کتاب نیوز  شناسنامه

این لیست چمران

مهدی نوری

 

 

شهید مصطفی چمران نه پیاده‌روی بی‌خیال، که بسان دونده‌‌ای بی‌صبر بود. او در عین حال که یک دانشمند مطرح در رشته‌ی فیزیک پلاسمای دانشگاه‌های آمریکا بود، یک چریک تمام عیار لبنانی هم بود، یک دولتمرد انقلابی برای کشورش هم شد و تا روز آخر یک همسر عاشق‌پیشه هم ماند. ضرب و تقسیم و حساب و کتاب این همه و خیلی از این یکان‌های دیگر، به شماره‌های کیبورد حافظه‌ی ما هم حل معادله سه چهار مجهولی است. فعلا آمار و اطلاعات این چند تا کتاب خوب را داشته باشید! اگر اهل نرم‌افزارهای مولتی‌مدیا هم هستید، این لوح فشرده‌ی " قدر مرد" را هم که نرم‌افزار جامع اندیشه زندگی آقای دکتر وزیر و چریک و معلم و مجنون را از کف ندهید.

 

 

 

عنوان کتاب : چمران به روایت همسر شهید

ناشر :روایت فتح

نویسنده : حبیبه جعفریان

تورق: خانم جعفریان با کارهای مینی مال روایت فتح، چهره‌ی شناخته‌ شده‌ای دارند. هرچند این روزها که در عرصه مطبوعات جوهر قلم به رخ می‌کشند مثل سابق نباشند، ولی خاطره یادداشت‌های کوتاه جنگی‌شان هنوز برای خیلی‌ها نوستالژی قشنگی دارد.

خوانندگان در کتاب حاضر با زندگی و احوال مصطفی چمران از زبان همسر لبنانی آن شهید ـ غاده جابر ـ آشنا می‌شوند. وی از زمان آشنایی‌اش با شهید چمران در  لبنان، چگونگی ازدواج‌شان، اتفاقات تلخ و شیرین در زندگی مشترک، ابعاد گوناگون زندگی علمی, سیاسی, هنری, فکری و اجتماعی چمران و نهایتا شهادت ایشان سخن می‌گوید. کتاب با عکس یک تابلوی نقاشی از شهید چمران و عکس‌هایی از او در مراحل مختلف مبارزه در لبنان و ایران به پایان می‌رسد.

 

 

عنوان کتاب:خدا بود و دیگر هیچ نبود

ناشر : بنیاد فرهنگی شهید چمران

نویسنده : مصطفی  چمران

تورق: در کتاب حاضر مجموعه‌ای از یادداشت‌های تاریخ‌دار دکتر چمران مربوط به سه مرحله از زندگی وی ـ دوران تحصیل در آمریکا و دوران مبارزه در لبنان و ایران ـ به همت برادرش مهدی چمران گردآوری و به ترتیب زمانی تنظیم و چاپ شده است. این مطالب اغلب دغدغه‌ها و اندیشه‌های شهید چمران را در برهه‌های مختلف منعکس می‌سازد. کتاب شامل 62 یادداشت عمدتا کوتاه است که با پیامی  خطاب به مردم ایران به پایان می‌رسد. نمایه اسامی، تصویر برخی یادداشت‌ها و عکس‌هایی از چریک نابغه پایان بخش کتاب است.

 

 

عنوان کتاب:شهید سرافراز دکتر مصطفی چمران

ناشر: مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات

نویسنده: نامشخص!

تورق: در یازدهمین کتاب از مجموعه "یاران امام به روایت اسناد ساواک" که به اهتمام مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات منتشر می‌شود، کلیه گزارش‌ها و  مکاتباتی که در پرونده ساواک شهید مصطفی چمران وجود داشته، به چاپ رسیده است. کتاب با زندگی‌نامه کوتاه شهید چمران آغاز می‌شود: دوران کودکی، ورود به دانشگاه، تحصیل در امریکا، فعالیت‌های سیاسی درآمریکا، آموزش‌های نظامی در مصر، هجرت به لبنان، شکل‌گیری  تشکل‌های سیاسی ـ نظامی شیعیان، آغاز درگیری‌های داخلی،  فقدان امام موسی صدر،  پیروزی انقلاب اسلامی، در کردستان، در وزارت دفاع، نماینده مردم تهران در شورای عالی دفاع، تشکیل ستاد جنگ‌های نامنظم، پیروزی سوسنگرد،  دیدار با امام و شهادت در خرداد سال 1360 .

در این کتاب تصویر سند در  کنار متن حروف‌چینی شده آن به طبع رسیده همچنین بسیاری از اسناد با توضیحاتی در زیرنویس همراه است. این مطالب با نمایه اسامی و عکس‌هایی از شهید چمران  به پایان می‌رسد.

 

 

عنوان کتاب: علی زیباترین سروده‌ی هستی

ناشر :دفتر نشر فرهنگ اسلامی

نویسنده: مصطفی چمران 

تورق: کتاب حاضر که باز هم به همت برادر بزرگوار این شهید سر فراز تدوین شده است شامل دست نوشته‌ها و سه سخنرانی از شهید دکتر مصطفی چمران درباره امام علی (ع) است. عناوین سخنرانی‌ها عبارت‌اند از":ذکر خدا و  عدالت علی", "از حکومت علی تا مهدی موعود" و "امام علی تجلی عدل خدا".

 

 

عنوان کتاب: کردستان

ناشر :دفتر نشر فرهنگ اسلامی

نویسنده : مصطفی چمران

تورق: این کتاب حاوی یادداشت‌ها و سخنرانی‌های دکتر چمران درباره کردستان است که از سه گونه دست‌نوشته و سخنرانی تشکیل یافته است. بخش عمده و مهم کتاب نوشته‌های اصلی شهید چمران درباره حوادث شهر بحران‌زده‌ی پاوه است که خود به رشته تحریر درآورده اما ناتمام مانده است. تحلیلی از آغاز حوادث کردستان ـ براساس طرز تفکر مادی‌گرانه استعمارگران  و حرکت و فرمان انقلابی امام خمینی (ره) مبنی بر خنثی سازی اقدامات عناصر خودفروخته و نفوذی دشمن  است. این فصل "پاوه, فرمان تاریخی امام (ره) و سرآغاز نجات کردستان" نام گرفته است. بخش دوم مطالب کتاب مشتمل بر برخی سخنرانی‌های شهید چمران در  زمان و مکان‌های مختلف در خصوص مسائل کردستان است. و بخش سوم نیز گزیده مطالبی از دست نوشته‌های پراکنده و گوناگون آن شهید در ارتباط با مسئله کردستان است. عناوین مطالب دو بخش اخیر عبارت‌اند از: "مسلح کردن فئودال‌ها در کردستان"،  "حادثه قارنه"، "پیرامون خودمختاری در کردستان".

 

 

عنوان کتاب: مجاهد هنرمند

ناشر :دفاع

نویسنده: مهدی مطهرنیا

تورق: در فصل اول کتاب با عنوان "چمران, انسان کمال‌گرا" ابتدا بر پایه روان‌شناسی شخصیت‌، زندگی و سرگذشت دکتر چمران تحلیل و بررسی می‌شود. در  فصل دوم این کتاب 164 صفحه‌ای با عنوان "چمران بینش اعتقادی و سیاسی"، بعد فکری و ابعاد  مختلف بینش اعتقادی و سیاسی آقا مصطفی با تکیه بر آثار و نوشته‌های  ایشان بررسی و ارزیابی شده است.

 

 

عنوان کتاب: مجموعه بینش و نیایش

ناشر : نشر فرهنگ اسلامی

نویسنده : مصطفی چمران

تورق: یک مقاله و متن یک سخنرانی و گزیده‌ای از راز و نیازهای عاشقانه دکتر مصطفی چمران است. از جمله نیایش‌های همیشه خواندنی و پر سوز این سردار رشید آخرین یادداشت مناجاتی اوست که لحظاتی قبل از شهادت در ماشین نوشته‌اند. او در این یادداشت از تک تک اعضا و جوارح خود عذرخواهی کرده و حلالیت می‌طلبد و به آنها مژده می‌دهد که تا لحظاتی دیگر به آرامشی ابدی می‌رسند. البته لازم به ذکر است که اخیرا کتاب جدیدی به نام "نیایش" هم منتشر شده است که تمام نیایش‌های عارفانه آقای دکتر را در بر می‌گیرد.

 

 

 

عنوان کتاب :یادگاران (کتاب چمران)

ناشر :روایت فتح

نویسنده :رسولی‌فر - رهی

تورق: در این کتاب از مجموعه "یادگاران" یکصد خاطره کوتاه درباره زندگی، روحیات، عقاید، مبارزه و شهادت شهید مصطفی چمران گردآوری و در قالب عبارات و جملات کوتاه بازنویسی شده است. راویان خاطرات مشخص نیستند، اما چون از  دوران نوجوانی تا شهادت او را در بر می‌گیرند می‌شود حدس زد نزدیکان و همرزمان وی خاطرات را روایت کرده باشند.

۱۳۸۶/۰۳/۳۱
 مطالب مرتبط 
یک لیست برای تهران بیست و چهار
"این لیست" حضرت زهرا سلام الله علیها
این لیست مشروطیت
این‌لیست حضرت روح‌الله
این‌لیست‌‌نمایشگاه21
این‌لیست امام‌در‌حصار
این‌لیست"ماه"‌ترین‌ماه
این لیست "عین.صاد"
این لیست سیدالشهدا علیه صلوات‌المصلین
این لیست "امام رئوف"
"این‌لیست"حضرت‌حجت‌عج
این لیست امیرالمومنین‌ علیه صلوات‌المصلین
"این لیست" گوهرشاد
این لیست؛ بر روی وب منتشر شد

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ
 این لیست 
یک لیست برای تهران بیست و چهار
"آتش به اختیار" بایرامی؛ "جانستان کابلستان" امیرخانی؛ "تهران در بعدازظهر" مستور؛ "دو تخم مرغ در مه" شکیبا؛ "غلاغه به خونه‌ش نرسید" زرویی نصرآباد؛ "خاطرات من از استاد شهید مطهری" دوانی؛ "پایان دفاع؛ آغاز بازسازی" هاشمی رفسنجانی و "اقلیم خاطرات" فاطمه ‌طباطبایی...
۱۳۹۰/۰۲/۱۸
"این لیست" حضرت زهرا سلام الله علیها
این چند کتاب را لیست کردیم تا اگر کسی خواست، قصه نامکرر آن بانو و غصه‌ی ابدی آن حق مغصوب را بخواند؛ راحت‌تر بیابد. بر ذیل هر کتاب هم چند خطی به توضیح نوشتیم تا شاید به انتخابتان کمکی کرده باشیم.
۱۳۸۸/۰۳/۰۷
این لیست مشروطیت
سال‌های سال است که در میانه‌ی این ماه گرم، اندیشمندان ایرانی درباره‌ی "کلمه‌ی حقی که مراد باطل یافت" به اقتراح می‌نشینند. در این بین عده‌ای هنوز هم برای برنج بریتانیایی سفره پهن می‌کنند و معدودی، روضه‌خوان بر دار شدن شرع مقدس می‌شوند، اما...
۱۳۸۷/۰۵/۱۷
این‌لیست حضرت روح‌الله
جامه‌ی زهد و ریا کَندم و بر تن کردم / خرقه‌ی پیـر خراباتى و هشیار شدم؛ واعظ شهر که از پند خود آزارم داد / از دم رند مـى‏آلوده مددکار شدم؛ بگذارید که از بتکده یادى بکنم / من که با دستِ بت میکده، بیدار شدم...
۱۳۸۷/۰۳/۱۴
این‌لیست‌‌نمایشگاه21
در راه خدا می‌توان خیلی کارها کرد، هدیه دادن کتاب به دوستی قدیمی یا تنظیم پایان‌نامه و مقاله‌ای که مدت‌هاست موعدش سرآمده یا تهیه‌ی لیستی برای خرید. و اینچنین بود که ما هم برای خدا! بیست و یک عنوان از میان بهترین‌های امسال پیشنهاد کرده‌ایم.
۱۳۸۷/۰۲/۱۴
این‌لیست امام‌در‌حصار
این لیست یکی از سخت‌ترین و تأثرانگیزترین فهرست‌های کتابشناسی‌ ماست. سختی و تأثری که بی‌تردید نشان از کم‌کاری شیعیان درباره‌ی امام یازدهمشان است. در حین آماده‌سازی این لیست، آنچه بیشتر نمود داشت، نبود کتاب‌شناسی تخصصی و البته کتاب‌های چشم‌گیر به زبان فارسی بود.
۱۳۸۷/۰۱/۲۷
این‌لیست"ماه"‌ترین‌ماه
اگر از میان دوازده پسر رشید یعقوب نبی یکی یوسف شد، در بین ماه‌های دوازده‌گانه خدای کریم هم یکی به پایه‌ی رمضان‌الکریم رسیده است. ماهی که یوسف ماه‌های قمری خداست. راستی! یوسف را به چه می‌شناسید؟ جمال، کرامت یا عزیزی و پادشاهی!
۱۳۸۶/۰۶/۲۷
این لیست "عین.صاد"
روزهای ملتهب روشنفکری دهه‌ی چهل و پنجاه، شاهد نام رمزآلود یک منتقد ادبی قهّار بود که با چهره‌ا‌ی ناشناس، در نقش انسانی دین‌مدار، چاه چپ‌گرایی را از راه دین‌باوری تمیز می‌داد.
۱۳۸۶/۰۴/۲۰
این لیست چمران
او در عین حال که یک دانشمند مطرح در رشته‌ی فیزیک پلاسمای دانشگاه‌های آمریکا بود، یک چریک تمام عیار لبنانی هم بود، یک دولتمرد انقلابی برای کشورش هم شد و تا روز آخر یک همسر عاشق‌پیشه هم ماند.
۱۳۸۶/۰۴/۰۲
این لیست سیدالشهدا علیه صلوات‌المصلین
این قافله، قافله‌ی عشق است و این راه، راه تاریخ است و هر بامداد این بانگ از آسمان می‌رسد که: الرحیل، الرحیل. و بدان که سینه‌ی تو نیز آسمانی لایتناهی است با قلبی که در آن، چشمه‌ی خورشید می‌جوشد و گوش کن که چه خوش ترنمی دارد در تپیدن: حسین، حسین، حسین...
۱۳۸۵/۱۱/۰۳
این لیست "امام رئوف"
یازدهمین روز از یازدهمین ماه قمری، سالروز تولد "خورشید" است. خورشید همه‌ی خورشیدها، حضرت شمس الشموس ابوالحسن علی بن موسی الرضا المرتضی علیه آلاف التحیة و الثناء.
۱۳۸۵/۰۹/۱۱
"این‌لیست"حضرت‌حجت‌عج
چند روز بعد و درست در شب استقرار ماه، در تخت جبروتی آسمان زمین ما، موعد میلاد مردی خواهد رسید که از همه کس به این دو نفر شبیه‌تر است. "او" پیر جوان منتظری است، که هزار و صد و هفده سال از تولدش می‌گذرد
۱۳۸۵/۰۶/۱۴
این لیست امیرالمومنین‌ علیه صلوات‌المصلین
...در این که همه این اشعار از حضرت امیر؛ انشاد شده باشد اختلافاتی هست؛ ولی بسیاری از اشعار این کتاب بدون شک از ایشان است. قابل توجه کسانی که برای ساختن شعر و تواشیح، له‌له می‌زنند.
۱۳۸۵/۰۵/۱۶
"این لیست" گوهرشاد
غیوران ارض طوس در دفاع از تمامیت عفاف، در مسجدی گرد آمدند که نام یکی از عفیف‌ترین زنان ایرانی را برخود دارد. این لیست منتخب برترین آثار مرتبط با واقعه گوهرشاد است:
۱۳۸۵/۰۴/۲۱

بایگانی
امکان محکومیت زندان برای برنده جایزه «بوکر»
فرهنگ ریشه‌شناختی زبان فارسی
فانوس دریایی؛ برنده جایزه بوکر در ایران
انتشار "دنیای آشنا"ی برنده پولیتزر
جایزه ادینبورگ برای «در پرتو آن‌چه می‌دانیم»
فراخوان دومین جایزه «داستان تهران»
نامزدهای نهایی جایزه پروین اعتصامی معرفی شدند
آخرین مهلت ارسال اثر، به جشنواره ادبی تکنیکی‌ترین رمان سال 93
نامزدهای نهایی جایزه 25 هزار یورویی فرانک اوکانر
جایزه ادبی پروین، نامزدهای بخش «ترجمه» را معرفی کرد
برنامه "با من بخوان" «موسسه تاریخ ادبیات کودکان» نامزد جایزه آساهی شد
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) فراخوان داد
فراخوان کتاب سال، برای سی و سومین دوره
برندگان پولیتزر 2015


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام