کتاب نیوز  شناسنامه

امکان محکومیت زندان برای برنده جایزه «بوکر»
«آرونداتی روی» نویسنده کتاب «خدای چیزهای کوچک» به دلیل نگارش یک مقاله و درخواست آزادی یک استاد بازنشسته ناتوان از زندان به دادگاه فراخوانده شد. «تلگراف» به شرح ماجرای اتهام مطرح شده علیه وی پرداخته است.

امکان محکومیت زندان برای برنده جایزه «بوکر»
 
به گزارش ایبنا  به نقل از تلگراف، داستان «خدای چیزهای کوچک» نوشته «آرونداتی روی» که درباره رقابت بین متعصبان کمونیست و مذهبی در جنوب هند در دهه 60 است برنده جایزه «بوکر» در سال 1997 شد. اما نویسنده معروف این کتاب ممکن است به اتهام فتنه و ایجاد رقابت فرقه‌ای بین دو دادگاه هندی به زندان محکوم شود. نویسنده کتاب «خدای چیزهای کوچک» متهم است که در می سال 2015  طی مقاله‌ای اتهاماتی جنجالی علیه دستگاه قضا مطرح کرد و از دادگاه خواست استاد محکوم معتقد به «مائو»، رهبر کمونیست چین را از زندان آزاد کند.

در این مقاله خانم «روی» که در سال‌های اخیر علیه سیستم حاکم در هند به پا خواسته است اعلام کرد دلایل زیادی وجود دارد که مقامات هند حاضر نیستند استاد «سایبابا» از زندان آزاد شود.

به همین دلیل مقامات دادگاه «ناگپور»-جایی که پروفسور «سایبابا» در آن حبس شده است- علیه این خانم اقامه دعوی کرده و مدعی است وی حسن نیت آن‌ها را در قضاوت زیر سؤال برده است.

بنابر گفته یک قاضی بازنشسته اتهام علیه خانم «روی» نشانگر کشمکش داخلی بین دادگاه «بمبئی» و شعبه همین دادگاه در «ناگپور» است و هشداری بزرگ برای متهمین و سیستم عدالت و قضا به همراه دارد.

هر دو دادگاه «بمبئی» و «ناگپور» در ایالت «ماهاراشترا» قرار دارد و تحت نظر «راج» بریتانیا اداره می‌شود اما دادگستری «بمبئی» محل اصلی حضور رئیس قوه قضائیه کشور هند است که حق ریاست بر دادگاه‌ها کل کشور از جمله «ناگپور» را دارد.

رئیس قوه قضائیه طی همان دادرسی دستور فرستادن «سایبابا» به زندان را صادر کرد و دعوی علیه خانم «روی» تنظیم کرد و مقاله «کثیف» او را بخشی از یک بازی بزرگ‌تر دانست که هدفش آزاد کردن «سایبابا» از زندان است.

طبق گفته «بابو مارلاپل» که وکیل ارشد دادگستری دادگاه ارشد «بمبئی» است چنین دعوی هیچ نشانه قانونی ندارد و نشان از ضعف دستگاه قضا است چون خانم «روی» مرتکب هیچ خطایی نشده است. وی تاکید می‌کند: «اگر یک روحانی اعلام کند که سخنان خانم «روی» تحقیر دستگاه قضاست من هم چنین ادعایی را قبول می‌کنم. این موضوع یک دیدگاه فرقه‌ای را نشان می‌دهد. به دلیل اختلاف منطقه‌ای در «ماراشاسترا» چنین اتفاقی رخ داد. تاکنون در عمر حضورم در این دستگاه با چنین چیزی برخورد نکرده‌ام.»

این دادگاه و نظرات آن برای خود متهم بسیار گران تمام شده است. شرایط سلامت استاد «سایبابا» هر روز بیشتر رو به وخامت می‌رود و در زندان از امکانات پزشکی لازم برخوردار نیست و نیاز به حضور در یک بیمارستان مجهز دارد.

«ربکا جان»، حقوقدان بنام هندی می‌گوید که متهم، قربانی اختلافات دادگاه «بمبئی» و «ناگپور» شده‌است و عنوان می‌کند: «در حال رایزنی برای بهبود شرایط استاد بودیم اما ناگهان همه چیز توسط مسئولان افراطی این قوه دچار تغییر شد.با توجه به این موضوع که وی از نظر جسمی 90 درصد دچار ناتوانی است و مجبور است با صندلی چرخ‌دار راه برود به طور خودکار بهبود نمی‌یابد و نیاز به کمک پزشکی دارد اما زندان و خشونت به همراه آن شرایط وی را بدتر می‌کند.»

وکیل خانم «روی» معتقد است اختلافات درباره صلاحیت دادگاه سبب ایجاد شایعات و دعواهای پس از آن شد. در مدارکی که به روزنامه تلگراف نشان داده شد یک نسخه از مقاله خانم «روی» نیز در پرونده بود و از همین مقاله برای اقامه دعوی استفاده کردند.

خانم «روی» به این موضوع اهمیتی نمی‌دهد و معتقد است این یکی از هزاران مشکلات سیستم حاکم در کشور هند است.

در سال 2002 وی به اتهام علیه دادگاه کل متهم شد و در حرکتی نمادین به یک روز زندان محکوم شد. در سال 2010 نیز بار دیگر به دلیل اظهار نظر خود درباره «کشمیر» و اینکه این شهر بخشی از هند نیست به فتنه علیه امنیت ملی متهم شد. وی یک شخصیت سیاسی باقی مانده است و حزب چپ هند شجاعت او در بیان حقایق موجود را ستایش می‌کند.

البته همه اظهارات وی در دنیا محبوب نیست. مثلاً وقتی از شورشگران «ناکزال» حمایت کرد و آنان را طرفداران گاندی خواند مورد اعتراض جهانی قرار گرفت. البته خود وی معتقد بود سخنان او را تحریف کرده‌اند.

دادگاه بررسی به جرائم وی قرار است جمعه همین هفته در هند برگزار شود. وکیل خانم «روی» قرار است به غیرقانونی بودن این دادگاه اعتراض کند و از طرفی به قاضی بفهماند که مفهوم اتهام علیه امنیت ملی برای مقاله‌ای که آزادی یک استاد بازنشسته را درخواست می‌کند بسیار زیاد است.

بی‌توجه به نتیجه این دادگاه واضح است که این آخرین فصل از حضور خانم «روی» در مقابل مقامات قضایی نخواهد بود. ناشر معروف هندی «چیکی سرکار» می‌گوید: «اگر هر کس دیگری چنین مقاله‌ای می‌نوشت و تقاضای آزادی یک استاد را می‌کرد چنین برخوردی با او نمی‌شد. «آرونداتی روی» حرف‌هایی می‌زند که هیچ کس جرات و قدرت بیان آن را ندارد. به همین دلیل است که از او می‌ترسند و می‌خواهند از نفوذ او در میان مردم جلوگیری کنند.»

کتاب برنده جایزه «بوکر» این نویسنده به نام «خدای چیزهای کوچک» در ایران با پنج ترجمه گوناگون از سوی گیتا گرکانی، زهرا برناک، شیرین رایکا، گلریز قدسی، و شیرین شریفیان توسط ناشران مختلف وارد بازار کتاب ایران شده است.
۱۳۹۴/۱۱/۲۸
 مطالب مرتبط 
فراخوان دومین جایزه «داستان تهران»
نامزدهای نهایی جایزه پروین اعتصامی معرفی شدند
آخرین مهلت ارسال اثر، به جشنواره ادبی تکنیکی‌ترین رمان سال 93
نامزدهای نهایی جایزه 25 هزار یورویی فرانک اوکانر
جایزه ادبی پروین، نامزدهای بخش «ترجمه» را معرفی کرد
برنامه "با من بخوان" «موسسه تاریخ ادبیات کودکان» نامزد جایزه آساهی شد
سومین جشن سالانه لاک‌پشت پرنده برگزار شد
درباره ی "کتاب سال" آمازون
حایزه کودک و نوجوانان: 5میلیون کرون
هوشنگ مرادی در کنار کریستین اندرسن
10هزار یورو جایزه برای مجموعه آثار
برگزیدگان جایزه داستان بیهقی
برگزیدگان جایزه هفت‌اقلیم معرفی شدند
بهنرین‌های سال به روایت "غنی‌پور"
معرفی منتخبان جایزه دولتی اتریش
جایزه‌ای برای ترجمه از فرانسوی به آلمانی
50 هزار یورو به فلیسیتاس هوپه رسید
جداناشدنی‎ها: برنده‌ی جادوگر ایتالیا
"ضدقهرمان" برگزیده‌ی جایزه آلبرتا
جایزه‌ی "اریش فرید": 15 هزار یورو با یک داور
"آدم‌ها"ی غلامی، جایزه گلشیری را گرفتند
جنگ افغانستان؛ برنده جایزه جورج اورول
50هزار یورو برای "پیک نیک آرایشگرها"
175 هزار دلار برای تجلیل فرهنگ اروپایی
"امید قاچاق" بهترین مجموعه داستان "گنکور"
جایزه 4000 دلاری جشنواره شارجه به یک ایرانی
20 هزار یورو برای بهترین ترجمه ادبی
جایزه لس آنجلس تایمز به استفن کینگ
جایزه‌ بین‌‌المللی "سقراط" به نشر شباویز رسید
"براده" صاحب جایزه‎ی نوآوری "فاس" شد
بوکر عربی به "دروزی‌های بلگراد" رسید
"آگاتا" به نویسندگان جنایی جایزه می‌دهد
جایزه شعر ملکه سوفیا به "گارسیا ماروز" کوبایی
منصور انوری با "جاده جنگ" برنده‌ی جایزه‌ی جلال
جایزه‌ی آکادمی فرانسه به: بازگشت به کیلیبگز
"ترانه طولانی" برترین رمان تاریخی 2011
10هزار دلار جایزه‌ی آلبرتا به"توبی، یک مرد"
"سایه" برنده‌ی"رد هاوس" 2011
جایزه‌ی پرکینز برای یک‌عمر فعالیت فرهنگی
یک اورنج دیگر به نویسنده 25ساله آمریکایی
کمال هنر داستان کوتاه نویسی: برنده‌ی پن
"اورنج" 2011 به "اتاق"اما دانو رفت
لئونارد کوهن برنده‌ی "آستوریاس" اسپانیا
100 هزار دلار "روت لیلی" برای یک شاعر
فراخوان جشنواره سراسری طنز مکتوب
100 هزار دلار برای "گناه" در روسیه
پائولین مایر برنده جایزه‌ی "جورج واشنگتن"
فراخوان چهارمین جایزه جلال آل‌احمد
10رمان‌برتر به‌انتخاب کریستین‌ساینس‌مانیتور
جایزه‌ی "کرامر "به خاطراتی از اردوگاه‌ نازی‌ها

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ
 این لیست 
یک لیست برای تهران بیست و چهار
"آتش به اختیار" بایرامی؛ "جانستان کابلستان" امیرخانی؛ "تهران در بعدازظهر" مستور؛ "دو تخم مرغ در مه" شکیبا؛ "غلاغه به خونه‌ش نرسید" زرویی نصرآباد؛ "خاطرات من از استاد شهید مطهری" دوانی؛ "پایان دفاع؛ آغاز بازسازی" هاشمی رفسنجانی و "اقلیم خاطرات" فاطمه ‌طباطبایی...
۱۳۹۰/۰۲/۱۸
"این لیست" حضرت زهرا سلام الله علیها
این چند کتاب را لیست کردیم تا اگر کسی خواست، قصه نامکرر آن بانو و غصه‌ی ابدی آن حق مغصوب را بخواند؛ راحت‌تر بیابد. بر ذیل هر کتاب هم چند خطی به توضیح نوشتیم تا شاید به انتخابتان کمکی کرده باشیم.
۱۳۸۸/۰۳/۰۷
این لیست مشروطیت
سال‌های سال است که در میانه‌ی این ماه گرم، اندیشمندان ایرانی درباره‌ی "کلمه‌ی حقی که مراد باطل یافت" به اقتراح می‌نشینند. در این بین عده‌ای هنوز هم برای برنج بریتانیایی سفره پهن می‌کنند و معدودی، روضه‌خوان بر دار شدن شرع مقدس می‌شوند، اما...
۱۳۸۷/۰۵/۱۷
این‌لیست حضرت روح‌الله
جامه‌ی زهد و ریا کَندم و بر تن کردم / خرقه‌ی پیـر خراباتى و هشیار شدم؛ واعظ شهر که از پند خود آزارم داد / از دم رند مـى‏آلوده مددکار شدم؛ بگذارید که از بتکده یادى بکنم / من که با دستِ بت میکده، بیدار شدم...
۱۳۸۷/۰۳/۱۴
این‌لیست‌‌نمایشگاه21
در راه خدا می‌توان خیلی کارها کرد، هدیه دادن کتاب به دوستی قدیمی یا تنظیم پایان‌نامه و مقاله‌ای که مدت‌هاست موعدش سرآمده یا تهیه‌ی لیستی برای خرید. و اینچنین بود که ما هم برای خدا! بیست و یک عنوان از میان بهترین‌های امسال پیشنهاد کرده‌ایم.
۱۳۸۷/۰۲/۱۴
این‌لیست امام‌در‌حصار
این لیست یکی از سخت‌ترین و تأثرانگیزترین فهرست‌های کتابشناسی‌ ماست. سختی و تأثری که بی‌تردید نشان از کم‌کاری شیعیان درباره‌ی امام یازدهمشان است. در حین آماده‌سازی این لیست، آنچه بیشتر نمود داشت، نبود کتاب‌شناسی تخصصی و البته کتاب‌های چشم‌گیر به زبان فارسی بود.
۱۳۸۷/۰۱/۲۷
این‌لیست"ماه"‌ترین‌ماه
اگر از میان دوازده پسر رشید یعقوب نبی یکی یوسف شد، در بین ماه‌های دوازده‌گانه خدای کریم هم یکی به پایه‌ی رمضان‌الکریم رسیده است. ماهی که یوسف ماه‌های قمری خداست. راستی! یوسف را به چه می‌شناسید؟ جمال، کرامت یا عزیزی و پادشاهی!
۱۳۸۶/۰۶/۲۷
این لیست "عین.صاد"
روزهای ملتهب روشنفکری دهه‌ی چهل و پنجاه، شاهد نام رمزآلود یک منتقد ادبی قهّار بود که با چهره‌ا‌ی ناشناس، در نقش انسانی دین‌مدار، چاه چپ‌گرایی را از راه دین‌باوری تمیز می‌داد.
۱۳۸۶/۰۴/۲۰
این لیست چمران
او در عین حال که یک دانشمند مطرح در رشته‌ی فیزیک پلاسمای دانشگاه‌های آمریکا بود، یک چریک تمام عیار لبنانی هم بود، یک دولتمرد انقلابی برای کشورش هم شد و تا روز آخر یک همسر عاشق‌پیشه هم ماند.
۱۳۸۶/۰۴/۰۲
این لیست سیدالشهدا علیه صلوات‌المصلین
این قافله، قافله‌ی عشق است و این راه، راه تاریخ است و هر بامداد این بانگ از آسمان می‌رسد که: الرحیل، الرحیل. و بدان که سینه‌ی تو نیز آسمانی لایتناهی است با قلبی که در آن، چشمه‌ی خورشید می‌جوشد و گوش کن که چه خوش ترنمی دارد در تپیدن: حسین، حسین، حسین...
۱۳۸۵/۱۱/۰۳
این لیست "امام رئوف"
یازدهمین روز از یازدهمین ماه قمری، سالروز تولد "خورشید" است. خورشید همه‌ی خورشیدها، حضرت شمس الشموس ابوالحسن علی بن موسی الرضا المرتضی علیه آلاف التحیة و الثناء.
۱۳۸۵/۰۹/۱۱
"این‌لیست"حضرت‌حجت‌عج
چند روز بعد و درست در شب استقرار ماه، در تخت جبروتی آسمان زمین ما، موعد میلاد مردی خواهد رسید که از همه کس به این دو نفر شبیه‌تر است. "او" پیر جوان منتظری است، که هزار و صد و هفده سال از تولدش می‌گذرد
۱۳۸۵/۰۶/۱۴
این لیست امیرالمومنین‌ علیه صلوات‌المصلین
...در این که همه این اشعار از حضرت امیر؛ انشاد شده باشد اختلافاتی هست؛ ولی بسیاری از اشعار این کتاب بدون شک از ایشان است. قابل توجه کسانی که برای ساختن شعر و تواشیح، له‌له می‌زنند.
۱۳۸۵/۰۵/۱۶
"این لیست" گوهرشاد
غیوران ارض طوس در دفاع از تمامیت عفاف، در مسجدی گرد آمدند که نام یکی از عفیف‌ترین زنان ایرانی را برخود دارد. این لیست منتخب برترین آثار مرتبط با واقعه گوهرشاد است:
۱۳۸۵/۰۴/۲۱

بایگانی
امکان محکومیت زندان برای برنده جایزه «بوکر»
فرهنگ ریشه‌شناختی زبان فارسی
فانوس دریایی؛ برنده جایزه بوکر در ایران
انتشار "دنیای آشنا"ی برنده پولیتزر
جایزه ادینبورگ برای «در پرتو آن‌چه می‌دانیم»
فراخوان دومین جایزه «داستان تهران»
نامزدهای نهایی جایزه پروین اعتصامی معرفی شدند
آخرین مهلت ارسال اثر، به جشنواره ادبی تکنیکی‌ترین رمان سال 93
نامزدهای نهایی جایزه 25 هزار یورویی فرانک اوکانر
جایزه ادبی پروین، نامزدهای بخش «ترجمه» را معرفی کرد
برنامه "با من بخوان" «موسسه تاریخ ادبیات کودکان» نامزد جایزه آساهی شد
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) فراخوان داد
فراخوان کتاب سال، برای سی و سومین دوره
برندگان پولیتزر 2015


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام