عسل»، « دنیای شگفت‌انگیز مورچه‌ها» و «سگ‌های آبی، سدسازان ماهر» هرچهار جلد کتاب توسط انتشارات سروش، «دنیای حیوانات»، «دنیای شگفت‌انگیز بدن ما»، «دنیای شگفت‌انگیز اطراف ما، راهی به سوی خداشناسی» و «اسرار آفرینش»، هرچهار کتاب توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و «شگفتی‌های خلقت جانوران» (چهار جلد)، «جلوه‌های آفرینش» و «قدرت تفکر» توسط منادی تربیت منتشر شده‌اند.

از این نویسنده کتاب‌های «معجزات قرآن کریم»، «مبانی فراماسونری»، «اقوام هلاک شده»، «تاریخ ناگفته و پنهان آمریکا» و «شوالیه‌های معبد» در فروشگاه‌های دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب موجود است.

چهار جلدی کردن این مجموعه، به ابتکار ناشر فارسی‌زبان آن انجام شده تا خوانندگان در هر یک از جلدها، نشانه‌های خداوند را در یکی از لایه‌های شگفت‌انگیز خلقت جست‌وجو کنند. «در جانوران اندکی دست‌یافتنی‌تر»، «در جانوران عظیم‌الجثه و اندکی ناشناخته‌تر»، «در پرندگان» و «در ماهیان و حشرات»(همین جلد) عناوین جلدهای مختلف این مجموعه‌اند.

چاپ پنجم کتاب «شگفتی‌های خلقت جانوران» (چهار جلدی) در شمارگان 3000 نسخه، و بهای دوره 72000 ریال راهی بازار نشر شد.

۱۳۸۹/۱۲/۱۴
 مطالب مرتبط 
"نیچه در برابر واگنر" به چاپ سوم رسید

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

بایگانی  
"پایان تک صدایی" در صدا و سیمای ملی
نکته قابل تامل درباره این مراسم، عدم پوشش خبری آن توسط طیف وسیعی از رسانه های دولتی است. خبر برگزاری این مراسم که دو روز قبل به تمام رسانه‌ها ارسال شده بود؛ متاسفانه فقط در برخی _ که غالبا غیر دولتی هستند_ منتشر شد. جالب اینکه "خبرگزاری مهر" با وجودی که تنها رسانه‌ی دولتی بود که این خبر را منتشر کرد؛ اما ساعتی بعد آن را از روی خروجی حذف کرد!
۱۳۹۲/۱۲/۰۶
اومبرتو اکو: دروغ گفتن کار درستی است!
دیکتاتورها از مقوله‌ی "توطئه جهانی" به عنوان یک سلاح استفاده می‌کنند. فاشیست‌های ایتالیا براساس یک توطئه جهانی می‌گفتند که انگلیسی‌ها و سرمایه‌داران علیه آنها توطئه‌چینی می‌کنند. هیتلر هم همینطور بود. برلوسکونی هم تمام دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش را صرف صحبت درمورد توطئه مضاعف قضات و کمونیست‌ها کرد... یکی از ویژگی‌های اصلی زبان انسان امکان دروغگویی است. سگ دروغ نمی‌گوید. وقتی واق واق می‌کند، یعنی چیزی آن بیرون هست...
۱۳۹۱/۰۱/۲۲
ارباب ‌و رعیت‌فرهنگی / عبدالله‌جوادی‌آملی
بعد از اینکه کسی آدم شد، حرف او می شود "بیان"... «بَهیمه» را که بَهیمه گفتند، چون حرفش مبهم است؛ حرفی برای گفتن ندارد... اگر کسی بخواهد مردم را به خود دعوت کند، بگوید: رأی من این است، تابع رأی من باشید؛ این یک ارباب و رعیتی فرهنگی است که منحوس است... شما اگر عالم ربانی نشدید، با مردم کوی و بازار فرقی ندارید! فقه فروشی کردید، فلسفه فروشی کردید،‌ تفسیر فروشی کردید... اگر کسی فخر کرد که من مقلّدم، خُب این چه فخری است عوامانه زندگی کردن؟!
۱۳۸۸/۰۸/۲۷
مرجع تحقیق و نه تقلید / محمد اسفندیاری
مراجع تحقیق در همه رشته‌های علوم دینی، جز فروع دین، تحقیق می‌کنند؛ قرآن، حدیث، تاریخ کلام، عرفان و ... مخاطب مراجع تقلید، مقلدان هستند و حاصل کارشان، رساله عملیه است اما مخاطب مراجع تحقیق، محققان هستند و ثمره کارشان، رساله علمیه است.
۱۳۸۸/۰۲/۱۵
با کتاب ‌خبرنگار نمی‌شوید‌/احمد توکلی
فاصله‌ی بین مطالعه و عمل در روزنامه‌نگاری که یک کار ذوقی، ‌هنری و علمی است، زیاد است... برخی از همکاران ما احتمالاً در اثر یک اشتباه تاریخی به این وادی کشیده شده‌اند... الان شما نمی‌توانی به خبرنگارت بگویی "بالای چشمت ابروست!" اگر خبرش را کار نکنی، گریه می‌کند! قهر می‌کند... ساختار رسانه‌ای در ایران صدمه دیده است. برخی از مطبوعات در جایگاه حزب نشسته‌اند...
۱۳۸۷/۱۲/۲۹
خدمات خواجه‌ی طوس / نجمه کیخا
خواجه کوشیده است با جایگزین کردن برهان به جای جدل و فلسفه، علم کلام را تا آنجا که امکان پذیر بود فلسفی نماید و نه تنها در پیشرفت علم کلام موثر باشد، بلکه فلسفه را نیز از مهجوری و انزوا خارج کند.
۱۳۸۷/۱۲/۱۰
40سال ذلت / استاد شهید مرتضی مطهری
همین‏ علی بن ابیطالب که ما اظهار تشیع او را می‏کنیم و نسبت به او حساسیت‌های‏ بی‌معنی و دروغین نشان می‏دهیم فرمود: اگر یک مرد مسلمان با شنیدن این خبر دق کند و بمیرد، سزاوار است و مورد ملامت نیست... شمر 1300 سال پیش مرد، شمر امروز را بشناس... الآن فقط یهودیان مقیم امریکا روزی یک میلیون دلار به اسرائیل کمک می‏کنند.
۱۳۸۷/۱۰/۱۱
کدام فرایند تکامل؟ / عبدالله ایماگر
«من که کتاب را کامل نخوانده‌ام ولی می‌گویند وجود امام زمان را زیر سؤال می‌برد و ...». سید حسین‌مدرسی مقدمه‌ای کوتاه بر ترجمه‌ی فارسی کتاب نوشته به نام «حکایت این کتاب». او آگاه از بلواهایی که به پا خواهد کرد، تلاش کرده تا از هرگونه آشوب غیر علمی جلوگیری کند که البته نتوانسته است.
۱۳۸۷/۰۹/۱۳
اقتصاد اسلامی / سید محمد باقر صدر
به خطر کلی گویی‌ها و تعمیم‌های بی‌فائده در باب رابطه‌ی اسلام با عدالت اجتماعی توجه داده؛ و به اجمال متذکر می‌شود که مفهوم عدالت اجتماعی به دو اصل فرعی "تکافل عمومی" و "توازن اجتماعی" منقسم می‌شود.
۱۳۸۷/۰۷/۲۲
باید از زیر صفر شروع کرد
عمده این است که ما ذهن این جوان‏ها و حتى پیرها و روشنفکرنماها را آماده کنیم که ما خودمان "آدم" هستیم و اینطور نیست که در همه چیز دستمان را پیش دیگران دراز کنیم و حتى اخلاق و زبانمان را نیز از آنها یاد بگیریم...مدت‏ها باید زحمت بکشیم و باور کنیم که خودمان داراى یک فرهنگ بزرگ انسانى با ارزش‏هاى اسلامى هستیم..
۱۳۸۷/۰۳/۱۵
انکار بلاگرها ممکن نیست / یونس شکرخواه
وبلاگ‌ها چه هستند؟ مساله وبلاگ‌نویسان که به آنان بلاگر می‌گویند چیست و چرا باید به آنها اهمیت بدهیم؟ و از همه مهمتر آیا می‌توان به وبلاگها به عنوان رسانه‌های جدید و صورت تازه‌ای از ژورنالیسم نگریست؟
۱۳۸۷/۰۲/۳۰
عمر حقیقی انسان
کسی که مقصدش طولانی است؛ اینگونه به مقصد نمی‌رسد، پای ما لنگ و منزل بس دراز / دست ما کوتاه و خرما بر نخیل؛ در راه می‌ماند و می‌شود: ابنُ السَّبیل. برای اینکه انسان از این ابنُ السّبیلی در بیاید، گفتند این دعای تحویل سال را بخوانید. همیشه هم می‌شود خواند، مربوط به تحویل سال و آن زمان خاص نیست.
۱۳۸۷/۰۱/۰۵
فتوژورنالیسم / یونس ‌شکرخواه
مگر مى‌شود کسى فتوژورنالیست باشد؛ ولى کتاب روانشناسى و جامعه‌شناسى نخواند. باورش سخت است که بدون مطالعه‌ در این حوزه‌ها، از عکس چیزى بیرون بیاید. باید مثل یک دانشجوى رشته‌ی سیاست، هنر و غیره اطلاعات کسب کنید.
۱۳۸۶/۱۰/۲۲
برای کتاب‌سازی چه می‌توانیم بکنیم؟!
توضیح در مورد کرامت زن، ذکر گزارش از خبرگزاری ایسنا، توضیح روابط سالم جنسی با محوریت ازدواج موقت، فقر زدایی، بخشنامه رییس قوه قضاییه به قضات سراسر کشور مبنی بر عدم پیگرد قانونی برای عاملین توزیع سرنگ و سوزن شخصی بین معتادان! و ...از جمله بخش‌های مورد اشاره نویسنده است.
۱۳۸۶/۱۰/۰۸

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام