کتاب نیوز  شناسنامه

ظهور ژاپن مدرن؛ نگاهی به مشروطه ژاپنی
شهریار خواجیان، مترجم کتاب «ظهور ژاپن مدرن» که شایسته تقدیر سی و سومین جایزه کتاب سال شناخته شد، گفت: در مقدمه کتاب مقایسه‌ای میان مشروطه ایرانی و ژاپنی آورده شد تا خواننده با علاقه و کنجکاوی سراغ مطالعه آن برود. به نظرم این مقدمه که به سفارش مدیر انتشارات ققنوس نوشته شد سهم بسزایی در انتخاب داوران جایزه کتاب سال داشت.
 
به گزارش ایبنا، کتاب «ظهور ژاپن مدرن: نگاهی به مشروطه ژاپنی» تالیف ویلیام جی. بیزلی با ترجمه شهریار خواجیان شایسته تقدیر سی و سومین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شناخته شد. این کتاب از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است.

شهریار خواجیان درباره انگیزه خود از انتخاب کتاب «ظهور ژاپن مدرن» برای ترجمه به خبرنگار ایبنا گفت: بنده زمانی این کتاب را به دست گرفتم که در ژاپن سونامی (سال 2011 میلادی) اتفاق افتاده بود و یک حالت کنجکاوی باعث شد که سراغ این اثر بروم. با خودم فکر می‌کردم که انقلاب میجی در ژاپن نیمه دوم قرن نوزدهم آغاز شد در حالی که ما در کشورمان اصلاحات امیرکبیر را داشتیم، آنها بعد از ما شروع به اصلاحات کردند با این حال ژاپن از ایران پیش افتاد و قدم به دنیای صنعتی گذاشت و ما عقب ماندیم.
 
وی افزود: راهیابی ژاپن به دنیای مدرن در بخش‌های اولیه کتاب آمده است. در واقع کتاب مروری به تاریخ 150 ساله ژاپن دارد که چگونه در کمتر از یک نسل از جامعه‌ای پسافئودالی به سوی کشوری صنعتی پیش رفت.

این مترجم اظهار کرد: کتاب را دوستی از آمریکا برای من فرستاد. کتاب‌هایی درباره ژاپن وجود دارد اما هیچ‌کدام از این آثار مانند اثر ویلیام جی بیزلی به جزئیات ورود ژاپن به دنیای مدرن نپرداخته است.
 
خواجیان بیان کرد: بنده در این ترجمه ویژگی خاصی لحاظ نکردم اما به نظرم دلیل انتخاب آن برای بخش شایسته تقدیر جایزه کتاب سال مقدمه‌ای است که به سفارش امیر حسین‌زادگان، مدیر انتشارات ققنوس در صفحات آغازین کتاب نوشته شد. این ناشر به من توصیه کرد که در مقدمه، مقایسه‌ای میان مشروطه ایران و ژاپن آورده شود تا خواننده با علاقه و کنجکاوی سراغ مطالعه کتاب برود.
 
وی ادامه داد: البته میان روشنفکران مشروطه ایران سخنانی درباره ژاپن بیان شده از جمله طالبوف تبریزی که به نکاتی درباره ژاپن اشاره می‌کند و معلوم است از این کشور اطلاعاتی دارد. در حال حاضر نوعی کنجکاوی باعث می‌شود که سراغ مطالعه چگونگی ورود ژاپن به دنیای مدرن برویم، اگر چه باید بگویم میان ما و ژاپن از لحاظ فرهنگی و اقتصادی تفاوت‌های بسیاری وجود دارد.
 
این مترجم عنوان کرد: ژاپن هیچ‌گاه از سوی اقوام بیگانه مورد تصرف قرار نگرفته و حتی مغول‌ها نتوانستند آن‌ را تحت تصرف خود دربیاورند. شاید این به دلیل جغرافیای خاصی است که ژاپن در آن واقع شده است اما کشور ایران در برهه‌‌های گوناگون از سوی مهاجمان خارجی مورد تهاجم قرار گرفته است.
 
خواجیان درباره تاثیر انتخاب این کتاب در بخش شایسته تقدیر سی و سومین جایزه سال کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: قطعا تاثیر خواهد داشت. ضمن اینکه من این انتخاب را مدیون مدیر انتشارات ققنوس می‌دانم که اصرار در تالیف مقدمه‌ای بر کتاب و مقایسه‌ای میان مشروطه ایران و ژاپن داشت.
 
وی بیان کرد: جایزه کتاب سال در شرایطی که نشر، روزگار خوبی را پشت سر نمی‌گذارد و کتاب با شمارگان یک هزار نسخه منتشر می‌شود رویداد خوبی است که باعث می‌شود مولفان و مترجمان با امید به سراغ تالیف و ترجمه بروند ضمن اینکه عده‌ای کنجکاو می‌شوند که کتاب‌های برگزیده‌های این جایزه‌ها را مطالعه کنند.
 
این مترجم اظهار کرد: بنده در حال حاضر کتاب «دموکراسی کربنی» اثر تیموتی میچل را در دست ترجمه دارم که امیدوارم این اثر به نمایشگاه کتاب سال 95 برسد ضمن اینکه این کتاب از سوی نشر ققنوس منتشر خواهد شد.
 
خواجیان افزود: کتاب دموکراسی کربنی به سوخت‌هایی اشاره می‌کند که از ذغال‌سنگ به نفت می‌رسد و دموکراسی غربی را شکل می‌دهد. من به این اثر علاقه‌مندم و امیدوارم مورد توجه اهل کتاب در ایران قرار بگیرد.


کتاب «ظهور ژاپن مدرن و نگاهی به مشروطه ژاپنی» تالیف ویلیام‌جی. بیزلی با ترجمه شهریار خواجیان از سوی نشر ققنوس منتشر شده است.

سرزمین ژاپن از چهار جزیره هوکایدو، هونشو، شیکوکو و کیونشو تشکیل شده که تا نیمه قرن نوزدهم میلادی کشوری ناشناخته بود که عمدتا زیر سایه سنگین تاریخی و تمدنی همسایه بزرگ خود، چین به سر می‌برد و کمتر نامی از آن در تاریخ روابط شرق و غرب از عهد باستان، سده‌های میانه و حتی عصر جدید تا نیمه قرن نوزدهم برده شده بود.

اینکه چگونه ژاپن در کمتر از پنج دهه توانست به یک قدرت بزرگ آسیایی تبدیل شود و حتی در آغاز قرن بیستم (سال 1904) روسیه را که یک امپراتوری قدرتمند اروپایی بود در نبردی برق آسا شکست دهد و پس از چند دهه عملا به یک قدرت صنعتی و نظامی قاره‌ای و حتی بین قاره‌ای تبدیل شود و سپس به دنبال 150 سال اصلاحات و ضد اصلاحات نظامی‌گری و جنگ و اشغال نظامی در پایان قرن بیستم خود را تا سطح یک قدرت بزرگ اقتصادی در جهان ارتقا دهد موضوعی است که کتاب حاضر به بررسی و واکا‌وی آن می‌پردازد.

«میراث توکوگاوا، چالش غرب پاسخ ژاپن»، «سرنگونگی توکوگاوا 1860- 1868»، «برپایی یک دولت مدرن 1868- 1894»، «امپراتور میجی و قانون اساسی میجی 1873- 1904»، «استقراض فرهنگی 1860- 1912»، «صنعتی شدن: مرحله نخست 1860- 1930»، «سرمایه‌داری و سیاست‌های داخلی 1890- 1930»، «استقلال و امپراتوری 1873- 1919»، «سربازان و میهن‌پرستان 1918- 1933»، «نظم نوین در ژاپن 1931- 1945»، «یک امپراتوری مفتوح و مغلوب 1937- 1945»، «اشغال نظامی 1945- 1952»، «دموکراسی محافظه‌کار و اتحاد با آمریکا 1951- 1972»، «معجزه اقتصادی»، «پایان عصر شورا 1971- 1989» و «فروپاشی الگوی پساجنگی 1989- 1999» بخش‌های اصلی کتاب را تشکیل می‌دهند.

کتاب «ظهور ژاپن مدرن: نگاهی به مشروطه ژاپنی» ویلیام‌جی. بیزلی؛ برگردان شهریار خواجیان در 408 صفحه، شمارگان یک‌هزار و صد نسخه و در قطع رقعی (شومیز) به بهای 18 هزار تومان از سوی نشر روانه بازار کتاب شده است.
۱۳۹۴/۱۱/۲۶
 مطالب مرتبط 
دخل و خرج قاجار در دویست نسخه!
روایت ایران‌شناس روس‌تبار در 412صفحه‌
خاورمیانه باستان، گهواره تمدن
باستان‌شناسی در تل ابلیس
الکس فرگوسن از منچستر تا ایران
یک قرن آمریکا در یک کتاب
زندگی و کار فورد
ابن سینا در راه اصفهان ترجمه شد
سفرنامه ماهوان: راه ابریشم
حزب الله لبنان در هشت فصل
جنگ‌هایی که دنیا را تغییر دادند
گزارش‌های سفیر انگلستان به وزیرخارجه
ستون پنجم در چاپ دوم
آیین صورتگری و تاریخ آمریکای باستان
خاطرات نه چندان شیرین مسکو
«هوپاتیا» بعد از 2500 سال آمد
عشق ناخواسته در دوره‌ی استالین
پرونده امام موسی صدر: "سبز و سیاه"
یادداشت‌های سیاسی بارل
هنر سلجوقی و خوارزمی به روایت کاتلی
توزیع ستون پنجم آلمان در ایران
"شرق در برابر غرب" در زمان هخامنشیان
ایرانی‎ها با استرالیا بیشتر آشنا می‎شوند
زندگی خصوصی کرزای در نامه‌هایی از کابل
رهبران جهان باستان: خشایارشا
رهبران جهان باستان: کوروش کبیر
جنگ بوسنی در "پرنده‌های انجیر"
اعتراف اسرائیل به ترور دانشمندان هسته‎ای
چاپ سوم از "ناکجاآباد و خشونت"
درباره هنر تاریخی "پنجکنت" تاجیکستان
تخت جمشید در ترجمه‌ی "پرسپولیس"
گفتگو با بچه‌ها درباره قرون وسطا
جنبش دانشجویی در آمریکای دهه 60
ریاضیدانان قرن بیستم:نامگذاری بر بی‌نهایت
زندان‎های صدام: پرتقال‌های رئیس جمهور
"آتیلا رهبر هون‌ها" با 2 هزار نسخه
چاپ سوم "روح پراگ" با ترجمه خشایار دیهیمی
"صد سال آینده" از نگاه جرج فریدمن
"درس‌های جنگ مدرن" به روایت آنتونی کردزمن
ایندیرا گاندی ترجمه شد
"نفر تی تی" ملکه مصر باستان به ایران آمد
"شیعیان جبل‌عامل و لبنان جدید" فارسی شد
شکسپیر معاصر ما به روایت یان کات
تاریخ آمریکا به روایت بومیان و آراوک‌ها
دموکراسی و سنت های مدنی پس از ده سال
سیاست‌های اندیشیدن مرلوپونتی ترجمه شد
سیاست کردها در خاورمیانه
گزارش‌ مستند رمان‌نویسان "بعد از انقلاب"
تاریخ فرانسه از آغاز تا رنسانس
352 صفحه با چخوف در قاب تصویر

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

بایگانی  
"پایان تک صدایی" در صدا و سیمای ملی
نکته قابل تامل درباره این مراسم، عدم پوشش خبری آن توسط طیف وسیعی از رسانه های دولتی است. خبر برگزاری این مراسم که دو روز قبل به تمام رسانه‌ها ارسال شده بود؛ متاسفانه فقط در برخی _ که غالبا غیر دولتی هستند_ منتشر شد. جالب اینکه "خبرگزاری مهر" با وجودی که تنها رسانه‌ی دولتی بود که این خبر را منتشر کرد؛ اما ساعتی بعد آن را از روی خروجی حذف کرد!
راه شکست جمهوری اسلامی/ مرتضی‌ مطهری
گناه و عیب این است که اکثریت مسلمان به اقلیت بی‌اعتقاد، اجازه‌ی چون و چرا ندهد... در حکومت اسلامی احزاب آزادند، هر حزبی اگر عقیده‌ی غیر اسلامی هم دارد، آزاد است... اگر در صدر اسلام در جواب کسی که می‌آمد و می‌گفت من خدا را قبول ندارم، می‌گفتند بزنید و بکشید، امروز دیگر اسلامی وجود نداشت... هر مکتبی که ایمان و اعتمادی به خود ندارد جلوی آزادی اندیشه و آزادی تفکر را می‌گیرد. این‌گونه مکاتب ناچارند مردم را در یک محدوده‌ی خاص فکری نگه دارند و از رشد افکارشان جلوگیری کنند.
شما دلتان نسوزد / اوریانا فالاچی
اگر یک بدنى یک انگشتش فاسد بشود چه باید کرد براى اصلاح آن بدن. آیا باید این انگشت را گفت تو باش اینجا، فاسد کن این بدن را؟ ... مردم عقیده‏شان آزاد است. کسى الزامشان نمى‏کند که شما باید حتماً این عقیده را داشته باشید. کسى الزام به شما نمى‏کند که حتماً باید این راه را بروید. کسى الزام به شما نمى‏کند که باید این را انتخاب کنى.
تنبیهی برای شرق و غرب/ عبدالله جوادی آملی
گاهی انسان با توپ و گوی و چوگان بازی می‌کند، گاهی با اندیشه‌های غیر عقلی و مخالف وحی بازی می‌کند... "لَعب" را از آن جهت لَعب گفتند که ریشه لغوی‌اش لُعاب است ؛ لُعاب همان آب دهان است که هیچ کس با آب دهان سیراب نخواهد شد.
دانشگاه مرا اسیر کرد / میخائیل گورباچف
حتی در تاریک‌ترین سالهای استالینیسم، نبض زندگی عمومی می‌زد... حالا متوجه می‌شدم دانشگاه ـ استادان و دانشجویان هر دو ـ از نزدیک تحت مراقبت بود... کوچکترین انحرافی از خط رسمی، هر تلاشی برای زیر سؤال بردن چیزی با پی‌آمدهای توبیخی و یا حداقل انتقاد در گردهمایی حزب، همراه بود... وقتی به رهبران محلی نگاه می‌کنی هیچ‌چیز برجسته‌ای نمی‌بینی جز شکم‌شان، اما چه اطمینان به خودی، چه اعتماد به نفسی، چه تواضعی و چه لحن میهن‌پرستانه‌ای!
رنج‌های مضاعف یک زن / علی‌الله سلیمی
حس حاکم بر روایت خاطرات این کتاب متأثر از روحیات زنانه است و این ویژگی آن را از آثاری که معمولا از زبان و به قلم مردان در حوزه‌ی ادبیات پایداری خلق می‌شود، متمایز می‌کند... از ویژگی‌های اصلی این کتاب، تلفیق روایت داستانی با رویکرد خاطره است.
نویسنده‌ای که "کمی" شیطان است/رضا امیرخانی
پوشیدنِ ردای تحقیق متدلوژیک بر اندامِ لمپنیزم، بسی موهن‌تر از دشنامی است که از دهانِ یک لمپن خیابان‌گرد بیرون می‌آید... فتوای قتل رشدی به دلیل "ساب‌النبی" صادر شده بود، نه بر مبنای ارتداد... آن‌هم در روزگاری که هر سریالِ تلویزیونی در هر شبکه‌ای جرات می‌کند به مقدساتِ مسیحیت و سایرِ ادیان توهین کند.
40سال ذلت / استاد شهید مرتضی مطهری
همین‏ علی بن ابیطالب که ما اظهار تشیع او را می‏کنیم و نسبت به او حساسیت‌های‏ بی‌معنی و دروغین نشان می‏دهیم فرمود: اگر یک مرد مسلمان با شنیدن این خبر دق کند و بمیرد، سزاوار است و مورد ملامت نیست... شمر 1300 سال پیش مرد، شمر امروز را بشناس... الآن فقط یهودیان مقیم امریکا روزی یک میلیون دلار به اسرائیل کمک می‏کنند.
شیعه در اسرائیل / معتز احمد
رسانه‌های گروهی این پدیده را خطرناک‌ترین تهدید علیه اسرائیل توصیف نمودند. شماری از گروه های "شیعی مذهب" در اسرائیل فعال هستند که به شکلی طبیعی در حال رشدند و با نهادها و گروه‌هایی ارتباط برقرار کرده‌اند که از نظر رژیم صهیونیستی بسیار خطرناک‌اند.
باید از زیر صفر شروع کرد
عمده این است که ما ذهن این جوان‏ها و حتى پیرها و روشنفکرنماها را آماده کنیم که ما خودمان "آدم" هستیم و اینطور نیست که در همه چیز دستمان را پیش دیگران دراز کنیم و حتى اخلاق و زبانمان را نیز از آنها یاد بگیریم...مدت‏ها باید زحمت بکشیم و باور کنیم که خودمان داراى یک فرهنگ بزرگ انسانى با ارزش‏هاى اسلامى هستیم..
حکمت‌مظلوم‌صدرایی/ حسن فتحی
تاریخ نگاران، فقط روزشمار زندگی شاهان را نوشته‌اند و حتی به تعداد بیماری یبوست آنها نیز اشاره کرده‌اند، اما درباره‌ی زندگی دانشمندان و اهالی علم و فن بیش از چند سطر و یا نهایتا چند صفحه ننوشته‌اند؛ زیرا تاریخ‌نگاران بیش از هرجا در کانون‌های قدرت متمرکز بوده‌اند و درباره‌ی قدرت‌مداران نوشته‌اند؛ نه درباره‌ی حقیقت‌مداران.
ناصرالدین ‌شاه در کربلا / تحریفات مدرن
اگر فرض بگیریم که هرکدام از دشمنان حضرت در جنگ تن به تن با ایشان، دو زخم بر ایشان زده باشند، یعنی 42هزار نفر، و اگر هر ضربه یک ثانیه! طول کشیده باشد، یعنی 42هزار ثانیه یا حدود یازده ساعت و نیم!) به سر می‌برند... چون کشته شوم کسی را ندارم که خبر شهادت مرا به اهل حرم برساند؛ ای اسب [نعوذبالله] خبر شهادت مرا به خواهرم زینب و دخترم سکینه برسان...
بیت‌الغزل انسانیت / استاد جوادی آملی
حسین بن علی (ع) نه تنها از هر بندی آزاد و از هر رسم جاهلی و رسوب وَهمی رهاست، بلکه الگوی حریّت از جهل علمی و آزادگی از جهالت عملی است و چون آزادی کالایی گرانبهاست، هر چیزی نمی‌تواند هزینه‌ی آن گردد. تنها سَر است که در این مسیر باید قدم شود تا با پا نهادن بر آن بتوان لایق حریّت شد.
کتاب تقلبی چاپ می‌کردیم / محمود حکیمی
خبر آوردند که حاکم قم را که به حکم رشاء از حکومت ساقط کرده بودم، به فرمان شما و به خاطر عمه‌جان حضرتعالی به حکومت باز گرداندند. فرمودم که او را دست بسته به تهران بیاورند تا به حضرتعالی گفته باشم، حکومت را به توصیه عمه و خاله نمی‌توان اداره کرد.

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام