کتاب نیوز  شناسنامه

آونگ فوکو

 

آونگ فوکو [Il Pendolo di Foucault]. رمانی از امبرتو اکو (1) (1932-   )، نشانه‌شناس و رمان‌نویس ایتالیایی، که در 1988 منتشر شد. در پاریس و در کنسرواستور فن و هنر، جایی که آونگ فوکو باشکوه تکان می‌خورد، مردی بااحترام و ترسی هشداردهنده به مشاهده آن معجزه می‌نشیند: او کازوبان (2)، راوی ماجراست که در پی ندای اضطراب‌آلود دوستش بلبو (3)، که در خطر مرگ است، از میلان به آنجا آمده است. کازوبان در موزه گوتیک فن، پنهان می‌شود و مصمم است که در همانجا بماند تا ساعت ملاقات سرنوشت‌ساز فرا رسد...

بدینگونه است که رمان مهیج آونگ فوکو، با قدرت خلاقه‌ای عظیم، آغاز می‌شود. دیر نام گل سرخ درهم ریخته است: تمامی زمین، در دوران ما، درگیر است... سه دوست که در انتشاراتی در میلان کار می‌کنند، متنهایی منتشر کرده‌اند که پویشی است در زمینه جادوگری، کیمیاگری، علم غیب و انجمنهای پنهانی ... و چون این سه تن ـ که تاریخ شهسوران صلیب سفید و فراماسونها و متون قباله‌ای را زیر و رو می‌کنند و با شوخ‌طبعی وغفلت بر امواجی کشتی می‌رانند که فرهنگ غرب را درمی‌نوردد ـ بسیار هوشمندتر از عاملان متعصب آن‌اند؛ تصمیم گرفته‌اند که از سر بازی و برای مقابله با تنگ‌حوصلگی، دسیسه‌ای کیهانی برای تسلط بر جهان طرح بریزند. اما روزی از روزها، شهسواران انتقام، بار دیگر ظاهر به صورت واقعی ظاهر می‌شوند!

از اروپا تا آفریقا، از برزیل تا خاور نزدیک، از رمز نوشته بر پوست تا رایانه، از ولتر (4) تا یسوعیان، از دکارت (5) تا هیتلر و از دروئیدها تا دروزیه، تاریخ و علوم و ادیان و تمامی دانش ما با سیالی نبوغ‌آمیزی در این رمان به هزار رمز و راز در جریان است، رمانی که هم دارای مناسک شیطانی و جنایتهای آیینی است و هم اشتیاقها و عشقهایی که به وجودآورنده زنانی چون لیا (7) و آمپارو (8) و لورنسا (9)ی فراموش‌ناشدنی است؛ و هم دوستیهای شدید مبتنی بر نجیب‌زادگی و شادمانی ذهن ... کتابی است عظیم که در آن، در پس تبحر عالمانه جهانی ممهور به مهر فرزانگی نویسنده می‌تپد. نویسنده‌ای که از طریق فضا و مکان، آنگاه که واقعیت از تخیل فراتر می‌رود و پیشاپیش آن قرار می‌گیرد و نوسان مجذوب‌کننده آونگ را همراهی می‌کند.

مهشید نونهالی. فرهنگ آثار. سروش.

1.Umberto Eco 2.Casauban 3.Belbo 4.Volaire 5.Descartes

6.druides 7.Lia 8.Amparo 9.Lorenza

۱۳۸۴/۱۲/۲۰
 مطالب مرتبط 
اعترافات اومبرتو دوباره چاپ شد
"تاریخ زشتی" اومبرتو اکو فارسی می‎شود
اومبرتو اکو: دروغ گفتن کار درستی است!
"نام گل سرخ" اکو بعد از 20 سال دوباره ترجمه شد
اکو با "تاریخ زیبایی" به نمایشگاه آمد
"آونگ فوکو"ی اکو در 1200صفحه‌ ترجمه شد
انتشار "آونگ فوکو" در دو جلد
اکو با "بمب و ژنرال" به تهران رسید
موزه‌ی لوور میزبان رسمی"اومبرتو اکو"
‌عامه‌پسند می‌نویسم / اومبرتو اکو
اومبرتو اکو: مشکل ایتالیا "برلوسکونی"ست
باکتری‌ها بر جنازه‌ی کلیسا / اومبرتو اکو
آرتور میلر از زبان "اومبرتو اکو"
یادداشت‌های "اومبرتو اکو" درباره‌ی ادبیات
جایزه پادشاهی ردوندا در دستان اکو
رژیم صهیونیستی باعث تحریم نمایشگاه کتاب ایتالیا شد
مسیح زمین‌دار بود / زهره مرتجی
"زشتی" کتاب جدید اومبرتو اکو
"اکو" در دهمین کنفرانس قلم
یارگیری مافیای ایتالیا و اومبرتو اکو
25 تیرماه، بزرگداشت "اومبرتو اکو" در خانه هنرمندان
جادوی جیمز جویس/ اومبرتو اکو
رمان "بائو دو لینو" را با ترجمه علیزاده بخوانید
دوباره از اول بخوان
نام گل سرخ
خواننده در داستان
جنگ تقلب
اکو . اومبرتو
اثر باز
فقط یکشنبه‌ها رمان می‌نویسم

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ
 آثار 
نام گل سرخ
لوئی باواریایی آماده رفتن به رم می‌شود تا در مقام امپراتوری تاج‌گذاری کند. پاپ، در آوینیون،‌او را تکفیر می‌کند و بی‌درنگ او را بدعت‌گذار می‌شناسند
خواننده در داستان
کلمه «شیر» ممکن است در محتواهای متعددی درنظر گرفته شود. مثلاً در محتوای جنگل، مظهر آزادی. و توحش در محتوای سیرک که یادآور اهلی کردن است، و نیز در محتوای باغ وحش که مفهوم اسارت را در ذهن متبادر می‌کند.
جنگ تقلب
این اثر ترجمه‌ای است از برگزیده سه مجموعه مقالات نویسنده با عناوین آداب منزل دور و بر قدرت هفت سال احتیاج که قبلاً بین سالهای 1963 تا 1983 به صورت مقالاتی در روزنامه‌ها و مجلات و هفته‌نامه‌ها چاپ شده بود.
اثر باز
این جستار به صورت مجموعه مقالاتی ارائه شده است که موضوعهای بسیار متنوعی چون بوطیقای کروچه (2) و دیوئی (3)، هنرهای بصری با اندیشه ذن را مطرح می‌کند.
آونگ فوکو
در پاریس و در کنسرواستور فن و هنر، جایی که آونگ فوکو باشکوه تکان می‌خورد، مردی بااحترام و ترسی هشداردهنده به مشاهده آن معجزه می‌نشیند.

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام