کتاب نیوز  شناسنامه

اولین کتاب علمی - تخصصی تایپوگرافی در دسترس علاقمندان قرار گرفت
شیراز- اولین کتاب علمی - تخصصی تایپوگرافی ترجمه و در دسترس علاقمندان به حوزه کتاب قرار گرفت.

مهر- گروه استان‌ها:  نویسنده کتاب «تایپوگرافی مجازی» نوشته «ماتیاس هیلنر» است که توسط انتشارات آکادمی ای وی ای در لوزان سوییس منتشر شده است و  توسط جمشید آراسته مترجم شیرازی ترجمه و در قفسه کتابخانه ها و کتاب فروشی ها جای گرفت.

جمشید آراسته از اساتید هنر و معماری دانشگاه شیراز که کار ترجمه این کتاب را انجام داده است، در این باره به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اهمیت نقش مطالعه در زندگی امروز بویژه در حوزه های علمی، این کتاب که از اولین منابع معتبر و مستند علمی و تخصصی تایپوگرافی در دنیا است به فارسی ترجمه و در دسترس اساتید ، دانشجویان و علاقمندان به امر تایپ و نوشتار قرار گرفت

وی افزود: این کتاب توسط انتشارات آبان چاپ و در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در اردیبهشت ماه سال جاری رونمایی و عرضه شد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به لزوم ورود حوزه های علمی به مباحث تئوریک و نیز استفاده از متون معتبر علمی و تخصصی عنوان کرد: اهمیت استفاده از این کتاب برای دانشجویان ، اساتید و علاقمندان به  هنر تایپ و نوشتار در این است که به حوزه های متعدد و متنوع پزشکی،  فلسفی، ریاضی و  فیزیک ، آی تی و نرم افزار، معماری و شهرسازی، ادبیات و تاریخ مراجعه و استناد شده است و با ارائه مطالب مقایسه ای و تعمیم آن به امر تخصصی تایپوگرافی، فهم و درک خواننده را بیشتر می کند.

آراسته با بیان اینکه این کتاب 6 فصل دارد که توضیح مربوط به هر فصل در ابتدای آن آمده است، افزود: چیدمان صفحات مختلف در هر فصل شامل سرصفحه، عنوان تصویر، پانویس بخش، تشریح واژگان فنی و نقل قول می‌شود.

وی ادامه داد: هر فصل از دو زیرمجموعه تشکیل می‌شود که عنوان آن‌ها در گوشه سمت راست در سرصفحه ذکر شده است.

مترجم کتاب «تایپوگرافی مجازی» در عین حال گفت: در بخش عناوین تصویر، توضیحات جامعی درباره تصویر آن قسمت ارائه شده و در پانویس بخش، فصل مورد مطالعه،زیرمجموعه‌های آن و زیرمجموعه‌های قبلی و بعدی آمده است.

آراسته افزود: در بخش واژگان فنی کلمات کلیدی در کنار متن اصلی توضیح داده شده است و بخش نقل قول به توضیحات اضافی از موضوعات تخصصی و تمرین‌ها اختصاص دارد.

در بخشی از این کتاب آمده است: «تایپوگرافی در واقع بازنمود اطلاعات تصویری متن است. موضوع قابل استدلال آن است که هر چیدمان تایپوگرافی، تصویری(حتی گاه انتزاعی) از یک متن را تشکیل می‌دهد.

روش چاپ با حروف تایپی متحرک که توسط یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم ابداع شد، شیوه نگارش متون را در خطوط مستقیم از سمت چپ بالا تا سمت راست پایین تعیین کرد. هنوز اما قرن نوزدهم پایان نپذیرفته بود که هنرمندان علیه این شیوه نگارش شورش کردند.

گیوم آپولینر، در کنار حمایت‌های کریستیان مورگن اشترن و استفان مالارمه، ایده‌هایی انقلابی در زمینه تصویری کردن اشعار نوشتاری ایجاد کرد. این تلاش برای ترکیب متن و تصویر به صورت چیدمان‌های چالش‌برانگیز تایپوگرافیک، الهام‌بخش فرم‌های دیگری در هنر تایپوگرافی از جمله فوتوریسم، دادائیسم و حتی ساختارگرایی شد.»

شناسه کتاب:

عنوان: تایپوگرافی مجازی

دسته‌بندی:  هنر

موضوع:  عکاسی

نویسنده:   ماتیاس هیلنر

مترجم:   جمشید آراسته

ناشر:   انتشارات کتاب آبان

قطع:  رقعی

سال انتشار:  1395

عرض:  16.4

ارتفاع:  23

نوع جلد:  نرم

تعداد صفحات:  176

قیمت:  250000 ریال

۱۳۹۵/۰۳/۳۰
 مطالب مرتبط 
زیبایی شناسی عکاسی در «نگاهی به مفاهیم بنیادی عکاسی»
با گروتفسکی: تئاتر فقط یک فرم است
«تنفس در هوای تئاتر» درام مدرن را بررسی می‌کند
باز هم سارتر باز هم مخمصمه

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

از "رام محمد توماس" تا "جمال مالیک"
نام شخصیت اصلی را از "رام محمد توماس" به "جمال مالیک" تغییـر دادنـد و با این کار اندیشه و نیت نویسنده را که قصد داشت قهرمانش هم هندو، هم مسلمان و هم مسیحی به نظر آید... من تجربه‌های دست اول و بی‌واسطه‌یی از شرط‌بندی کریکت یا تجاوز و قتل ندارم. آیا رئیس گداهایی وجود دارند که کودکان را کور می‌کنند تا آنها را هنگام گدایی در خیابان‌ها تاثیرگذارتر کنند؟ شاید این افسانه‌یی مربوط به شهر باشد؛ اما برای داستان من مفید است...
۱۳۸۸/۰۲/۲۸
تئاتر مردمی / رومن رولان
نمایشنامه‌نویس، فیلم‌نامه نویس و دیگر خالقان اثر هنری باید بکوشند تا آثارشان اشاعه دهنده‌ی‌ شادی و طراوت در جامعه باشد؛ نه اندوه‌! ... ‌تنها با دیدن همیشگی زیبایی مفاهیم انسانی است که سلیقه‌‌ی هنری در جامعه شکل می‌گیرد؛ این آموزش نیازمند تکرار مداوم است.
۱۳۸۷/۰۹/۲۵
باید از زیر صفر شروع کرد
عمده این است که ما ذهن این جوان‏ها و حتى پیرها و روشنفکرنماها را آماده کنیم که ما خودمان "آدم" هستیم و اینطور نیست که در همه چیز دستمان را پیش دیگران دراز کنیم و حتى اخلاق و زبانمان را نیز از آنها یاد بگیریم...مدت‏ها باید زحمت بکشیم و باور کنیم که خودمان داراى یک فرهنگ بزرگ انسانى با ارزش‏هاى اسلامى هستیم..
۱۳۸۷/۰۳/۱۵
هندسه‌ی هنر اسلامی/ محمد مددپور
حتى در نقوش مینیاتور نیز به نحوى تفکر و فرادهش دینى جلوه‌گر مى‌شود. به ویژه آنجایى که این نقوش از تابعیت فضاى طبیعى اقلیدسى متافیزیک یونانى و یا فضاى مکانیکى دکارتى تخطى مى‌کنند، و یا نقوش اسلیمى، خطایى و کلاً نقوش هندسى فضایى را محاکات مى‌کنند که نه فضاى طبیعى یونانى است و نه فضاى بصرى جدید.
۱۳۸۶/۱۲/۰۶
فتوژورنالیسم / یونس ‌شکرخواه
مگر مى‌شود کسى فتوژورنالیست باشد؛ ولى کتاب روانشناسى و جامعه‌شناسى نخواند. باورش سخت است که بدون مطالعه‌ در این حوزه‌ها، از عکس چیزى بیرون بیاید. باید مثل یک دانشجوى رشته‌ی سیاست، هنر و غیره اطلاعات کسب کنید.
۱۳۸۶/۱۰/۲۲
مظلوم‌ترین پیامبر
در مقایسه‌ی میان کارنامه‌ی ادبی و هنری مسلمانان در معرفی پیامبر(ص) با تلاش پیروان ادیان دیگر به خصوص مسیحیت در معرفی پیامبرشان، می‌توان نتیجه گرفت که ما مسلمانان در این زمینه دچار تنبلی و کم‌کاری و سهل‌انگاری وحشتناکی بوده‌ایم.
۱۳۸۵/۱۱/۱۹
محمود زیر تیغ نیست!
با روایت فعلی داستان و صرف نظر از اتفاقاتی که ممکن است در ادامه آن حادث و یا کشف شود، نتیجه‌ی قضایی و یا حکم محتمل دو صورت بیش‌تر نخواهد داشت. که در هر دو با توجه به تحلیل حقوقی قضیه، محکومیت محمود به قصاص منتفی است.
۱۳۸۵/۱۱/۱۸
والنتاینی برای "نوشتن با دوربین"
دلم می‌خواهد این مطلب به دست آقای گلستان برسد، دوست دارم بداند در ایران طلبه‌ای هست که کتاب ـ گفتگوی ـ وی را در این روزگار عسرت نشر و کتابت دوست دارد و بارها خوانده است
۱۳۸۵/۰۹/۰۲

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام