کتاب نیوز  شناسنامه

شماره‌ی جدید کتاب ماه "کلیات، هنر و علوم اجتماعی"

 

به گزارش کتاب‌نیوز، جدیدترین شماره کتاب ماه کلیات به سردبیری داریوش مطلبی از سوی خانه کتاب ایران با مطالب ویژه نسخ خطی منتشر شد. در این شماره گفت و گویی با استاد عبدالله انوار، فهرست نگار و مصحح برجسته نسخ خطی توسط فریبا افکاری منتشر شده و در بخش مقاله سیدمحمدحسین حکیم به دست نویس های روض الجنان پرداخته و دکتر محمدابراهیم ذاکر نگاهی به میراث کهن متون پزشکی و مشکلات برگردان آن به پارسی داشته است.نقد و بررسی کتاب های خارجی و داخلی، نرم افزار و اینترنت، معرفی نشریات، گزارش و اخبار از دیگر بخش های شماره های 102 و 101 کتاب ماه کلیات هستند.

 

شماره 96 – 95 کتاب ماه هنر، ماهنامه تخصصی اطلاع رسانی و نقد و بررسی کتاب ویژه هنر و حماسه منتشر شد.در این شماره پس از سخن سردبیر، یادداشتی از دکتر قیصر امین پور آمده است که تابلویی به رنگ ایثار نام دارد. پس از این یادداشت، نوشته ای از حسن علی پورمند تحت عنوان قبله ام یک گل سرخ (روایت دفاع مقدس در نقاشی امروز ایران) آمده است. او در این نوشته به چند تن از تصویرگران معاصر از جمله ناصر پلنگی، کاظم چلیپا و حسین خسرو جردی پرداخته است. رمزاندیشی اساطیری در هنر اسلامی عنوان یادداشتی از دکتر نسرین علی اکبری است که وی در آن به نگارگری اسلامی پرداخته است.

جامعه شناسی هنر و توسعه نوشته فرشید دلشاد، شاهنامه، حماسه ملی نوشته دکترمهناز شایسته فر، تبارشناسی فرشته در نقاشی ایران نوشته بهنام کامرانی، جست و جوی مفهوم سقوط پادشاه غاصب در مراسم نمایشی سال نو در ایران باستان نوشته دکتر محمدرضا خاکی و علی شیخ مهدی، نشانه های قضا در نمایشنامه مکبث نوشته فرهاد مهندس پور، تعزیه و موسیقی، ارتباطی ناگسستنی، گفت و گو با استاد صادق همایونی نوشته نوروززاده چگینی، واقع گرایی در سینمای ایران نوشته صابره محمد کاشی، نقش و تاثیر کئو (پرنده هنر و باستان­شناسی آینده) نوشته دکتر الیاس صفاران و معرفی کتاب های خارجی از دیگر مطالب شماره اخیر کتاب ماه هنر است.

 

جدیدترین شماره کتاب ماه علوم اجتماعی نیز با مطالبی پیرامون کتاب های علوم اجتماعی و جامعه شناسی به سردبیری سیدعلیرضا دربندی از سوی خانه کتاب منتشر شد.

در شماره های 99 – 97 نشریه که ویژه آبان، آذر و دی ماه سال 1384 است دکتر حسن محدثی در مقاله ساده سازی نسبت دین و سیاست به مرور انتقادی کتاب دین و سیاست در اندیشه مدرن اثر موریس باربیه پرداخته که اخیرا با ترجمه امید رضایی از سوی انتشارات قصیده سرا منتشر شده بود. تطور امر سیاسی در اندیشه غرب عنوان مقاله بعدی این نشریه است که محمدتقی قزلسفلی در آن به بررسی کتاب مبانی اندیشه سیاسی در غرب نوشته دکتر خرمشاد شریعت پرداخته است. بابک نادرپور نیز در مقاله مطبوعات ایران از سقوط قاجاریه تا سقوط پهلوی به بازبینی کتاب اسناد و گزارش های گروه ها، انجمن ها و اتحادیه های مطبوعاتی از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی اهتمام می ورزد. تأسفی بر ترجمه یک اثر کلاسیک عنوان نقد محمدرضا طالبان بر کتاب دولت ها و انقلاب های اجتماعی اثر تدا اسکاکپول است.

 

اهمیت فرهنگ اثر لارنس هریسون و ساموئل هانتینگتون کتابی است که شروین وکیلی در مقاله تقریبا مفصل خود به معرفی آن می پردازد. نقد بعدی اثر محبوبه پاک نیا بر کتاب فضیلت عدم قطعیت است و علیرضا جاوید نیز به کتاب سارتر که می نوشت اثر بابک احمدی پرداخته و تلاش می کند تا رهیافت های فکری نویسنده را از خلال گزارش های کتاب ردیابی کند. در بخش پایانی کتاب ماه علوم اجتماعی نیز به مانند گذشته فهرست موضوعی کتاب های منتشر شده علوم اجتماعی در پاییز سال 1384 درج شده است.

۱۳۸۵/۰۹/۱۳
 مطالب مرتبط 
785هزار دلار جایزه تحقیق فوق‌العاده‌ی انسانی
طرح‌های بازسازی کاخ‌های تخت جمشید
فراخوان همایش "فارابی از دیدگاه موسیقی"
کتاب ماه هنر در زمین ورزش!

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

بایگانی  
"پایان تک صدایی" در صدا و سیمای ملی
نکته قابل تامل درباره این مراسم، عدم پوشش خبری آن توسط طیف وسیعی از رسانه های دولتی است. خبر برگزاری این مراسم که دو روز قبل به تمام رسانه‌ها ارسال شده بود؛ متاسفانه فقط در برخی _ که غالبا غیر دولتی هستند_ منتشر شد. جالب اینکه "خبرگزاری مهر" با وجودی که تنها رسانه‌ی دولتی بود که این خبر را منتشر کرد؛ اما ساعتی بعد آن را از روی خروجی حذف کرد!
۱۳۹۲/۱۲/۰۶
اومبرتو اکو: دروغ گفتن کار درستی است!
دیکتاتورها از مقوله‌ی "توطئه جهانی" به عنوان یک سلاح استفاده می‌کنند. فاشیست‌های ایتالیا براساس یک توطئه جهانی می‌گفتند که انگلیسی‌ها و سرمایه‌داران علیه آنها توطئه‌چینی می‌کنند. هیتلر هم همینطور بود. برلوسکونی هم تمام دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش را صرف صحبت درمورد توطئه مضاعف قضات و کمونیست‌ها کرد... یکی از ویژگی‌های اصلی زبان انسان امکان دروغگویی است. سگ دروغ نمی‌گوید. وقتی واق واق می‌کند، یعنی چیزی آن بیرون هست...
۱۳۹۱/۰۱/۲۲
ارباب ‌و رعیت‌فرهنگی / عبدالله‌جوادی‌آملی
بعد از اینکه کسی آدم شد، حرف او می شود "بیان"... «بَهیمه» را که بَهیمه گفتند، چون حرفش مبهم است؛ حرفی برای گفتن ندارد... اگر کسی بخواهد مردم را به خود دعوت کند، بگوید: رأی من این است، تابع رأی من باشید؛ این یک ارباب و رعیتی فرهنگی است که منحوس است... شما اگر عالم ربانی نشدید، با مردم کوی و بازار فرقی ندارید! فقه فروشی کردید، فلسفه فروشی کردید،‌ تفسیر فروشی کردید... اگر کسی فخر کرد که من مقلّدم، خُب این چه فخری است عوامانه زندگی کردن؟!
۱۳۸۸/۰۸/۲۷
مرجع تحقیق و نه تقلید / محمد اسفندیاری
مراجع تحقیق در همه رشته‌های علوم دینی، جز فروع دین، تحقیق می‌کنند؛ قرآن، حدیث، تاریخ کلام، عرفان و ... مخاطب مراجع تقلید، مقلدان هستند و حاصل کارشان، رساله عملیه است اما مخاطب مراجع تحقیق، محققان هستند و ثمره کارشان، رساله علمیه است.
۱۳۸۸/۰۲/۱۵
با کتاب ‌خبرنگار نمی‌شوید‌/احمد توکلی
فاصله‌ی بین مطالعه و عمل در روزنامه‌نگاری که یک کار ذوقی، ‌هنری و علمی است، زیاد است... برخی از همکاران ما احتمالاً در اثر یک اشتباه تاریخی به این وادی کشیده شده‌اند... الان شما نمی‌توانی به خبرنگارت بگویی "بالای چشمت ابروست!" اگر خبرش را کار نکنی، گریه می‌کند! قهر می‌کند... ساختار رسانه‌ای در ایران صدمه دیده است. برخی از مطبوعات در جایگاه حزب نشسته‌اند...
۱۳۸۷/۱۲/۲۹
خدمات خواجه‌ی طوس / نجمه کیخا
خواجه کوشیده است با جایگزین کردن برهان به جای جدل و فلسفه، علم کلام را تا آنجا که امکان پذیر بود فلسفی نماید و نه تنها در پیشرفت علم کلام موثر باشد، بلکه فلسفه را نیز از مهجوری و انزوا خارج کند.
۱۳۸۷/۱۲/۱۰
40سال ذلت / استاد شهید مرتضی مطهری
همین‏ علی بن ابیطالب که ما اظهار تشیع او را می‏کنیم و نسبت به او حساسیت‌های‏ بی‌معنی و دروغین نشان می‏دهیم فرمود: اگر یک مرد مسلمان با شنیدن این خبر دق کند و بمیرد، سزاوار است و مورد ملامت نیست... شمر 1300 سال پیش مرد، شمر امروز را بشناس... الآن فقط یهودیان مقیم امریکا روزی یک میلیون دلار به اسرائیل کمک می‏کنند.
۱۳۸۷/۱۰/۱۱
کدام فرایند تکامل؟ / عبدالله ایماگر
«من که کتاب را کامل نخوانده‌ام ولی می‌گویند وجود امام زمان را زیر سؤال می‌برد و ...». سید حسین‌مدرسی مقدمه‌ای کوتاه بر ترجمه‌ی فارسی کتاب نوشته به نام «حکایت این کتاب». او آگاه از بلواهایی که به پا خواهد کرد، تلاش کرده تا از هرگونه آشوب غیر علمی جلوگیری کند که البته نتوانسته است.
۱۳۸۷/۰۹/۱۳
اقتصاد اسلامی / سید محمد باقر صدر
به خطر کلی گویی‌ها و تعمیم‌های بی‌فائده در باب رابطه‌ی اسلام با عدالت اجتماعی توجه داده؛ و به اجمال متذکر می‌شود که مفهوم عدالت اجتماعی به دو اصل فرعی "تکافل عمومی" و "توازن اجتماعی" منقسم می‌شود.
۱۳۸۷/۰۷/۲۲
باید از زیر صفر شروع کرد
عمده این است که ما ذهن این جوان‏ها و حتى پیرها و روشنفکرنماها را آماده کنیم که ما خودمان "آدم" هستیم و اینطور نیست که در همه چیز دستمان را پیش دیگران دراز کنیم و حتى اخلاق و زبانمان را نیز از آنها یاد بگیریم...مدت‏ها باید زحمت بکشیم و باور کنیم که خودمان داراى یک فرهنگ بزرگ انسانى با ارزش‏هاى اسلامى هستیم..
۱۳۸۷/۰۳/۱۵
انکار بلاگرها ممکن نیست / یونس شکرخواه
وبلاگ‌ها چه هستند؟ مساله وبلاگ‌نویسان که به آنان بلاگر می‌گویند چیست و چرا باید به آنها اهمیت بدهیم؟ و از همه مهمتر آیا می‌توان به وبلاگها به عنوان رسانه‌های جدید و صورت تازه‌ای از ژورنالیسم نگریست؟
۱۳۸۷/۰۲/۳۰
عمر حقیقی انسان
کسی که مقصدش طولانی است؛ اینگونه به مقصد نمی‌رسد، پای ما لنگ و منزل بس دراز / دست ما کوتاه و خرما بر نخیل؛ در راه می‌ماند و می‌شود: ابنُ السَّبیل. برای اینکه انسان از این ابنُ السّبیلی در بیاید، گفتند این دعای تحویل سال را بخوانید. همیشه هم می‌شود خواند، مربوط به تحویل سال و آن زمان خاص نیست.
۱۳۸۷/۰۱/۰۵
فتوژورنالیسم / یونس ‌شکرخواه
مگر مى‌شود کسى فتوژورنالیست باشد؛ ولى کتاب روانشناسى و جامعه‌شناسى نخواند. باورش سخت است که بدون مطالعه‌ در این حوزه‌ها، از عکس چیزى بیرون بیاید. باید مثل یک دانشجوى رشته‌ی سیاست، هنر و غیره اطلاعات کسب کنید.
۱۳۸۶/۱۰/۲۲
برای کتاب‌سازی چه می‌توانیم بکنیم؟!
توضیح در مورد کرامت زن، ذکر گزارش از خبرگزاری ایسنا، توضیح روابط سالم جنسی با محوریت ازدواج موقت، فقر زدایی، بخشنامه رییس قوه قضاییه به قضات سراسر کشور مبنی بر عدم پیگرد قانونی برای عاملین توزیع سرنگ و سوزن شخصی بین معتادان! و ...از جمله بخش‌های مورد اشاره نویسنده است.
۱۳۸۶/۱۰/۰۸

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام