کتاب نیوز  شناسنامه

مستند جلال در شبکه دو

همزمان با چهلمین سالگرد درگذشت جلال آل احمد نویسنده مشهور معاصر، مستندی از زندگی آثار و اندیشه‌های او از شبکه دو سیما پخش می‌شود. 
  
به گزارش کتاب‌نیوز به نقل از پایگاه خبری شبکه دو، «مستند جلال آل‌احمد» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی پریسا عشقی و به سفارش گروه ادب و هنر شبکه دو سیما، روایتی بکر از زندگی جلال را به تصویر می‌کشد.

بنا به گفته پریسا عشقی، زندگی جلال از تمام زوایا و ابعاد آن مورد بررسی قرار گرفته است. دراین مستند خانه پدری و محل کودکی جلال در پاچنار، خانه‌ای که جلال و سیمین دانشور در آن زندگی می‌کرده اند، خانه ای که جلال در آن فوت کرد در اسالم و محل دفن او در قبرستان فیروز آباد شهرری به تصویر کشیده شده است.

یکی از لوکیشن‌های جالب توجه این مستند، نشان دادن مدرسه‌ای که جلال سال‌ها در آن تدریس می‌کرد و رمان معروف مدیر مدرسه را بر اساس این مدرسه و آن دوران نوشته است، است. این مدرسه در حال حاضر در میدان تجریش تهران و به نام خود جلال آل‌احمد وجود دارد.

بخش اصلی این مستند مصاحبه و گفت و گو با دوستان و نزدیکان جلال است. مصاحبه با خواهرزاده جلال و نویسندگانی چون غلامرضا امامی، رضا سید حسینی، دکتر صنعتی، بهمن شعله‌ور‌ و دکتر علی اصغر خبره‌زاده در این مستند به معرفی جلال آل‌احمد می‌پردازند.

مستند «جلال آل‌احمد» در حال حاضر در مراحل پایانی تدوین است که در نهایت در 70 دقیقه آماده پخش از شبکه دو سیما می‌شود. عوامل این مستند عبارتند از: نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: پریسا عشقی، کارشناس : علی دهباشی،‌ تصویربردار: محمد فروغی و صدابردار: سیاوش نیک آئین.

 

۱۳۸۷/۰۴/۲۵
 مطالب مرتبط 
جلال آل احمد "فیلم" می‌شود

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ
 برگزیده آثار 
مدیر مدرسه
داستان با ورود پرخاشگرانه مدیر به اتاق رئیس فرهنگ آغاز می‌شود. آل احمد از اولین صحنه‌ها پرورش شخصیت قهرمان داستان را شروع کرده است. مدیر که ارزشی در دور و بر خود و کار خود نمی‌بیند، کلافه، عصبانی و بیگانه است؛ بیگانگی نسبت به واقعیتی که آرزوهای او را تاب نمی‌آورد، او را به عصیانی نیهیلیستی می‌کشاند.
سه تار
تمامی داستان‌ها از موضوع‌های ساده‌ای برداشت شده‌اند که همه روزه در زندگی عادی با آنها مواجه می‌شویم. آنچه در بطن داستان‌های کتاب قرار دارد، فکر «شکست» است
زن زیادی
زن سرافکنده و عاصی، به خانه پدری بازگشته و روزهای شوهرداری را به یاد می‌آورد. این یادها، از طریق درهم آمیختن خاطرات، آرزوها و حسرت‌ها، وجوه گوناگون زجر چندگانه‌ای را مجسم می‌کند که در جامعه‌ی پدرسالار بر زنان تحمیل می‌شود.
دید و بازدید
از آنجا که این اثر، نخستین اثر داستانی اوست لازم است اندکی درباره‌اش تأمل شود، به دو دلیل: یکی برای نشان دادن دوران شکل‌گیری اندیشه‌های اجتماعی جلال، یعنی بحث محتوایی، دوم، به منظور بررسی نثر انتقادی او و ناپختگی آن.

پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام