کتاب نیوز  شناسنامه

اینجا، اونجا؛ همه جا با «واحدی»

«واحدی در سفرها؛ به اینجا و به آنجا» نوشته سید محمدعلی (اقبال) واحدی، مجری برنامه صبح به‌خیر ایران است که اطلاعات بسیاری درباره شیوه زندگی، غذاها و آداب و رسوم مردم شهرهای ایران به‌دست می‌دهد و مردمان ناشناس این سرزمین را به تصویر می‌کشد.


به گزارش ایبنا،‌ کتاب «واحدی در سفرها؛ به اینجا و به آنجا» جلد نخست از خاطره‌ها و عکس‌های سال‌ها سفر تلویزیونی سید محمدعلی (اقبال) واحدی به مناطق مختلف سرزمین ایران است و به استان‌های خراسان رضوی (مشهد مقدس، نیشابور و خرو)، هرمزگان (جزیره ابوموسی)، کردستان (روستای پالنگان و یمینان) و اصفهان (روستای دره‌بید و کاشان) اختصاص دارد.

این کتاب در 10 بخش با عنوان‌های «زندگی‌نامه»، «مروری بر اولین گزارش‌ها»، «آلبوم عکس از سفرهای مختلف»، «معرفی همکاران و آلبوم عکس‌های دوستان»، «شروع فعالیت‌های حرفه‌ای»،‌ «خراسان، مشهد مقدس، یکی از اولین گزارش‌های صبح به خیر ایران»، «خراسان، شهرستان نیشابور، جشنواره آلو، شهر خرو»، «کردستان، شهرستان کامیاران، روستای پالنگان»، «اصفهان، شهرستان فریدن، جشنواره گیاهان دارویی و لاله‌های واژگون، روستای دره‌بید» و «اصفهان، شهرستان کاشان، مجتمع شیر پاستوریزه کاشان» تدوین شده است.

واحدی در بخش «شناسنامه من» نوشته است: «ایران، کرمانشاه، سنقر، 28 فروردین‌ماه 1335 هجری‌شمسی. مادری به نام طاهره در سنقر کلیایی استان کرمانشاه چشم در انتظار تولد فرزند، نوزادی که پدرش سید محمدتقی به جرم مبارزات سیاسی در بند زندان حکومت پهلوی، برادر بزرگش سید عبدالعلی هم توی زندان، عموهای این طفل، سید عبدالحسین و سید محمد به دست جلادان حکومتی چند ماه قبل شهید شدن و همه عزادار هستند و سیاه‌پوش.»

واحدی پس از ارایه مطالبی از زندگی شخصی، به تاریخچه‌ای از برنامه‌های تلویزیونی که اجرا کرده، خاطرات و عکس‌های آن‌ها می‌پردازد و در ادامه بخش‌هایی از سفرهای استانی‌اش را شرح داده است. این کتاب دربردارنده عکس‌های بسیاری از پخش زنده سفرنامه صبا از برنامه صبح به‌خیر ایران است که در زیر هر عکس توضیح‌هایی آمده که به روند داستانی کتاب و آگاهی مخاطب در شناسایی برخی مسایل کمک بسیاری می‌کند.

واحدی در زیر یکی از عکس‌های مربوط به سفر «کردستان، پالنگان» می‌نویسد:‌ «نمی‌دانم که من این حس خوب نگاه کردن به پخت نان را دارم یا شما هم دارین؟ در این چندین و چند ساله هر جا می‌رفتیم و بوی نان تازه به مشاممون، می‌خورد و چشممون به تنور داغ و آماده می‌افتاد ناخودآگاه پامون سر می‌شد و دو زانو می‌نشستیم روبه‌روی نانوا که معمولا خانم هستن و مسن و درسشون هم خوب بلدن، اولین نونی که بیرون میارن با لبخند و محترمانه بهت تعارف می‌کنن و کیه که در مقابل این برخورد صادقانه دستشو دراز نکنه و نون داغ رو نگیره و نگه خدا برکت بده؟»

کتاب «واحدی در سفرها؛ به اینجا و به آنجا» به لحاظ توجه به بافت‌های مردمی، سرزمینی و اقلیمی، نمایش تصاویر و عکس‌هایی از افرادی که معمولا در کتاب‌ها جایی ندارند، اهمیت بسیاری دارد. مراسمی چون همایش و جشن کشوری آلو و نخستین حضور زنده‌یاد ناصر عبداللهی جلوی دوربین شبکه سراسری نیز در این کتاب آمده‌ است.

نگارش کتاب بدون توجه به ترتیب زمانی است و سبک روایت محاوره‌ای دارد و به‌شیوه داستانی نوشته شده است. این سفرنامه با سفرنامه‌های کلاسیک تفاوت آشکاری دارد اما اطلاعات ارزشمندی درباره شیوه زندگی، محصولات کشاورزی، غذاها، نوع پوشش مردان و زنان و آداب و رسوم مناطق مختلف به‌دست می‌دهد.

چاپ نخست جلد اول کتاب «واحدی در سفرها؛ به اینجا و به آنجا» با نگارش سیدمحمدعلی (اقبال) واحدی در 200 صفحه، شمارگان پنج‌هزار نسخه و بدون ذکر قیمت از سوی نشر واحدی راهی بازار کتاب شده است.
۱۳۹۳/۰۱/۲۰
 مطالب مرتبط 
یک میلیون عنوان کتاب در ایران
از آب تا باران در فرهنگ مردم ایران
100 سال آینده در «چشم‌اندازها»
انتشار دو دانشنامه ریاضی و پزشکی
زمان مجازی، تحول مجازی، نهاد مجازی
مرجع سیاست‌گذاری اجتماعی در دوجلد
روش تدوین و نگارش مقالات آی. اس. آی
"مدیریت شیوه انگلیسی" ترجمه شد
سرمایه‌داری و تخریب محیط زیست
کاربردهای ریاضی درزندگی روزمره و صنعت
"دنیای شگفت‌انگیز بدن ما" تجدید چاپ شد
نظرات شهیدبهشتی درباره آموزش و پرورش
بررسی حقوقی برج "جهان نما" اصفهان
نقش مدیران میانی در موفقیت سازمان‌ها
نظریه‌پردازی؛ مبانی و روش‌شناسی
آب برای سلامت، برای شفابخشی...
بررسی وندالیسم در"جامعه‌شناسی ورزش"
"روزی روزگاری فوتبال"به روایت حمیدرضا صدر
کوپرنیک پدر علم ستاره‌شناسی جدید
تحلیل گفتمان‌های رادیو در ده فصل
مدیریت میان‌فردی با رویکرد پژوهشی
گیاهان آیینی در گستره فرهنگ ایران زمین
انقلاب اطلاعات، ‌امنیت و فناوری‌های جدید
روش پایان‌نامه‌نویسی در علم حقوق
انتشار گزیده‌ای از نقدهای "کتاب ماه کلیات"
"کتاب‌شناسی رسانه"با بیش از 6هزار مدخل
بار حقوقی مفاهیم ایجاب و قبول در قراردادها
غول "جستجو" زندگی را از ما خواهد گرفت
بررسی فرهنگ آموزش در ژاپن و آمریکا
با گنجینه پزشکی بقراط آشنا شوید
انتشار "زمین" از آن چه می‌دانیم؟
"انفجار ریاضیات" در بازار کتاب
آشنایی با طرح و پایان‌نامه‌نویسی
جنبه‌های عملی حقوق کیفری مواد مخدر
مهارت‌های‌تربیتی در فرمایشات امام‌علی(ع)
قرارهای قضایی ضرب و جرح عمدی
آموزش مدیریت استراتژیک در "هنر رزم"
دادیار اظهارنظر وتشکیلات دادسرا پس از100سال
پرورش رهبران موفق در سازمان
فرهنگ آموزش و یادگیری در 220 صفحه
نگاهی به اصول مدیریت استراتژیک نوین
شورا‌ها و شهرداری‌ها از نگاه قانون
نگرشی‌نو به آموزش وپرورش و توسعه انسانی
شیوه علمی مقاله‌نویسی ویژه دانش‌پژوهان
رویکردهای ­علمی ­به­ اسطوره‌شناسی
آموزش و پرورش فرهنگ‌ها و جوامع
روش‌های تولید و عملیات در کلاس جهانی
مباحثی در برنامه‌ریزی شهری
مدیریت تدارکات و لجستیک یک سازمان
قوانین و مقررات فوتسال و فوتبال

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ
 این لیست 
یک لیست برای تهران بیست و چهار
"آتش به اختیار" بایرامی؛ "جانستان کابلستان" امیرخانی؛ "تهران در بعدازظهر" مستور؛ "دو تخم مرغ در مه" شکیبا؛ "غلاغه به خونه‌ش نرسید" زرویی نصرآباد؛ "خاطرات من از استاد شهید مطهری" دوانی؛ "پایان دفاع؛ آغاز بازسازی" هاشمی رفسنجانی و "اقلیم خاطرات" فاطمه ‌طباطبایی...
۱۳۹۰/۰۲/۱۸
"این لیست" حضرت زهرا سلام الله علیها
این چند کتاب را لیست کردیم تا اگر کسی خواست، قصه نامکرر آن بانو و غصه‌ی ابدی آن حق مغصوب را بخواند؛ راحت‌تر بیابد. بر ذیل هر کتاب هم چند خطی به توضیح نوشتیم تا شاید به انتخابتان کمکی کرده باشیم.
۱۳۸۸/۰۳/۰۷
این لیست مشروطیت
سال‌های سال است که در میانه‌ی این ماه گرم، اندیشمندان ایرانی درباره‌ی "کلمه‌ی حقی که مراد باطل یافت" به اقتراح می‌نشینند. در این بین عده‌ای هنوز هم برای برنج بریتانیایی سفره پهن می‌کنند و معدودی، روضه‌خوان بر دار شدن شرع مقدس می‌شوند، اما...
۱۳۸۷/۰۵/۱۷
این‌لیست حضرت روح‌الله
جامه‌ی زهد و ریا کَندم و بر تن کردم / خرقه‌ی پیـر خراباتى و هشیار شدم؛ واعظ شهر که از پند خود آزارم داد / از دم رند مـى‏آلوده مددکار شدم؛ بگذارید که از بتکده یادى بکنم / من که با دستِ بت میکده، بیدار شدم...
۱۳۸۷/۰۳/۱۴
این‌لیست‌‌نمایشگاه21
در راه خدا می‌توان خیلی کارها کرد، هدیه دادن کتاب به دوستی قدیمی یا تنظیم پایان‌نامه و مقاله‌ای که مدت‌هاست موعدش سرآمده یا تهیه‌ی لیستی برای خرید. و اینچنین بود که ما هم برای خدا! بیست و یک عنوان از میان بهترین‌های امسال پیشنهاد کرده‌ایم.
۱۳۸۷/۰۲/۱۴
این‌لیست امام‌در‌حصار
این لیست یکی از سخت‌ترین و تأثرانگیزترین فهرست‌های کتابشناسی‌ ماست. سختی و تأثری که بی‌تردید نشان از کم‌کاری شیعیان درباره‌ی امام یازدهمشان است. در حین آماده‌سازی این لیست، آنچه بیشتر نمود داشت، نبود کتاب‌شناسی تخصصی و البته کتاب‌های چشم‌گیر به زبان فارسی بود.
۱۳۸۷/۰۱/۲۷
این‌لیست"ماه"‌ترین‌ماه
اگر از میان دوازده پسر رشید یعقوب نبی یکی یوسف شد، در بین ماه‌های دوازده‌گانه خدای کریم هم یکی به پایه‌ی رمضان‌الکریم رسیده است. ماهی که یوسف ماه‌های قمری خداست. راستی! یوسف را به چه می‌شناسید؟ جمال، کرامت یا عزیزی و پادشاهی!
۱۳۸۶/۰۶/۲۷
این لیست "عین.صاد"
روزهای ملتهب روشنفکری دهه‌ی چهل و پنجاه، شاهد نام رمزآلود یک منتقد ادبی قهّار بود که با چهره‌ا‌ی ناشناس، در نقش انسانی دین‌مدار، چاه چپ‌گرایی را از راه دین‌باوری تمیز می‌داد.
۱۳۸۶/۰۴/۲۰
این لیست چمران
او در عین حال که یک دانشمند مطرح در رشته‌ی فیزیک پلاسمای دانشگاه‌های آمریکا بود، یک چریک تمام عیار لبنانی هم بود، یک دولتمرد انقلابی برای کشورش هم شد و تا روز آخر یک همسر عاشق‌پیشه هم ماند.
۱۳۸۶/۰۴/۰۲
این لیست سیدالشهدا علیه صلوات‌المصلین
این قافله، قافله‌ی عشق است و این راه، راه تاریخ است و هر بامداد این بانگ از آسمان می‌رسد که: الرحیل، الرحیل. و بدان که سینه‌ی تو نیز آسمانی لایتناهی است با قلبی که در آن، چشمه‌ی خورشید می‌جوشد و گوش کن که چه خوش ترنمی دارد در تپیدن: حسین، حسین، حسین...
۱۳۸۵/۱۱/۰۳
این لیست "امام رئوف"
یازدهمین روز از یازدهمین ماه قمری، سالروز تولد "خورشید" است. خورشید همه‌ی خورشیدها، حضرت شمس الشموس ابوالحسن علی بن موسی الرضا المرتضی علیه آلاف التحیة و الثناء.
۱۳۸۵/۰۹/۱۱
"این‌لیست"حضرت‌حجت‌عج
چند روز بعد و درست در شب استقرار ماه، در تخت جبروتی آسمان زمین ما، موعد میلاد مردی خواهد رسید که از همه کس به این دو نفر شبیه‌تر است. "او" پیر جوان منتظری است، که هزار و صد و هفده سال از تولدش می‌گذرد
۱۳۸۵/۰۶/۱۴
این لیست امیرالمومنین‌ علیه صلوات‌المصلین
...در این که همه این اشعار از حضرت امیر؛ انشاد شده باشد اختلافاتی هست؛ ولی بسیاری از اشعار این کتاب بدون شک از ایشان است. قابل توجه کسانی که برای ساختن شعر و تواشیح، له‌له می‌زنند.
۱۳۸۵/۰۵/۱۶
"این لیست" گوهرشاد
غیوران ارض طوس در دفاع از تمامیت عفاف، در مسجدی گرد آمدند که نام یکی از عفیف‌ترین زنان ایرانی را برخود دارد. این لیست منتخب برترین آثار مرتبط با واقعه گوهرشاد است:
۱۳۸۵/۰۴/۲۱

بایگانی
امکان محکومیت زندان برای برنده جایزه «بوکر»
فرهنگ ریشه‌شناختی زبان فارسی
فانوس دریایی؛ برنده جایزه بوکر در ایران
انتشار "دنیای آشنا"ی برنده پولیتزر
جایزه ادینبورگ برای «در پرتو آن‌چه می‌دانیم»
فراخوان دومین جایزه «داستان تهران»
نامزدهای نهایی جایزه پروین اعتصامی معرفی شدند
آخرین مهلت ارسال اثر، به جشنواره ادبی تکنیکی‌ترین رمان سال 93
نامزدهای نهایی جایزه 25 هزار یورویی فرانک اوکانر
جایزه ادبی پروین، نامزدهای بخش «ترجمه» را معرفی کرد
برنامه "با من بخوان" «موسسه تاریخ ادبیات کودکان» نامزد جایزه آساهی شد
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) فراخوان داد
فراخوان کتاب سال، برای سی و سومین دوره
برندگان پولیتزر 2015


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام