کتاب نیوز  شناسنامه

یک لیست برای تهران بیست و چهار

محسن حدادی/ mohsen@ketabnews.com

جشن کتاب تهران با همه افت و خیزها و حذف و اضافه‌ها! به ایستگاه بیست و چهارم رسیده است و اگرچه حال و احوال نشر و تولد کتابی که سرش به تنش بیارزد؛ زیاد خوب نیست اما می توان دستچینی از احتمالات را برای مخاطبان نشر 90 عرضه کرد.

1. آتش به اختیار
یک رمان جنگی است که از سوی انتشارات نیستان با قیمت 6 هزار تومان منتشر می شود. این رمان به روزهای آخر جنگ می پردازد و زندگی چند سرباز را در سال 67 شرح می دهد. محمدرضا بایرامی در این اثر داستان تعدادی سرباز در وضعیت سخت جنگی را روایت کرده که در محاصره دشمن و تشنگی گرفتار شده اند و برای غلبه بر مشکلاتشان در تلاشند، داستانی که در دشت های گرم جنوب کشور رخ داده است.

2. زیر خاکی
تازه ترین مجموعه داستان مجید قیصری است که انتشارات افق آن را با قیمت 2800 تومان منتشر کرده است. این کتاب مجموعه ای از 8 داستان با محوریت جنگ است و مانند آثار قبلی این نویسنده بیشتر به احوالات انسان ها در مقابله با جنگ می پردازد. «زیرخاکی، جیرجیرک، ایستگاه 7 و مردان شب» نام برخی داستان های این کتاب جدید قیصری است.

3. جانستان کابلستان
گزارش سفر رضا امیرخانی به افغانستان و آخرین نوشته اوست که نشر افق آن را به نمایشگاه کتاب می آورد. این سفرنامه در 300 صفحه و 9 فصل تنظیم شده است. فصل افتتاحیه کتاب «مور و تیمور» نام دارد که در آن به شرح یک کوه پیمایی عجیب بعد از انتخابات 88 پرداخته شده است. «مشهورات هرات»، «متواترات هرات» و «تحریرات هرات» از جمله فصل های کتاب است.

4. تهران در بعدازظهر
تازه ترین اثر داستانی مصطفی مستور مشتمل بر شش داستان کوتاه است که توسط نشر چشمه با قیمت 1800 تومان منتشر شده است و به باور نویسنده با نگاهی متفاوت نسبت به زنان روایت شده است. البته مثل دیگر آثار داستانی مصطفی مستور دغدغه های انسانی ایرانی را مطرح می کند و سعی دارد بین دنیای مدرن و باورهای دینی توازن برقرار کند.

5. ایستادن زیر دکل برق فشار قوی
جدیدترین مجموعه داستان داوود غفارزادگان برای عرضه در نمایشگاه کتاب از سوی نشر چشمه با قیمت 2200 تومان منتشر شده است. نویسنده داستان های این مجموعه را پس از کتاب «دختران دلریز» نوشته و شامل 12 داستان است. برخی از این آثار پیش از این در مطبوعات منتشر شده ولی داستان هایی هم دارد که تاکنون جایی به چاپ نرسیده است.

6. رقص بسمل
محمدمهدی رسولی با موضوع سرگذشت یک رزمنده به نام ابراهیم در سال های پس از جنگ این کتاب را بوسیله انتشارات نیستان منتشر کرده است. اختلاف نسل های قبل و بعد از دفاع مقدس در دهه های پس از آن مطرح در کتاب شده است. ابراهیم که پس از تحمل سال ها اسارات به ایران بازگشته به خاطر تفاوت موجود بین باورهای خود و عقاید خانواده اش از آن ها فاصله می گیرد و ...

7. دو تخم مرغ در مه
شهرام شکیبا با طنزنوشته های سینمایی و در قالب شوخی با سینماگران مطرح کشور به نمایشگاه کتاب می آید. شوخی با برخی از سینماگران مطرح امروز ایران مانند مسعود کیمیایی، تهمینه میلانی، عباس کیارستمی در این مجموعه دیده می شود. کتاب را انتشارات نیستان منتشر کرده و دارای سوژه کلی خرید تخم مرغ از بقالی است که هربار از طریق یک کارگردان تشریح می شود. شکیبا یک مجموعه طنز دیگر هم در نیستان دارد به نام «صفحه آخر» روزنوشت های طنز روزنامه خبر.

8. علی شریعتی
نگاهی به زندگی و مبارزات دکتر علی شریعتی از سوی انتشارات میراث اهل قلم که با قیمت 1100 تومان منتشر شده است، در قالب داستانک هایی جذاب از حیات دکتر شریعتی در کنار ذکر برگزیده ای از سخنان و پندهای این چهره محبوب نسل های مختلف کشور، در 96صفحه است. این نشر کتاب «الف» گزیده ای از مباحث اخلاقی آیت الله جوادی آملی را هم به نمایشگاه کتاب رسانده است.

9. باران در سلول
هفتمین جلد از مجموعه یادگاران انقلاب، بر اساس خاطرات احمد منصوری، به قلم علی الله سلیمی و به همت نشر شاهد با قیمت 1600 تومان منتشر شده است. منصوری یکی از آزادگان دوران قبل از پیروزی انقلاب است که به دلیل مبارزاتش علیه حکومت ستم شاهی، سالهای زیادی از عمرش را در زندان های حکومت شاه سپری کرده است و کتاب به همین دلیل مستند و خواندنی است.

10. غلاغه به خونه‌ش نرسید
این کتاب و «قندپژوهی» از کارهای جدید ابوالفضل زرویی نصرآباد است. «غلاغه به خونش نرسید» مجموعه‌ای از افسانه‌های امروزی زرویی است و «حدیث قند» نیز مقالاتی در حوزه پژوهش طنز را در خود جای داده است که هر دو توسط "نیستان" منتشر شده است.

11. شهید مطهری از نگاه خانواده
شرح گوشه هایی از شخصیت جامع و زندگی درس آموز استاد مطهری از زبان همسر و فرزندان ایشان است و انتشارات صدرا آن را در نمایشگاه کتاب عرضه می کند. کتابی سرشار از ناگفته ها و نانوشته ها که ابعاد دیگری از شخصیت متفکر شهید آیت الله مطهری را برای نسل ما بازگو می کند همراه با خاطراتی از اعضای خانواده مربوط به بعد از شهادت ایشان.

12. خاطرات من از استاد
انتشارات صدرا همچنین کتاب «خاطرات من از استاد شهید مطهری» را به نمایشگاه می آورد که اختصاص به خاطرات شیرین و آموزنده مرحوم استاد علی دوانی از آیت الله مطهری در طی سالیان دراز همراهی و همدلی با وی دارد. کتاب با قیمت 1100 تومان عرضه می شود و سرشار از پندهای مفید برای زندگی های امروزی ماست.

13. غریب غرب
این کتاب که انتشارات روایت فتح آن را با قیمت 2100 تومان منتشر کرده است روایتی کوتاه از زندگی شهید بروجردی به قلم عباس رمضانی است. از جمله کتاب های مجموعه «سرداران» است که بنا دارد زندگی سرداران شهید دوران دفاع مقدس را همان گونه که بوده روایت کند؛ روایتی واقعی، ساده و خودمانی از مردی که مسیح کردستان لقب گرفته بود. کتاب دیگر این مجموعه هم «مثل من و تو» نام دارد و مربوط به زندگی شهید احمد کاظمی به قلم یحیی نیازی است.

16. جدیدترین اثر آیت الله
«نسیم اندیشه» حاصل پرسش های کتبی و شفاهی است که از محضر حضرت آیت الله جوادی آملی پرسیده شده و به فراخور سطح علمی مخاطبان پاسخ سوالات ارایه شده است. کتاب در 165 صفحه از سوی موسسه تحقیقاتی اسرا به منتشر شده که در بخش اول 36 پرسش و پاسخ فلسفی و معارفی و در بخش دوم نیز با عنوان کلام، 38 پرسش درباره امامت، شفاعت و عصمت را در خود جای داده است.

17. لبخندهای mp3
مجموعه ای درباره طنزهای رهی معیری نوشته فاضل ترکمن است که علی اصغر طبی مقدمه ای بر آن نوشته و در واقع، یک سبک شناسی از طنزهای او را شامل می شود و نشر هزاره ققنوس آن را به نمایشگاه می آورد. این کتاب شامل هشت بخش است که طنزهای معیری از لحاظ موضوعی، زبانی و سبکی مورد بررسی قرار گرفته اند.

18. سوران سرد با درون و بیرون انسان در 14 اپیزود
نخستین رمان قادر طهماسبی با عنوان «تلاوت» در 14 اپیزود منتشر و از سوی انتشارات سوره مهر با قیمت 2400 تومان عرضه خواهد شد. رمان، یک اثر معرفت شناسانه است و به بررسی درون و برون انسان می پردازد و مفاهیمی همچون نگاه، سکوت، درد و غیرت در آن به عنوان شخصیت های اصلی هر فصل نقش آفرینی می کنند. داستان با نام حضرت زهرا(س) شروع می شود و در انتها نیز به واقعه کربلا می رسد، اما... همچنین رمان جذاب و خواندنی جواد افهمی که از سوی همین ناشر در سال گذشته منتشر شد؛ با عنوان «سوران سرد» که به روایت داستان چند سرباز است که در منطقه غرب کشور در دو پایگاه در حال خدمت هستند. کل منطقه در معرض خطر سقوط است و در همین حال یکی از دو پایگاه سقوط می‌کند و در پایگاه دیگر هم یک جاسوس پیدا می‌شود که ...

19. اسرار مرگ و زندگی
مجموعه «تفسیر روز» یحیی یثربی در نظر دارد مسائل و موضوعات جامعه امروز همچون «سیاست اسلامی، مشکلات علما و مدیران جامعه، دین درست و مباحث خرافی و...» را بر مبنای قرآن و با زبانی ساده باز تعریف کند. سیدیحیی یثربی در این کتاب با زبانی ساده به دور از اصطلاحات فلسفی به بیان دیدگاه های فلاسفه اسلام و غرب پرداخته است. کتاب را انتشارات قو عرضه می کند.

20. روایت دیگر
70 عنوان از این مجموعه مانند «قصه های جنگ»، «زنی که منم، نامش زهراست» و «19 پرچم» نوشته پرویز شیشه گران، »نیاز« و «نخل های بی سر» اثر قاسمعلی فراست، «آب، باد، آتش» نوشته محمدجواد جزینی، «کودک و فرشته» از محمدرضا گوهری، «پسران جزیره» و «مرد سوم» نوشته حسین فتاحی از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر و در نمایشگاه عرضه می شود.

21. پایان دفاع؛ آغاز بازسازی
جدیدترین کتاب خاطرات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با عنوان «پایان دفاع، آغاز بازسازی» شامل خاطرات روزنوشت سال حساس و بسیار با اهمیت 1367 است. در بخشی از این کتاب جانشین وقت فرماندهی کل قوا ضمن شرح روزانه فرایند پذیرش قطعنامه 598شورای امنیت سازمان ملل و پایان هشت سال دفاع مقدس؛ به بیان ناگفته‌هایی درباره مقطع تاریخی پایان جنگ و همچنین مهم ترین مسائل داخلی کشور پرداخته است که برای علاقمندان سیاست و تاریخ انقلاب جالب توجه خواهد بود. این کتاب در 800 صفحه با بیش از 350عکس، سند و نقشه با قیمت 15هزار تومان در اختیار دوستداران تاریخ معاصر قرار می‌گیرد. کتاب اخیر به اهتمام علیرضا هاشمی فرزند مهندس محسن هاشمی آماده شده‌است.

22. حکمت فاطمی
خطبه بلند و پرمعنای حضرت زهرا(س) در مسجد مدینه که به «خطبه فدکیه» معروف است، به دلیل معارف ناب و نکته های ژرف و آموزه های فراوان، همواره مورد توجه عالمان و محققان بوده و حالا آیت الله سیدعزالدین حسینی زنجانی شرحی تلخیص شده را از آن منتشر کرده است. این کتاب از جمله کتب پرفروش بوستان کتاب است که با قیمت 6500 تومان در نمایشگاه عرضه می شود .

23. اقلیم خاطرات
این کتاب نوشته فاطمه طباطبایی، عروس امام‌خمینی (ره) و همسر زنده‌یاد سید احمد خمینی، از تازه‌های موسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی (ره) است.
«اقلیم خاطرات» در 8 فصل تدوین شده و خاطرات مستند 10 سال (1347- 1357) را دربر دارد. خاندان و خانواده فاطمه طباطبایی، در بخشی از «اقلیم خاطرات» معرفی شده و در ادامه نیز خواستگاری حاج احمد خمینی از او تا پرواز امام‌خمینی(ره) از پاریس به ایران در بهمن ماه 57، محتوای جلد اول خاطرات فاطمه طباطبایی را شکل داده‌اند.

24. خاطرات حبیب اله عسکراولادی
این کتاب 330 صفحه ای در قالب 7 فصل به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی با قیمت 4600 تومان تدوین شده است. «در بستر زمان، همراه با نهضت امام خمینی(ره)، حضرت امام و فاجعه فیضیه، قیام 15 خرداد، علما و هیات های پس از 15 خرداد، تبعید امام و واکنش هیات های موتلفه اسلامی و ادامه مبارزه در زندان؛ عناوین برخی فصل های هفت گانه این کتاب است.

۱۳۹۰/۰۲/۱۵
 مطالب مرتبط 

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ
 این لیست 
یک لیست برای تهران بیست و چهار
"آتش به اختیار" بایرامی؛ "جانستان کابلستان" امیرخانی؛ "تهران در بعدازظهر" مستور؛ "دو تخم مرغ در مه" شکیبا؛ "غلاغه به خونه‌ش نرسید" زرویی نصرآباد؛ "خاطرات من از استاد شهید مطهری" دوانی؛ "پایان دفاع؛ آغاز بازسازی" هاشمی رفسنجانی و "اقلیم خاطرات" فاطمه ‌طباطبایی...
۱۳۹۰/۰۲/۱۸
"این لیست" حضرت زهرا سلام الله علیها
این چند کتاب را لیست کردیم تا اگر کسی خواست، قصه نامکرر آن بانو و غصه‌ی ابدی آن حق مغصوب را بخواند؛ راحت‌تر بیابد. بر ذیل هر کتاب هم چند خطی به توضیح نوشتیم تا شاید به انتخابتان کمکی کرده باشیم.
۱۳۸۸/۰۳/۰۷
این لیست مشروطیت
سال‌های سال است که در میانه‌ی این ماه گرم، اندیشمندان ایرانی درباره‌ی "کلمه‌ی حقی که مراد باطل یافت" به اقتراح می‌نشینند. در این بین عده‌ای هنوز هم برای برنج بریتانیایی سفره پهن می‌کنند و معدودی، روضه‌خوان بر دار شدن شرع مقدس می‌شوند، اما...
۱۳۸۷/۰۵/۱۷
این‌لیست حضرت روح‌الله
جامه‌ی زهد و ریا کَندم و بر تن کردم / خرقه‌ی پیـر خراباتى و هشیار شدم؛ واعظ شهر که از پند خود آزارم داد / از دم رند مـى‏آلوده مددکار شدم؛ بگذارید که از بتکده یادى بکنم / من که با دستِ بت میکده، بیدار شدم...
۱۳۸۷/۰۳/۱۴
این‌لیست‌‌نمایشگاه21
در راه خدا می‌توان خیلی کارها کرد، هدیه دادن کتاب به دوستی قدیمی یا تنظیم پایان‌نامه و مقاله‌ای که مدت‌هاست موعدش سرآمده یا تهیه‌ی لیستی برای خرید. و اینچنین بود که ما هم برای خدا! بیست و یک عنوان از میان بهترین‌های امسال پیشنهاد کرده‌ایم.
۱۳۸۷/۰۲/۱۴
این‌لیست امام‌در‌حصار
این لیست یکی از سخت‌ترین و تأثرانگیزترین فهرست‌های کتابشناسی‌ ماست. سختی و تأثری که بی‌تردید نشان از کم‌کاری شیعیان درباره‌ی امام یازدهمشان است. در حین آماده‌سازی این لیست، آنچه بیشتر نمود داشت، نبود کتاب‌شناسی تخصصی و البته کتاب‌های چشم‌گیر به زبان فارسی بود.
۱۳۸۷/۰۱/۲۷
این‌لیست"ماه"‌ترین‌ماه
اگر از میان دوازده پسر رشید یعقوب نبی یکی یوسف شد، در بین ماه‌های دوازده‌گانه خدای کریم هم یکی به پایه‌ی رمضان‌الکریم رسیده است. ماهی که یوسف ماه‌های قمری خداست. راستی! یوسف را به چه می‌شناسید؟ جمال، کرامت یا عزیزی و پادشاهی!
۱۳۸۶/۰۶/۲۷
این لیست "عین.صاد"
روزهای ملتهب روشنفکری دهه‌ی چهل و پنجاه، شاهد نام رمزآلود یک منتقد ادبی قهّار بود که با چهره‌ا‌ی ناشناس، در نقش انسانی دین‌مدار، چاه چپ‌گرایی را از راه دین‌باوری تمیز می‌داد.
۱۳۸۶/۰۴/۲۰
این لیست چمران
او در عین حال که یک دانشمند مطرح در رشته‌ی فیزیک پلاسمای دانشگاه‌های آمریکا بود، یک چریک تمام عیار لبنانی هم بود، یک دولتمرد انقلابی برای کشورش هم شد و تا روز آخر یک همسر عاشق‌پیشه هم ماند.
۱۳۸۶/۰۴/۰۲
این لیست سیدالشهدا علیه صلوات‌المصلین
این قافله، قافله‌ی عشق است و این راه، راه تاریخ است و هر بامداد این بانگ از آسمان می‌رسد که: الرحیل، الرحیل. و بدان که سینه‌ی تو نیز آسمانی لایتناهی است با قلبی که در آن، چشمه‌ی خورشید می‌جوشد و گوش کن که چه خوش ترنمی دارد در تپیدن: حسین، حسین، حسین...
۱۳۸۵/۱۱/۰۳
این لیست "امام رئوف"
یازدهمین روز از یازدهمین ماه قمری، سالروز تولد "خورشید" است. خورشید همه‌ی خورشیدها، حضرت شمس الشموس ابوالحسن علی بن موسی الرضا المرتضی علیه آلاف التحیة و الثناء.
۱۳۸۵/۰۹/۱۱
"این‌لیست"حضرت‌حجت‌عج
چند روز بعد و درست در شب استقرار ماه، در تخت جبروتی آسمان زمین ما، موعد میلاد مردی خواهد رسید که از همه کس به این دو نفر شبیه‌تر است. "او" پیر جوان منتظری است، که هزار و صد و هفده سال از تولدش می‌گذرد
۱۳۸۵/۰۶/۱۴
این لیست امیرالمومنین‌ علیه صلوات‌المصلین
...در این که همه این اشعار از حضرت امیر؛ انشاد شده باشد اختلافاتی هست؛ ولی بسیاری از اشعار این کتاب بدون شک از ایشان است. قابل توجه کسانی که برای ساختن شعر و تواشیح، له‌له می‌زنند.
۱۳۸۵/۰۵/۱۶
"این لیست" گوهرشاد
غیوران ارض طوس در دفاع از تمامیت عفاف، در مسجدی گرد آمدند که نام یکی از عفیف‌ترین زنان ایرانی را برخود دارد. این لیست منتخب برترین آثار مرتبط با واقعه گوهرشاد است:
۱۳۸۵/۰۴/۲۱

بایگانی
امکان محکومیت زندان برای برنده جایزه «بوکر»
فرهنگ ریشه‌شناختی زبان فارسی
فانوس دریایی؛ برنده جایزه بوکر در ایران
انتشار "دنیای آشنا"ی برنده پولیتزر
جایزه ادینبورگ برای «در پرتو آن‌چه می‌دانیم»
فراخوان دومین جایزه «داستان تهران»
نامزدهای نهایی جایزه پروین اعتصامی معرفی شدند
آخرین مهلت ارسال اثر، به جشنواره ادبی تکنیکی‌ترین رمان سال 93
نامزدهای نهایی جایزه 25 هزار یورویی فرانک اوکانر
جایزه ادبی پروین، نامزدهای بخش «ترجمه» را معرفی کرد
برنامه "با من بخوان" «موسسه تاریخ ادبیات کودکان» نامزد جایزه آساهی شد
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) فراخوان داد
فراخوان کتاب سال، برای سی و سومین دوره
برندگان پولیتزر 2015


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام