کتاب نیوز  شناسنامه
 » دیگران

 

 •   کانون ادبیات ایران
 •   انجمن قلم ایران

                                                          ادامه 

 •  

   

 •                                                        ادامه 

 •  

 •                                                         ادامه 

   

  بایگانی  
  هنر هیتلر به روایت امانوئل اشمیت
  هیتلر نقاش و هیتلر جنگ‌افروز، دو چهره‌ای است که اشمیت در دو روایت موازی از هیتلر ترسیم می‌کند و رمان، البته در پی آن نیست که طبق داوری‌های مرسوم در نهایت شخص آدولف هیتلر را به‌عنوان یگانه مقصر فجایع جنگ‌جهانی دوم معرفی کند و پای میز محاکمه بکشاند. رمان، نه محاکمه هیتلر است و نه تبرئه او.
  ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  فردوسی‌پور، سرقت ادبی و چشمه‌‌ی کپی‌رایت!
  اگرچه سایمون کوپر نویسنده «فوتبال علیه دشمن» در خصوص سرقت کتابش از سوی نشر چشمه یادداشت مفصلی برای فاینانشیال تایمز نوشته اما روابط عمومی این انتشارات اعلام کرده که در ایران کپی‌رایت نداریم؛ که حالا رعایت هم بشود!
  ۱۳۹۰/۰۸/۰۷
  پرچم های قدیمی روی ساختمانهای جدید/ آدام میچنیک
  آن سالها را می‌توان نقطه اوج شکوفایی ادبیات لهستان در دوران جنگ سرد خطاب کرد که در فضایی با سانسور کمونیستی به خوبی توانست آثاری از مقاومت مردم این کشور در مقابل هیتلر نازی و کمونیست‌ها ارائه کند. مثل کارهای چشلاو میلوسز برنده جایزه نوبل ادبیات بخاطر شعرهایش از مقاومت مردم لهستان در برابر نازی‌ها.
  ۱۳۹۰/۰۴/۰۱
  تاریخ فرهنگی؛ رویکردی بین‌رشته‌ای
  آنچه در گذشته در کانون مطالعه مورخان بود، یعنی تاریخ از بالا یا تاریخ نظامی و سیاسی، در حاشیه قرار گرفت و نوعی چرخش نظری در بین مورخان و نوعی چرخش تاریخی در بین نظریه‌پردازان اجتماعی روی داد که براساس آن فرهنگ نقش تعیین کننده‌ای یافت... می‌توان گفت تاریخ فرهنگی نوعی شیوه تحلیل یا رویکرد خاص به جامعه معاصر و تاریخِ توجه به اجزای فرهنگ است.
  ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  تاریک و روشن زندگی پرنسس دایانا / مونیکا علی
  بیشترین انتقاد به این رمان، حول توجه و تمرکز روی شایعاتی است که درباره دایانا گفته شده است. چگونه می توان درباره‌ی زنی که چند روز قبل از ازدواج پسرش به طرز غم انگیزی کشته می‌شود؛ این همه سیاه‌نمایی کرد... راننده کاملا هوشیار بوده و هیچگونه مواد الکلی مصرف نکرده بود؛ به عبارتی تصادف با نقشه‌ی قبلی طراحی شده بود.
  ۱۳۹۰/۰۱/۲۲
  جنگ اشتباه / بینگ وست
  مگر مقامات آمریکایی به تجربیات و نوشته‌های آرشیوی پنتاگون دسترسی ندارند که جنگی اشتباه را همچنان اصرار دارند در افغانستان و عراق ادامه دهند و اصلاً اینکه آیا قصدشان از حضور در این کشور مبارزه با طالبان و القاعده است و اگر چنین است؛ چرا از استراتژی‌های جنگی مرتبط استفاده نمی‌کنند.
  ۱۳۸۹/۱۲/۱۷
  حالا کنجکاو شده‌ام / کازوئو ایشی‌گورو
  نگران آینده صنعت کتاب هستم. کتابفروشی‌ها خیلی سریع دارند محو می‌شوند. دیگر پاتوقی وجود ندارد... همیشه سعی می‌کنم چیزی بنویسم که نشود آن را فیلم کرد... باید به چیزهایی فکر کنم که فیلم قادر به نشان دادن آن نیست و قدرت رمان را نشان می‌دهد...
  ۱۳۸۹/۱۱/۲۶
  دوران طلایی علوم عربی / محمد حسنلو
  "ابن رشد" تنها فیلسوف مسلمانی است که تصویرش در نقاشی رافائل روی دیوارهای کلیسای واتیکان و در کنار فیلسوفان بزرگ دنیا آمده است... "ابن هیثم" هفت قرن قبل از رنسانس" جبر" را اختراع کرد که در آن زمان پایه‌ی تمام علوم ریاضی محسوب می‌شد...
  ۱۳۸۹/۱۰/۲۳
  چاپهای تبلیغات/کالین مور
  در پوسترهایی که انگلیسی ها با هدف مخاطب آمریکایی تهیه کرده بودند با حروف درشت نوشته می شد که "کمک کنید وطن اصلی و پرچم قدیمی حفظ شود" ... وقتی سیاست متولد شد؛ تبلیغات نیز به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از آن ظهور پیدا کرد...
  ۱۳۸۹/۰۹/۲۱
  دفتر بازگشت به وطن
  شاعران قاره سیاه ثابت کردند که ادبیات و تاریخ را نباید دو مقوله‌ی جدا از هم محسوب کرد؛ چرا که با نوشته‌هایشان هم با خود استعمارگران و هم با فرهنگ وارداتی آنها مبارزه کردند... استعمارگران علاوه بر ثروتهای مادی مردم قاره سیاه در حال دزدیدن معنویات آنها نیز هستند.
  ۱۳۸۹/۰۸/۰۸
  هویت‌های مرموز و نویسندگان مشهور
  ادیسه وقتی بعد از سالها دوری از خانواده به وطن باز می‌گردد؛ آنقدر تغییر چهره داده است که تنها سگ خانگی‌اش او را می‌شناسد... دختری جوان عاشق کشیشی به نام «پدر آمبروسیو» می‌شود و با توجه به محدودیت‌های کلیسا مجبور به تغییر چهره می‌‌شود...
  ۱۳۸۹/۰۷/۱۹
  درباره‌نامزدهای من‌بوکر41
  اولیور بچه یکی از بازماندگان انقلاب فرانسه است و طوطی پسر یک انگلیسی مطبوعاتچی است که آرزویش هنر و هنرمندی است ولی به عنوان یک خدمتکار در آمریکای تازه تاسیس مشغول کار می‌شود... رمان دونوگو برگرفته از داستان حقیقی الیزابت فریتزل است که توسط پدرش در اتریش زندانی و باردار شد... درانتهای داستان به مشروعیت دولت اسرائیل می‌رسند...
  ۱۳۸۹/۰۶/۲۱
  ایران و سیا: بازبینی سقوط مصدق/ داریوش بایندور
  با خواندن کتاب بایندور و در کنار آن تاریخچه سازمان سیا و همچنین خاطرات «روزولت» به این مسئله پی می‌بریم که در سرنگونی مصدق شاه 34 ساله تقریباً هیچ کاره بوده است... انگیزه کودتا برای دولت انگلیس حمایت از شرکت نفتی انگلیسی بریتیش پترولیوم بود و در این میان شاه و هیچ فرد دیگری اهمیتی نداشتند.
  ۱۳۸۹/۰۶/۰۹
  چگونه کتاب‌های جدید را مطالعه کنیم
  وی خالق و تهیه کننده برنامه‌ای با عنوان باشگاه تلویزیونی کتاب «جودی و ریچارد» است که از زمان شروع در سال 2004 به بررسی و نقد کتاب‌های برتر سال بریتانیا می‌پردازد... کتاب‌فروشی‌ها معمولاً به عنوان افراد غریبه می‌توانند منابع مورد اعتمادی باشند
  ۱۳۸۹/۰۵/۱۸
  اسرائیل، بیائید درباره‌ی آن "صحبت" کنیم!
  اولین دروغ این است که رژیم اسرائیل در واکنش به کشتار دسته جمعی یهودیان در جنگ جهانی دوم ایجاد شد... خاویر سولانا، رئیس سابق اتحادیه اروپا، اسرائیل را کشور قرن 21 اتحادیه اروپا خطاب کرد؛ ولی وقتی فلسطینی‌ها دولت خود را به طور قانونی انتخاب کردند، اسرائیل را به حمله به نوار غزه تشویق کردند.
  ۱۳۸۹/۰۵/۰۹
  جهان پسا آمریکایی / فرید زکریا
  آمریکا اگر می‌خواهد باز هم بازیگر اصلی معادلات جهانی باشد نباید به زبان تهدید رفتار کند؛ بلکه در واقع باید با توجه به اهمیت کشورهای دیگر در ساختن نظم آینده‌ی جهان و همدلی با آنها، این بار نقش برادر بزرگتر را بر عهده بگیرد... با بردن تنش‌های موجود به افراطی‌ترین سطح خود، آن هم از طریق نظامی کردن مستقیم سیاست، عملا از این تعارضات سیاست‌زدایی شود.
  ۱۳۸۹/۰۵/۰۳
  کتابخوانی با چشم‌بسته/ محمد حسنلو
  افت انتشار کتاب‌های چاپی از 29درصد به 17 درصد نشان‌دهنده این است که بیشتر مخاطبان کتب صوتی ـ جوانان و نوجوانان ـ ترجیح می دهند تنها کتاب‌های درسی خود را از نسخه مکتوب بخوانند و کتاب‌های داستان را دیگری برایشان بخواند... کنگره تصویب کرد‌‌ کتاب‌های صوتی به "رایگان" برای شهروند‌‌ان نابینا ارسال شود‌‌.
  ۱۳۸۹/۰۴/۱۷
  20کتاب ‌ماندگار ادبیات‌ کودک و نوجوان
  داستان کتاب درباره‌ی پسری است که هرگز بزرگ نمی‌شود و در یک سری ماجراهای افسانه‌ای همراه دوستان خود به جزیره‌ای واقع در سرزمین عجایب سفر می‌کنند... کتاب داستان بازدید از یک کارخانه شکلات سازی تخیلی را روایت می‌کند.
  ۱۳۸۹/۰۳/۰۳
  عبور از گذرگاه ماندلبام / کای برد
  اولین حصار از نوع اسرائیلی بین سرزمین‌های اشغالی و اردن... "برد" نوجوانی آمریکایی است که بیشتر سالهای زندگی خود را در میان مسلمانان زندگی کرده است... یهودی‌ها بیشتر از "زندگی با صلح"، به "بیرون کردن" تمام فلسطینی‌ها از سرزمین اجدادی‌شان فکر می‌کنند.
  ۱۳۸۹/۰۲/۱۴
  چهل قانون عشق / الیف شفق
  قوانین عشقی که شفق با استناد به زندگی شمس و مولانا و زندگی گذشته‌ی خودش برای مخاطب امروزی تهیه کرده است؛ می تواند در هر لحظه از زندگی هر انسانی از هر نوع و زمانی به حقیقت بپیوندد.
  ۱۳۸۸/۱۲/۲۲
  پیشنهاد نیوزویک برای کتابخانه‌‌ی شما
  کلینتون معتقد است کسی که می‌خواهد کشاورزی را امروز نجات دهد، باید حتماً کتاب "اغتشاش در آمریکا" را بخواند... آیا اتوماسیون انسانی رویای گوسفند برقی را در سر دارد؟... نگاهی فلسفی به ظهور آشوبگری در فوتبال انگلیس و ریشه‌داشتن خشونت بی‌معنی در بی‌عدالتی فرهنگی... در سنت تالکین، داستان مبارزه‌ پنج کودک انگلیسی و یک بزرگسال اسرارآمیز با شر، اوج قدرت یک داستان فانتزی کودکانه هستند.
  ۱۳۸۸/۱۱/۰۱
  کمک‌های بین المللی به فلسطین بعد از اسلو / آنا لی مور
  توافقنامه‌ی اسلو نخستین رابطه‌ی مستقیم فلسطینیان با مقامات رژیم صهیونیستی است... حدود 8 میلیارد دلار کمک‌های بین المللی به سرزمین های اشغالی ارسال شده است... ریشه بسیاری از شکاف ها و اختلافات گروههای فلسطینی را می‌توان در اعطای کمک‌های مالی بین المللی در حمایت از گروه فتح و مقامات آن جستجو کرد.
  ۱۳۸۸/۱۰/۱۴
  دروازه‌ای برپله‌ها/لوری‌مور
  سارا و ادوارد دختری دورگه را به فرزندی می‌پذیرند و تقریبا بلافاصله او را به دامان تسی می‌گذارند تا بزرگش کند... برای فرزندش هر روز از رستوران غذا می‌فرستد تا نشان دهد به فکر اوست، ولی به تسی گفته در مواقع اضطراری با 911 تماس بگیرد و نه شماره‌تلفن شخصی او... این روزها پذیرفتن بچه‌ای بی‌سرپرست به فرزندی مد شده است،
  ۱۳۸۸/۰۹/۱۸
  جنگهای بی‌فرهنگی و مسلمانان/استیون سالیتا
  تمام مردم جهان نوعی شرارت را به یدک می‌کشند؛ مثلاً ایتالیایی‌ها مافیایی، آسیایی‌ها حیله گر، سیاه پوستان بی‌فرهنگ و مردم آمریکای لاتین خریدار و فروشنده مواد مخدر معرفی می‌شوند که شخصیت آمریکایی باید با تمام این گروهها مبارزه کند و افراد مظلوم را نجات دهد.
  ۱۳۸۸/۰۹/۰۸
  نامه‌های ونسان ونگوک
  او دوست داشت تابلوهایش تاثیر‌ مستقیم و قوی چاپ‌نقش‌های رنگی ژاپنی را داشته باشند که بسیار تحسینشان می‌کرد... در این نامه‌ها رسالتی که نقاش در خود احساس می‌کرده، تلاش‌ها و کام‌یابی‌ها، تنهایی غم‌بار و آرزوی داشتن هم‌صحبتی همدل به خوبی آشکار است.
  ۱۳۸۸/۰۸/۱۶
  در جستجوی القاعده / بروس رایدل
  آمریکا هم اکنون همپیمانان بسیاری در میان کشورهای اسلامی دارد.. آمریکا باید برای حل مسئله‌ی تروریسم جهانی به حل مناقشه فلسطین بپردازد... در عوض آمریکا در پاکستان بیشتر از دولت‌های دیکتاتور برای سرکوب جنبش‌های مردمی و به قول آنها افراطی حمایت کرده است.
  ۱۳۸۸/۰۸/۰۲
  دزدی خبری در قرن21 / دیوید ادواردز
  جریان صحیحی از آنچه که دروغ‌های روزنامه‌ها و شبکه‌هایی مثل گاردین، ایندیپندنت، ابزرور، بی بی سی، سی ان ان و ... در قبل و بعد جنگ می‌گفتند را تفسیر و علل آن دروغ‌ها را اطلاع رسانی می‌کردند... آنها درصدد جستجوی چگونگی و چرایی انطباق و همسویی رسانه با قدرت برآمده‌اند... این شبکه در قبال کشورهای جهان سوم از روش "توپخانه خبری" استفاده می‌کند.
  ۱۳۸۸/۰۷/۱۵
  قلم‌ها و شمشیرها / ماردا دانسکی
  دانسکی نمایش جزئی و تفسیری کامل از روند گزارش رسانه‌های آمریکایی در سانسور و اطلاع رسانی ناقص ارائه می‌دهد و می‌نویسد این رسانه‌ها مسائل روز فلسطین را مثل نقش آمریکا در روند صلح، اردوگاه‌های مهاجران فلسطینی و شهرک‌های یهودی نشین را به گونه‌ای دیگر برای مخاطب عام غربی توضیح می‌دهند.
  ۱۳۸۸/۰۷/۰۲
  تخیلات جنسی مردان غربی / ریچارد برنشتاین
  دیگر هیچ خواننده‌ی غربی نمی‌تواند فرهنگ حرمسرا را تنها در تاریخ کشورهای شرقی جستجو کند. بلکه نمونه‌ی زنده آن را در همسایگی خود و در سالنها و کافه‌های تاریک و روشن شهر می‌تواند پیدا کند... تنها امری که این زنان را به ترک وطن خود وادار می‌کند بیکاری زنان شرقی و ثروت مردان غربی است.
  ۱۳۸۸/۰۵/۲۴
  همه چیز درباره‌ وبلاگ نویسی / اسکات روزنبرگ
  ما امروز به نوعی در "قرون وسطای وبلاگی" به سر می‌بریم... بار مسئولیت "روزنامه نگاری شهروندی" بر دوش وبلاگ است... بی شک مجموعه قواعد و اصول روزنامه نگاری _ دقت، اعتبار، قابل اطمینان بودن و صداقت داشتن با مخاطب _ مجموعه دستورات و نکاتی هستند که هر وبلاگ نویسی باید آن ها را سرلوحه کار خود قرار دهد.
  ۱۳۸۸/۰۵/۱۰
  خدا برگشته/ جان میشل ویت و آدریان وودریچ
  کلیساها هم از همان استراتژی تهاجمی "بازار آزاد" جهت رشد و توسعه‌ی دامنه‌ی فعالیت‌های خود بهره می‌گیرند... کلیسای کاتولیک فاقد مشروعیت لازم است. چرا که آنها با نازی‌ها و کمونیست‌ها ارتباط نزدیک داشتند و بعد از سالهای جنگ جهانی دوم نیز به تجارت روی آورده‌اند.
  ۱۳۸۸/۰۴/۱۶
  کتابخانه‌ی خصوصی هیتلر/ تیموتی ریبک
  هیتلر در جایی گفته است؛ در طول جنگ جهانی دوم هر شب یک کتاب می‌خوانده و در حقیقت تمام نیازهای خود را از این کتاب ها رفع می‌کرده است!... در این میان هر نوع کتابی از فلسفه، تاریخ، شعر و نمایشنامه گرفته تا رمانهای معروف دنیا یافت می‌شود... وی در این نامه‌ها خطاب به هیتلر نوشته: یهودیان برای آبهای اروپا مثل میکروب طاعون هستند که باید از دریاچه‌هایمان بیرون شوند و البته هنوز معلوم نیست چرا این نوشته‌ها را انگلیس و آمریکا اجرا کردند...
  ۱۳۸۸/۰۳/۲۷
  کسب سود حداکثر / ریچارد پوسنر
  در جریان رکود اقتصادی کشورهای غربی، باراک اوباما عوامل غیر عادی را مسئول ورشکستگی موسسات مالی و اعتباری عنوان و در سخنانی مهمترین علت آن را طوفان بی‌مسئولیتی و تصمیمات دولتمردان سابق آمریکایی را اعلام کرد.
  ۱۳۸۸/۰۳/۲۳
  جنگ‌های بخت‌آزمایی / متیو سوئینی
  مردم هر روز برای اینکه در جامعه بیشتر پذیرفته شوند، پول بیشتری جمع می‌کردند و انبار می‌کردند... دولت‌های آمریکا همواره از بنگاه‌های بخت آزمایی حمایت کرده و علاقه‌ی وافری نسبت به پولهای آن نشان داده‌اند؛ ولی همیشه ادعا می‌کنند که این پول‌ها (یعنی سرمایه‌های بادآورده‌ی مردمی) در راههایی مثل آموزش و خدمات عمومی هزینه می‌شود.
  ۱۳۸۸/۰۳/۱۰
  باد ما را با خود می‌برد / گری اسنایدر
  پیوندی عمیق بین انسان و طبیعت وجود دارد که ساده‌ترین توصیف آن عشق به سرزمین مادری یا وطن است... یک گذرگاه باریک کوهستانی به راستی که یک رحمت الهی است. بالا رفتن از یک راه مشخص خیلی بهتر و آسان‌تر از راه رفتن از میان علف‌های هرزه‌ی در هم پیچیده است.
  ۱۳۸۸/۰۲/۳۱
  چرخ و فلک زندگی / اندرو جی. چرلین
  جامعه شناس و استاد آمار دانشگاه جان هاپکینز آمریکا در این کتاب با عنوان "چرخ و فلک ازدواج"‌ با ارائه نتایج 20 سال مطالعه‌ی خود از ساختار خانواده در این کشور خبر می‌دهد... وزارت بهداشت آمریکا در سال 2005 میلادی از سوی دولت 100 میلیون دلار بودجه برای تبلیغ ازدواج دریافت کرد.
  ۱۳۸۸/۰۲/۱۲
  انیمیشن برای تحریف تاریخ کشتار / آری فولمن
  شاید از نظر اذهان عمومی حوادث سالهای 1982 جنوب لبنان در مقایسه با جنایت‌های اسرائیل در نوار غزه هیچ باشد؛ ولی همانطور که خبرنگار روزنامه‌ی واشنگتن پست می‌نویسد، شاید در سال 2036 فیلم‌سازی پیدا شود و جنایت‌های نوار غزه را انکار کند و بگوید حماس مرتکب این جنایت‌ها شده و آن وقت باید کتاب و فیلمی تحت عنوان "والتز با حماس" چاپ شود.
  ۱۳۸۸/۰۲/۰۵
  نویسنده‌ای در انتظار هیچ
  بیش از 15 هزار نامه‌ی "بکت" از سوی انتشارات دانشگاه کمبریج جمع آوری و در دسته‌های جداگانه‌ای منتشر شده است... بکت در این نامه‌ها چندان هم غمگین و افسرده به نظر نمی‌رسد و حتی می‌توان وی را شخصیتی طنز و صمیمی برای اطرافیان و مردم عادی خطاب کرد.
  ۱۳۸۸/۰۱/۲۴
  جنگ و سود / نگاهی به 10 کتاب جنگ
  کِلِی اولیور در کتابش به نام "زنان به عنوان ابزار جنگ: عراق، جنسیت و رسانه" رفتار‏‏های یک زن بمب‌گذار عراقی را با رفتار سرباز زن انگلیسی، لیندی انگلند - در زندان ابوغریب - مقایسه می‏‏کند... "جوزف ایی استیگ‌لیتز" برنده‌ی جایزه نوبل اقتصاد، در یک برآورد خوش‌بینانه ادعا کرده؛ ادامه اشغال عراق هر ماه بیش از 12 میلیارد دلار برای امریکا هزینه بردارد...
  ۱۳۸۸/۰۱/۲۳
  نام عملیات: هالیوود / دیوید روب
  "سیمسون" افسر 25 ساله‌ی ارتش امریکا که سالهای 2004 و 2005 میلادی را در عراق به سر برده در این‌ باره می‌گوید: حقیقت این است که در هیچ یک از فیلم‌های جنگی هالیوود نمی‌توان حتی قسمتی از یک روز جنگ واقعی را لمس کرد.
  ۱۳۸۸/۰۱/۰۷
  نامه‌هایی برای رییس‌جمهور
  هزاران تن از بچه‌های آمریکایی امیدها و آرزوهای خود را به صورت نامه‌هایی به باراک اوباما ارسال کرده‌اند... آقای اوبامای عزیز، خواهش می‌کنم کاری کنید که از آسمان به جای باران، آب نبات و شکلات ببارد و پدر من زودتر کاری پیدا کند!
  ۱۳۸۷/۱۲/۱۸
  لذت داشتن کتاب‌های قطور / آلکس بیم
  علم و اعتبار هر کسی با تعداد قفسه‌های کتابخانه‌ی شخصی‌اش سنجیده می‌شد. کتاب در آن زمان یک کالای روشنفکری و نشان دهنده‌ی عقل و شعور افراد بود... قطعات شعری شکسپر و ستون‌های بلندبالای کتاب‌های باستانی در نظر هر خواننده‌ای ارزشمند است؛ ولی شاید کمتر خواننده‌ای اقدام به خواندن کامل این کتاب‌ها کنند.
  ۱۳۸۷/۱۲/۱۲
  شما نمی‌توانید رییس جمهور شوید / مک‌آرتور
  به نظر من نیمی از آمریکایی ها دوست دارند رئیس جمهور شوند و می توانند رئیس جمهور شوند؛ ولی منظور از عنوان این کتاب این است که آنها نمی‌دانند نمی‌توانند اوضاع سیاسی و اجتماعی کشور را تغییر دهند. شما از اختیارات محدودی در این پست برخوردار هستید.
  ۱۳۸۷/۱۱/۳۰
  ایران هراسی یا آغاز دیپلماسی تعادل؟
  "توماس فینگار" یکی از مقامات ارشد سازمان جاسوسی آمریکا در گفتگو با روزنامه‌ی نیویورک تایمز: "با توجه به گزارش سازمان اطلاعات آمریکا درباره‌ی پرونده هسته‌ای ایران؛ هیچ یک از ادعاهای دولت‌های سابق درباره‌ی ساخت سلاح اتمی از سوی ایران صحت ندارد..."
  ۱۳۸۷/۱۱/۱۶
  نقشه‌ای برای حذف مردم / رجا شهاده
  سفرنامه‌ها ابزارهای جادویی هستند که امکانی برای قدم گذاشتن در راههای نرفته را پیش می‌آورند و کاری می‌کنند که پشت میزهایی غذا بخوریم که هیچ گاه پشت آن ننشسته‌ایم!... این سرزمین دره و مزارع سبز دارد؛ ولی مردمی نیز دارد که از سال‌ها پیش در آنجا زندگی می‌کنند و در این سفرنامه‌ها نادیده گرفته شده‌اند.
  ۱۳۸۷/۱۰/۲۹
  شعرهایی برای فلسطین/ رمی کنازی
  شاهدان زنده‌ای بودند بر این که فلسطین، پیراهن به پیراهن و تابلو به تابلو و نام به نام از عربی به عبری تبدیل می‌شود... اگر حتی آنها دیوار خود را بالاتر ببرند / از دستان ما بالاتر نخواهد بود ...
  ۱۳۸۷/۰۹/۰۶
  رویاهای پدر رئیس‌جمهور / باراک اوباما
  اوباما یکی از 3 سیاه پوستی بود که در مدرسه‌ی خصوصی "پوناهو" درس می‌خواند. در این مدرسه امریکایی است که باراک اولین تجربه‌ی خود از نژادپرستی را درک می‌کند. در همین سال، پدرش برای دیدار از خانواده به هاوایی می‌آید و این آخرین دیدار باراک و پدرش است.
  ۱۳۸۷/۰۸/۲۶
  دیپلماسی اجباری آقای رئیس‌جمهور/ دنیس راس
  آیا آنها واقعاً بر این باور هستند که ایران پرهزینه و پراهمیت‌ترین پروژه‌ی تاریخ چند هزار ساله‌ی خود را نادیده خواهد گرفت و یا اصلاً چرا باید این کار را انجام دهد؟ ...دیپلماسی "تغییر بازی" مستقیماً به جریان ایجاد دوباره‌ی هژمونی آمریکایی مربوط می‌شود.
  ۱۳۸۷/۰۸/۱۲
  تیر خلاص آقای خبرنگار / باب وودوارد
  آزادی هدیه‌ای از خداوند برای تمام مردم جهان است و ما _ دولت بوش _ اعتقاد داریم این وظیفه بر گردن ماست تا این آزادی را برای مردم فراهم کنیم. تنها نتیجه گیری این سخنان؛ احساس خطرناک پدرانه‌ای است که نمی‌توان حس مهربانی از آن برداشت کرد.
  ۱۳۸۷/۰۷/۲۸
  پایان استثنایی بودن آمریکا / زگنیف برژینسکی
  سه بحران نظامی، سیاسی و اقتصادی - فرهنگی در کمین آمریکاست... مردم آمریکا نمی‌توانند برای شروع و یا عدم شروع جنگ تصمیم بگیرند و به جای آن باید منتظر میلیاردها دلار هزینه‌ی عواقب جنگ باشند و البته در سفرهای خارجی احساس امنیت نداشته باشند.
  ۱۳۸۷/۰۷/۲۰

   

 •                                                       ادامه    

 •  

   

 •                                                       ادامه 

 •  

 •                                                       ادامه 

 •  

   

   

  امکان محکومیت زندان برای برنده جایزه «بوکر»
  فرهنگ ریشه‌شناختی زبان فارسی
  فانوس دریایی؛ برنده جایزه بوکر در ایران
  انتشار "دنیای آشنا"ی برنده پولیتزر
  جایزه ادینبورگ برای «در پرتو آن‌چه می‌دانیم»
  فراخوان دومین جایزه «داستان تهران»
  نامزدهای نهایی جایزه پروین اعتصامی معرفی شدند
  آخرین مهلت ارسال اثر، به جشنواره ادبی تکنیکی‌ترین رمان سال 93
  نامزدهای نهایی جایزه 25 هزار یورویی فرانک اوکانر
  جایزه ادبی پروین، نامزدهای بخش «ترجمه» را معرفی کرد
  برنامه "با من بخوان" «موسسه تاریخ ادبیات کودکان» نامزد جایزه آساهی شد
  سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) فراخوان داد
  فراخوان کتاب سال، برای سی و سومین دوره
  برندگان پولیتزر 2015
  کمیسیون ادبیات اتحادیه اروپا، برندگان خود را مشخص کرد
  تقدیر از فعالان ترویج کتابخوانی
  کتاب سال اصفهان؛ قلعه چالشتر
  سومین جشن سالانه لاک‌پشت پرنده برگزار شد
  20 رمان برتر سال 92، از نگاه غنی‌پور
  الگوی اسلامی شادکامی در حوزه
  به روسیه پناهنده و از آلمان جایزه گرفت
  10هزار یورو از آلمان، برای موراکامی
  بهترین کتاب‌های 50 سال اخیر
  درباره ی "کتاب سال" آمازون
  برنده‌ی نوبل 2014 روی پیشخوان
  برندگان هشتمین جشواره‌ی شعر فجر
  "پیتر هانتکه" برنده جایزه ایبسن
  حایزه کودک و نوجوانان: 5میلیون کرون
  هوشنگ مرادی در کنار کریستین اندرسن
  10هزار یورو جایزه برای مجموعه آثار
  برگزیدگان جایزه داستان بیهقی
  برگزیدگان جایزه هفت‌اقلیم معرفی شدند
  کتاب‌‌های برگزیده دانشگاهی در سال92
  "سنگ سلام" در میان زیباترین‌ ها
  بهنرین‌های سال به روایت "غنی‌پور"
  معرفی منتخبان جایزه دولتی اتریش
  جایزه‌ای برای ترجمه از فرانسوی به آلمانی
  برندگان جوایز ادبی سوییس در 2014
  مجید سعیدی: برنده کتاب سال عکاسی آمریکا
  50 هزار یورو به فلیسیتاس هوپه رسید
  جداناشدنی‎ها: برنده‌ی جادوگر ایتالیا
  "ضدقهرمان" برگزیده‌ی جایزه آلبرتا
  کوچولو! می‌خوای با من دوست بشی؟
  جایزه 50هزار یورویی به تصویرگر آمریکایی
  جایزه‌ی "اریش فرید": 15 هزار یورو با یک داور
  "آدم‌ها"ی غلامی، جایزه گلشیری را گرفتند
  جنگ افغانستان؛ برنده جایزه جورج اورول
  الماس در دستان ناشر ایرانی
  50هزار یورو برای "پیک نیک آرایشگرها"
  175 هزار دلار برای تجلیل فرهنگ اروپایی
  "امید قاچاق" بهترین مجموعه داستان "گنکور"
  جایزه سی.کلارک به "وصیت‌نامه جسی لمب"
  جایزه 4000 دلاری جشنواره شارجه به یک ایرانی
  20 هزار یورو برای بهترین ترجمه ادبی
  جایزه‌ی کتاب کودک با نظر 6200 دانش‌آموز
  جایزه لس آنجلس تایمز به استفن کینگ
  جایزه‎ی ادبی لهستان به "لی فای، مرغ وحشی"
  جایزه‌ بین‌‌المللی "سقراط" به نشر شباویز رسید
  "براده" صاحب جایزه‎ی نوآوری "فاس" شد
  بوکر عربی به "دروزی‌های بلگراد" رسید
  "آگاتا" به نویسندگان جنایی جایزه می‌دهد
  جایزه ادبی "یوسف" برگزیدگانش را شناخت
  لایپزیک2012 برندگانش را شناخت
  بهترین کتاب سیاسی اتریش: فرشته فراموشی
  کتاب ایرانی در فهرست کتب برتر جهان
  زندگی کوتاه است: بهترین کتاب ورزشی بریتانیا
  جایزه شعر ملکه سوفیا به "گارسیا ماروز" کوبایی
  برگزیدگان جایزه جلال وجه نقد دریافت می‌کنند
  منصور انوری با "جاده جنگ" برنده‌ی جایزه‌ی جلال
  برگزیده ناشران آمریکا: قصه‌هایی از صحابه آسمانی
  جایزه‌ی آکادمی فرانسه به: بازگشت به کیلیبگز
  "بار باران" کتاب سال رضوی شد
  جایزه‌ی علمی بریتانیا برای "زندگینامه بویل"
  "ترانه طولانی" برترین رمان تاریخی 2011
  10هزار دلار جایزه‌ی آلبرتا به"توبی، یک مرد"
  "سایه" برنده‌ی"رد هاوس" 2011
  معرفی 100 اثر غیرداستانی توسط گاردین
  جایزه‌ی پرکینز برای یک‌عمر فعالیت فرهنگی
  یک اورنج دیگر به نویسنده 25ساله آمریکایی
  کمال هنر داستان کوتاه نویسی: برنده‌ی پن
  5 هزار یورو جایزه‌ی یک نمایشنامه نویس
  "اورنج" 2011 به "اتاق"اما دانو رفت
  نامزدهای جایزه ادبیات کودک گاردین2011
  لئونارد کوهن برنده‌ی "آستوریاس" اسپانیا
  100 هزار دلار "روت لیلی" برای یک شاعر
  فراخوان جشنواره سراسری طنز مکتوب
  100 هزار دلار برای "گناه" در روسیه
  پائولین مایر برنده جایزه‌ی "جورج واشنگتن"
  10 هزار دلاری برای برنده‌ی کافکا
  فراخوان چهارمین جایزه جلال آل‌احمد
  10رمان‌برتر به‌انتخاب کریستین‌ساینس‌مانیتور
  جایزه‌ی "کرامر "به خاطراتی از اردوگاه‌ نازی‌ها
  "خاطرات عشق" برنده‌‌ی مشترک‌المنافع
  2 هزار دلار جایزه برای یک کاریکاتور کتاب
  اهدای جایزه ادبی "سنت‌لوئیس" به یوسا
  فیلیپ راث برنده‌ی "من بوکر" 2011
  "اخلاق نفتی"برنده‌ی جایزه کتاب تجاری کانادا
  لوئیز پنی برای چهارمین بار برنده‌ جایزه آگاتا
  معرفی برندگان جایزه ادگار آلن پو 2011
  معرفی بهترین ترجمه‌های 2011 به انگلیسی
  اهدای جایزه‌ی لس‌آنجلس تایمز در 12 گروه
  شهر باغ وحش: برنده‌ی "سی‌کلارک" 2011
  جایزه‌ی"سروانتس"در دستان "آنا ماریا ماتوته"
  جزیره ساخالین: کتاب‌سال سن پطرزبورگ
  4 زن و 1مرد نامزد های جایزه "هوگو"
  دو کتاب‌ایرانی در کاتالوگ برترین کتابهای جهان
  100 عنوان از تاثیرگذارترین افراد سال 2011
  "بین‌بریج" پس از مرگش برنده‌ی بوکر شد
  برندگان پولیتزر 2011 معرفی شدند
  اعلام فهرست نهایی جایزه ایمپک دوبلین
  "در میان درختان"برگزیده‌ ادبی اسکاندیناوی
  جایزه‌ی وولف به "خانه بزرگ" رفت
  فراخوان پنجمین دوره کتاب سال شعر جوان
  پاموک، نامزد جایزه‌ی ادبی "ایندیپندنت"
  نامزدهای "اورنج" انگلیسی: نویسندگان زن
  یک‌آمریکایی برنده‌ گرانترین جایزه داستان‌کوتاه
  50 هزار دلار جایزه‌ی یک شاعر
  رضا گوران برنده‌ی نمایشنامه اقتباسی هلند
  نامزدهای جایزه‌ی "کارنگی" مشخص شدند
  100نویسنده‌ی زن به انتخاب گاردین
  مدیریت عملکرد دندانپزشکی؛ راه چنگیزخان!
  برترین آثار ادبی به زبان انگلیسی در کانادا
  نویسنده‌ی چینی برنده‌ی بوکر آسیا شد
  داستان‌های دبورا آیزنبرگ برنده‌ی فاکنر2010
  لیلا کردبچه برگزیده‌ی جایزه ادبی طهران
  نامزدهای گران‌ترین جایزه ادبی بریتانیا
  پنج میلیون دلار جایزه برای رد ولایت!
  50هزار دلار برای زندگی‌نامه اولین رییس جمهور
  مسابقه‌"شرح ماجرا"در یادمان شهدای هویزه
  "بولونیا" 2011 به نویسنده‌ی کره‌ای رسید
  نامزدهای جایزه‌ی عجیب‌ترین عنوان کتاب
  اسامی نامزدهای نهایی جایزه‌ی بوکر آسیا
  چهارمین دور مسابقات"من کتاب می خوانم"
  جزئیات همایش کتاب سال حوزه
  عاشقانه‌ترین کتاب‌های ادبیات انگلیسی
  برگزیدگان بیست و هشتمین کتاب سال
  چقدر حرف نمی‌زند: 20 داستان برگزیده
  برترین‌های ادبی2010 از نگاه ساینس مونیتور
  فراخوان نخستین جشنواره کتاب سال تبریز
  معرفی پنج برنده‌ی جایزه‌ی کاستا
  بهترین‌ کتاب‌های 2010 از نگاه ایندیپندنت
  فراخوان مسابقه‌ی داستان کوتاه دانشجویی
  خانم‌ها جوایز گلشیری را به خانه بردند
  "یوگا"ی محبوب هندی‌ها 4 جایزه برد
  بهترین‌های ادبی 2010 به انتخاب نویسندگان
  "فاتن" بهترین کتاب نمایشگاه بیروت
  "دور تا دور دنیا" برنده تندیس برترین طرح جلد
  رمانتیک مدرن: برنده‌ی 10هزار پوند گاردین
  برترین‌ طراحی‌های جلد "روزی روزگاری"
  سکه‌های جلال آل‌احمد به هیچکس نرسید
  "یک نثر فارسی ـ غیر اقلیدوسی" یک و نیم میلیون روبل برنده شد
  کتاب‌سال شعرجوان: خوابگرد و جاده‌های بی‌پا
  برندگان جوایز کتاب ملی آمریکا در سال 2010
  فراخوان مسابقه داستانک‌نویسی"وحشت"
  100هزار دلار برای آثار غیرادبی
  "کنگو: یک تاریخ" برنده‌ی 50 هزار یورو از آکو
  همیشه حق با دیوانه‌هاست و 6 نامزد دیگر
  حبیب احمدزاده برنده‌ی"رایتینگ فورج"انگلیس
  نامزدهای جایزه‌ی گلشیری معرفی شدند
  "مردان جدی" برنده‌ی 500 هزار روپیه
  بوک‌تراست نوجوانان: 2500 پوند
  لوکزامبورگ 2010 برندگانش را شناخت
  معرفی برندگان جایزه ادبی اوتاوا 2010
  فهرست نهایی بهترین کتاب گاردین 2010
  رئیس جمهور سابق چک، برنده‌ی جایزه کافکا
  نویسنده ایرانی‌تبار برنده جایزه 50هزار دلاری
  جایزه ادبیات کودک عرب: یک میلیون درهم
  50 هزار دلار برای جایزه‌ی آسیایی "DSC"
  "کریستا ولف" 81 ساله برنده شد
  "جان فیلیپ ریمتسما" برنده‌ی شیلر 2010
  رولینگ برنده‌ی "هانس کریستین اندرسون"
  فراخوان بیست‌وپنجمین شب شعر عاشورا
  جایزه ادبی نیوزلند: 60 هزار دلار
  هفتمین دوره جایزه ادبی "واو" فراخوان داد
  600 هزار یورو برای یک دعوای زنانه
  "سی" مکارتی محبوب‌ترین "من بوکر"2010
  75 هزار دلار جایزه‌ی بهترین کتاب تاریخی
  گراسمن برنده‌ی جایزه‌ی صلح فرانکفورت
  "هزار دست پنهان" و تقدیر در کتاب فصل
  میشل پاور برنده‌ی کتاب کودک گاردین 2010
  نوبل ادبیات به ماریو بارگاس یوسا رسید
  نهمین جشن شب‌های شهریور در آذر!
  نامزدهای جایزه بهترین داستان هندو 2010
  نگاهی به نامزدهای نوبل
  25هزار یورو جایزه‌ی ملی اتریش برای ادبیات
  فراخوان پنجمین جشنواره‌ی شعر فجر
  سیزدهمین "کتاب فصل" به ادبیات نرسید
  300 هزار دلار جایزه‌ی "دورتی لیلیان گیش"
  یکی بود یکی نبود: داستان‌های 150کلمه‌ای
  تقدیر 12500 یورویی از "کریستا ولف"
  "کتاب زنان شب" برنده‌ی جایزه دیتون 2010
  گرانترین جایزه شعر آلمانی اهدا شد
  "کنجکاوی" در فهرست اولیه‌ی گیلر 2010
  56 هزار دلار جایزه‌ی بهترین داستان کوتاه
  جشنواره‌ی قصه‌نویسی برای نوجوانان
  نامزدهای جایزه کتاب تورنتو معرفی شدند
  جایزه‌ی تورنتو به"شاهزاده متعلق‌به هیچ کجا"
  رمانتیک‌ترین رمان نیم قرن: ستاره چشمک زن
  حنیف قریشی برنده امسال قلم پینتر
  "یکشنبه بیا" برنده‌ی جایزه ادبی کافکا

  ادبیاتتاریخ و سیاستدین و فلسفهعلوم انسانیهنرمرجع


  پیشنهاد شما
  پشت جلد
  فهرست
  فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
  درب منزل تحویل بگیرید!
  اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
  اینجا متعلق به شماست
  پیوندها
  رادیو پنج روز
  تحریم تجاری اسرائیل
  یاری سالمندان برای زندگی کردن
  انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
  درباره‌ی کتاب‌نیوز
  روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
  کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
  طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام